Γ’ Εθνική: Οι σκόρερς, οι συμμετοχές και τα αγωνιστικά λεπτά των 18 παικτών του Άρη Αβάτου

Μέτριο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μέχρι τη στιγμή της διακοπής το ξεκίνημα της πορείας του Άρη Αβάτου στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς παρότι έδειξε ανταγωνιστικός απέναντι στους αντιπάλους του, έχει μαζέψει μόλις 3 βαθμούς στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, αν και άξιζε τουλάχιστον δυο παραπάνω μένοντας στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Αλέκου Ξανθόπουλου είχε πολύ δύσκολη αποστολή στην έδρα του Απόλλωνα Παραλιμνίου κάτι που επιβεβαιώθηκε και με τελικό 2-0 υπέρ της ομάδας των Σερρών, που αποτελεί εκ των φαβορί του 1ου ομίλου, αν και ο Άρης αδικείται από το αποτέλεσμα. Στην 2η αγωνιστική, ο Άρης υποδέχθηκε τη Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου στην Ξάνθη και παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, έκανε την ανατροπή στην επανάληψη και πήρε τη νίκη με 2-1, την πρώτη για την φετινή σεζόν. Στην 3η αγωνιστική είχε μια διαφαινόμενη δύσκολη έξοδο στο Οφρύνιο κόντρα στον Αετό, όπου αποδείχθηκε όμως η ήττα ήρθε ξεκάθαρα στις λεπτομέρειες. Διότι το πρώτο ημίχρονο είχε κλέισει στο 0-1 υπέρ του Άρη, έχοντας παράλληλα και άλλες καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως υπέκυψε στην πίεση του πρωτοπόρου (μαζί με τον Ορφέα Ξάνθης) Αετό Οφρυνίου, γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα με 2-1 αν και σε αυτό τον αγώνα αξλιζε κάτι παραπάνω. Την 4η αγωνιστική η ομάδα του Αβάτου θα αντιμετώπιζε στην Ξάνθη την ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας, το οποίο όμως αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων και στις δύο ομάδες.

Συνολικά 18 ποδοσφαιριστές χρησιμοποίησε ο Αλέκος Ξανθόπουλος στους τρεις πρώτους αγώνες της σεζόν, εχόντας βεβαίως ένα βασικό κορμό σε κάθε γράμμη του γηπέδου. Κάτι που αποδεικνύεται και από τον χρόνο συμμετοχής των παικτών, όπου οι πέντε εξ αυτών έχουν αδιάλλειπτη παρουσία τους αγώνες, χωρίς να έχουν αντικατασταθεί.

Συνολικά 3 τέρματα έχει πετύχει η ομάδα του Αβάτου στους τρεις αγώνες που έχει δώσει, τα 2 από τα οποία έχει σημειώσει ο Κοσμάς Γκέκας, συνεχίζοντας όπως και τα τελευταία χρόνια να αποτελεί το κύριο σημείο αναφοράς στην επίθεση του Άρη, όντας ο αρχισκόρερ της ομάδας. Εκτός του Γκέκα όμως, σκορερ χρήστηκε και ο Ζωσιμίδης που σημείωσε το κρίσιμο γκολ στον αγώνα με το Σιδηροχώρι και έδωσε τη νίκη στον σύλλογο της Ξάνθης.

Αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής και οι συμμετοχές των παικτών (υπολογίζεται 93′ κάθε αγώνας με τις καθυστερήσεις)

1.Νομικός: 3 (0)= 279′

2.Βαφειάδης: 3 (0)= 279′

3.Βελή Χακάν: 3 (0)= 279′

4.Σαρηγιαννίδης: 3 (0)= 279′

5.Μίλλερ: 3 (0)= 279′

6.Γκέκας: 3 (0)= 276′

7.Ψεμματάς: 3 (0)= 235′

8.Γκουτσίδης: 2 (1)= 218′