ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Έκανε το δύο στα δύο η ΑΕ Κομοτηνής με διπλό επί του Άθλου Ξάνθης

Πέρασε εύκολα η ΑΕ Κομοτηνής από το Κλεστό «Φίλιππος Αμοιρίδης» κόντρα στον Άθλο Ξάνθης με 77-61 και έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και μέχρι το 8ο λεπτό ήταν μπροστά με 16-10, αλλά με ένα δυνατό τελευταίο δίλεπτο η ΑΕΚ, που έκλεισε την περίοδο με μακρινό μπάζερ κέρδισε με 18-20 επιμέρους.

Στην δεύτερη περίοδο ανέβασε ταχύτητα και έφτασε την διαφορά στο +9 στο ημίχρονο, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, με διαφορές της τάξης των 20 πόντων. Ο Άθλος κέρδισε την τελευταία περίοδο με επιμέρους 19-13, χωρίς να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Πασσαλίδης που φλέρταρε με ένα φανταστικό τριπλ νταμπλ, πετυχαίνοντας 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7(!!!) κλεψίματα, ενώ πρώτος σκόρερ της ομάδας και του παιχνιδιού ήταν ο Πιπιλιός με 20 και ένα τρίποντο.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Γαληνός με 13 και ακολούθησαν οι Καρακασίδης με 12 και δύο τρίποντα και Μυλωνίδης με 11 και δύο τρίποντα.

Διαιτητές: Παπαθεολόγου – Τριανταφύλλου
Δεκάλεπτα: 18-20, 28-37 (ημίχρονο), 42-64, 61-77 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΘΛΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Μιχαηλίδης Θ.): Τσίλογλου 3(1), Τσάλτας, Πενλίδης, Καρακασίδης 12(2), Αντωνίου 10, Γαληνός 13(1), Μαλάκης 2, Μυλωνίδης 11(2), Βλάχος 8, Τσακώνης 2, Μπέγκο.
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Παπαδόπουλος Ν.): Τσιρώζης 11(2), Κυμπάρης 8(1), Τσαχιρίδης, Πασσαλίδης 12, Σαββίδης 13(2), Δαφτσής, Πλατνάρης, Γκιρίτσης 3, Ζαπαντιώτης 6(1), Πίτατζης 4, Πιπιλιός 20(1), Κούγιας.

Θυμηθείτε τα χθεσινά αποτελέσματα του Ανατολικού και Δυτικού ομίλου με ένα ΚΛΙΚ ΕΔΩ: