Β’ Εθνική: Πλήρωσε την κακή τρίτη περίοδο και γνώρισε την ήττα ο Λεύκιππος στην πρεμιέρα

Την ήττα γνώρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου στο «Φίλιππος Αμοιρίδης», με 71-52 για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Ο Λεύκιππος Ξάνθης αν και μπήκα καλύτερα παίρνοντας μικρό προβάθισμα στις αρχές του παιχνιδιού, έμεινε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με μια διαφορά της τάξης των εφτά πόντων (27-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του «θρακιώτη» Γιώργου Ζαφειρούδη μπήκε με το «πόδι στο γκάζι» και με το εντυπωσιακό επιμέρους 28-6 τελείωσε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Η ομάδα του Χρήστου Βαχαρίδη δεν τα παράτησε και παρά την υψηλή διαφορά κατά της, έδειξε σοβαρότητα και μείωσε σε 71-52, κερδίζοντας την τελευταία περίοδο με 19-9, για να γραφτεί το τελικό 71-52 υπέρ του Αίαντα.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ντόγκας-Χρυσάφης Σ. (Σαλικίδης)

Δεκάλεπτα: 11-14, 27-34 (ημίχρονο), 33-62, 52-71 (τελικό αποτέλεσμα)

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Βαχαρίδης): Μαραβέγιας, Στύλας 5 (1), Τσιαβές 11 (1), Μακαρατζής 2, Σαββίδης, Σταμπουλής 5 (1), Παλλάκης 6, Βοϊβατόπουλος 9 (1), Ζαμπάκης, Χρήστου 14, Δεληγιάννης, Παπαθεοδώρου

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ(Ζαφειρούδης): Μήνου 12(4), Σεκαδάκης, Μπρουκς 8(2), Λαζαρίδης 7(1), Γαλανίδης 11(2), Περιστεράκης 5(1), Ιατρίδης 2, Αναστασόπουλος 2, Κοτσάνος 15, Ζώτος 9(1)