Α2 Γυναικών: Νίκη “θρίλερ” για την Νίκη στην πρεμιέρα

Νίκη στα σημεία για την Νίκη Αλεξανδρούπολης, η οποία βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και να πάρει την πολυπόθητη νίκη στην πρεμιέρα της Α2 Γυναικών.

Περίεργα ξεκίνησε το πρώτο σετ για την Νίκη Αλεξανδρούπολης με τον ΕΟ Σταυρούπολης να βάζει από την αρχή δύσκολα στους γηπεδούχους καθώς προηγήθηκαν με 6-9. Η Νίκη αντέδρασε, έκανε το 10-10 αλλά ο ΕΟΣ άνοιξε την διαφορά με 15-18 και 17-21. Τα κορίτσια του Σάκη Μουστακίδη βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα φτάνοντας στο 23-24 αλλά ένα άψυχο άουτ σερβίς έκανε το 0-1 με 23-25 για τον ΕΟΣ.

Στο δεύτερο σετ η Νίκη μπήκε πολύ πιο δυνατά και μεγαλύτερη προσήλωση και προηγήθηκε με 5-3 και 9-4. Ένα νεκρό σημείο για τα κορίτσια της Νίκης έφερε τον ΕΟΣ στο 10-9, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο μέχρι το 19-19, όπου η Νίκη έκανε το 21-19 αλλά ακόμη ένα νεκρό σημείο της ομάδας του Μουστακίδη έφερε τον ΕΟΣ στο 22-24. Οι παίχτριες της Νίκης με μπροστάρη την Μπαχλάβα έκαναν το 24-24 και το 27-25 ισοφαρίζοντας.

Το τρίτο σετ άνηκε τελείως στον ΕΟ Σταυρούπολης, ο οποίος πήρε από την αρχή το προβάδισμα και είχε καλύτερα αποτελέσματα στο φιλέ. Από το 5-5, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 5-8, το 7-12, με την διαφορά των πέντε πόντων να μένει μέχρι και το 18-23. Η Νίκη προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση αλλά ο ΕΟΣ ήταν πιο αποτελεσματικός κάνοντας το 1-2 με 21-25.

Με την πλάτη στον τοίχο η Νίκη μπήκε κάπως μουδιασμένα στο τέταρτο σετ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-8, αντέδρασε ισοφαριζόντας σε10-10 αλλά σε εκείνο το σημείο, ο ΕΟΣ βρήκε λύσεις και άνοιξε την διαφορά σε 11-15. Η εναλλαγή στο σκορ συνεχίστηκε συνεχώς με την Νίκη να περνάει ξανά μπροστά στο σκορ με 16-15. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με 18-18 και 22-22 με την Νίκη να είναι συνεχώς ένα πόντο μπροστά με 23-22 και 24-23 παίρνοντας τον κρίσιμο πόντο στο τέλος ισοφαρίζοντας με 2-2 και 25-23.

Στο πέμπτο σετ με τον αέρα της ανατροπής, η Νίκη ξεκίνησε με 4-1 και 8-3 αλλά άμεσα ο ΕΟΣ ανέκαμψε και έφτασε μια ανάσα στο 8-7. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το 11-11 μέχρι το 13-13 όταν δύο άσοι της Τζωρτζίνας Μπαχλάβα έκαναν το 15-13, δίνοντας και την νίκη στην Νίκη Αλεξανδρούπολης.

Νίκη Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Χατζηνικολάου, Πεπόνη, Χατζηχαραλάμπους, Μαραθοκαμπίτου, Μπαχλαβά, Παπάζογλου, Καραμπάση (λ)/ Καράμπαλη,