Α2 Ανδρών: Νέα ήττα στην Αξιούπολη για την Ασπίδα Ξάνθης

Για την 3η αγωνιστική του Β’ Ομίλου (β’ υποομίλου) της Α2 Ανδρών η Ασπίδα Ξάνθης παρότι ήταν ανταγωνιστική στο κλειστό της Αξιούπολης ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 33-31 από τον τοπικό Αλέξανδρο.

Το πρώτο 30λεπτο κόστισε σημαντικά στην ομάδα του Θεόδωρου Βαφειάδη καθώς παρόλο που το ξεκίνημα της ήταν δυνατό και ήταν μπροστά στο σκορ, από τα μέσα του ημιχρόνου (περίπου στο 20ο λεπτό) παρουσιάστηκε χωρίς συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να βρίσκεται πίσω στο σκορ με διαφορά τεσσάρων τερμάτων (17-13).

Στην επανάληψη η Ασπίδα μπήκε καλύτερα και ανέβασε προς το καλύτερο την απόδοσή της. Παρότι όμως ισορρόπησε το παιχνίδι (κάτι το οποίο δείχνει και το υψηλό σκορ) και έδειχνε ικανή για την ανατροπή φτάνοντας μάλιστα να προηγείται με +2 γκολ δέκα λεπτά πριν το τέλος (28-30 στο 50’), δεν μπόρεσε να κρατήσει σε χαμηλά επίπεδα την άμυνά της και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο υψηλό αλλά κλειστό 33-31 υπέρ του Αλέξανδρου.

Τα 5λεπτα: 1-3, 3-4, 6-6, 13-09, 15-11, 17-13 (ημίχρονο), 18-19, 23-21, 24-24, 28-28, 29-30, 33-31

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαρήγας): Ζηλίδης 2, Καραγγελος 7, Στεφανίδης, Καραπείδης 8, Παλαιστής, Καλπακίδης 6, Ζιάρας, Κωστόπουλος 3, Ψαρράς, Δουλουμπάκας 2, Χουζούρης 1, Τουλκερίδης, Κουρούπης 1, Τσορλίνης 3, Καραγιάννης, Ξανθόπουλος.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Βαφειάδης): Αγαθόνικος 9, Ασκεπίδης 5, Βασιλακόπουλος, Καλιωράκης 1, Καραπαπάζογλου 2, Κόλιας 6, Λευθέρης, Ναθαναηλίδης 1, Νικολαΐδης 3, Παπαδόπουλος, Πατσατζής 4, Σαλή Ογλού, Χασμάς, Μόσχος.