Α2 Ανδρών: Ποδαρικό με το δεξί για τους Κύκλωπες κόντρα στην Προσοτσάνη!

Τον ΑΟ Προσοτσάνης υποδέχθηκαν την Κυριακή στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης οι Κύκλωπες στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών, επικρατώντας επί των Δραμινών με 37-33.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν οι Εβρίτες τις επίσημες υποχρεώσεις τους, παίρνοντας παράλληλα και τους πρώτους τους δύο βαθμούς. Υπενθυμίζεται πως στον αγωνιστικό χώρο δεν βρίσκονταν ο προπονητής των Κυκλώπων Ηλίας Παπαχρήστου και ο Γενικός αρχηγός Δημήτρης Χαραλαμπάκης.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Με εξαίρεση το 10-11 υπέρ της Προσοτσάνης στα μισά του πρώτου 30λεπτου, οι Κύκλωπες είχαν ένα σταθερό προβάδισμα, το οποίο στο τέλος του ημοχρόνου αυξήθηκε κατά 5 γκολ (20-15).

Στην ανάπαυλα, η εξέλιξη του αγώνα δεν άλλαξε. Οι Κύκλωπες διατηρούσαν διαφορά 4-5 γκολ και δεν φαινόταν πως θα απειληθούν. Λίγα λεπτά πριν το τέλος η χαλάρωση έφερε τη μαχητική Προσοτσάνη να πλησιάζει στα δύο γκολ. Εν τέλει όμως στα τελευταία λεπτά η διαφορά αποκαταστάθηκε στα τέσσερα τέρματα, κλείνοντας έτσι ο αγώνας υπέρ των Εβριτών (37-33). Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκαράς, που πέτυχε 10 τέρματα, ενώ από πλευράς του μαχητικού και νεανικού συνόλου της Προσοτσάνης ξεχώρισε ο Τόσκας που σημείωσε 18 τέρματα (πρώτος σκόρερ συνολικά της αναμέτρησης).

Την επόμενη (2η) αγωνιστική οι Κύκλωπες θα κληθούν να μεταβούν στην Ξάνθη, ώστε να αντιμετωπίσουν την Ασπίδα στο «Αμοιρίδειο», στο πρώτο θρακιώτικο ντέρμπι της χρονιάς.

Τα 5λεπτα: 4-3, 9-6, 10-11, 14-12, 16-13, 20-15 (ημίχρονο), 22-18, 25-20, 27-23, 29-26, 32-30, 37-33

Κύκλωπες Αλεξ/πολης: Καραβασίλης, Νικολαΐδης, Ανδρεαδάκης 6, Αϊβαλιώτης 3, Γκάρας 10, Κωστόπουλος 3, Μαμούρης, Μπασδάνης 3, Μπουλταδάκης 4, Ναβροζίδης 3, Οικονόμου, Πέξας, Χαραλαμπάκης, Χαραλαμπίδης 5, Χαριτούδης.

Προσοτσάνη: Βασιλείου, Βρασνάκης Δ., Νικολαΐδης 5, Μπουλούκης 3, Καραμούδας 4, Φιδανάς 1, Κοτζαπαναγιώτης, Τόσκας 18, Τσεπενέκης, Στεργιάκος, Τσίρκου, Βρασνάκης Ε., Σαββίδης, Μαργαριτίδης.