Συνέχεια στις νίκες για την Έλμπλαγκ της Μάγδας Κεπεσίδου

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές για την Στάρτ Ελμπλαγκ, ομάδα στην οποία ανήκει η Εβρίτισσα διεθνής τερματοφύλακας Μάγδα Κεπεσίδου, στο πολωνικό πρωτάθλημα χάντμπολ γυναικών.

Αναλυτικά, η Στάρτ Έλμπλαγκ φιλοξενήθηκε στην έδρα της Ρουχ Χουρζόφ, έδρα από οπού βάσει παράδοσης η Στάρτ, έστω και δύσκολα, φεύγει νικηφόρα.

Κάτι που επιβεβαιώθηκε και τη φετινή χρονιά, σε ένα παιχνίδι κυριολεκτικά για «γερά» νεύρα. Η ομάδα της «Κέπε» έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά τριών τερμάτων (10-13). Η Ρουχ όμως στο δεύτερο 30λεπτο ήταν πιο επιθετική και οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς. Εν τέλει η Στάρτ ήταν εκείνη που κατέκτησε τη νίκη, με την ελάχιστη διαφορά (24-25) και έπειτα από δύο αγωνιστικές βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την περυσινή πρωταθλήτρια Λούμπλιν.

Για την 3η αγωνιστική του πολωνικού πρωταθλήματος, η Στάρτ το Σάββατο (26/9) θα υποδεχθεί την Ζάγκουεμπι στην έδρα της.