ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Λύγισε την Θύελλα στις Φέρες ο Αστέρας Καβάλας και πήρε την πρόκριση στο Κύπελλο

«Πέρασε» από στις Φέρες ο Αστέρας Καβάλας κόντρα στην Θύελλα με 83-67, στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ «Τάσος Χαραλαμπίδης» και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του κόουτς Καμαράκη, παίζοντας το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς καθώς είχε προκριθεί άνευ αγώνα κόντρα στον Ηρακλή Καβάλας στην πρώτη φάση, είχε σε μεγάλα κέφια τον Κομοτηναίο πρώην σέντερ της ΑΕ Κομοτηνής Θανάση Μπορμπίδη, που πέτυχε 16 πόντους, ενώ στους 15 ακολούθησαν οι Μπόζης και Χαριζάνης.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μικρό προβάδισμα πέντε και τριών πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και ημιχρόνου αντίστοιχα. Με επιμέρους 24-18 ανέβασαν την διαφορά και «καθάρισαν» την πρόκριση στην τέταρτη περίοδο, με το σκορ φτάνοντας στο τελικό +16 (67-83).

Δεκάλεπτα: 10-15, 34-37 (αποτέλεσμα ημιχρύνου), 52-61, 67-83 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Χατζόπουλος – Γεωργίου

ΘΎΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ (Γ. Καραπαναγιώτης): Νεδέλτσος 4, Θεοφανούδης 5, Ράλλης 9,Τσοκαντάς 1, Δαπουδάνης, Γιαννούλης, Ντινούδης 12, Παπαδόπουλος 8, Μακρίδης 5, Μπερμπέρης 19(3), Μέτα 4, Χαραλαμπίδης, Ιωαννίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Καμαρακης – Αϊβαζίδης): Αϊβαζίδης 2, Σαμαράς 9(3), Μπόζης Χ. 15(2), Μπόζης Ε. 4, Κούντας 3, Ζωηρός 1, Σουλίδης 4, Ιωαννίδης 10, Χαριζάνης 15(1), Μοσχόπουλος, Χατζημόσχου 4, Μπορμπίδης 16.