Πανελλήνιο Κολύμβησης: Κούγκουλος και Στούρα τις πιο σημαντικές επιδόσεις από την Θράκη

Ο Τάσος Κούγκουλος του Ναυταθλητικού Ομίλου Αλεξανδρούπολης και η Όλγα Στούρα του Όμιλου Φίλων Θαλάσσης Αλεξανδρούπολης σημείωσαν τις καλύτερες επιδόσεις από πλευράς θρακιωτών αθλητών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Όπεν.

Ο Ολυμπιακός είναι, σύμφωνα με την ανεπίσημη μέχρι στιγμής βαθμολογία, πρωταθλητής Ελλάδας για 61η φορά, αλλά όλα τα επίσημα αποτελέσματα όσον αφορά τη Γενική Βαθμολογία αλλά και αυτές των Ανδρών και των Γυναικών, με τους πρωταθλητές σε κάθε αγώνισμα θα ανακοινωθούν με την ενοποίηση των επίσημων αποτελεσμάτων, από Αθήνα (Νότος) και Θεσσαλονίκη (Βορράς).

Φέτος, λόγω των μέτρων για την αποτροπή εξάπλωσης της πανδημίας του κορονοϊού, το 89ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα διεξήχθη σε δυο ομίλους. Στο ΟΑΚΑ έγινε ο Νότιος Όμιλος το προηγούμενο διήμερο και αντιστοίχως στο Ποσειδώνιο της Θεσσαλονίκης ο Βόρειος. Εκεί αγωνιστηκαν και οι αθλητές από πλευράς Θράκης.

Την 1η θέση στη Βόρεια Ελλάδα κατέκτησε στα 50 μέτρα πεταλούδα των ανδρών ο Τάσος Κούγκουλος του ΝΟΑ με επίδοση 25.13 ενώ στο ίδιο αγώνισμα αναδείχθηκε 4ος ο Δημήτρης Βαρσαμίδης του ΝΟΑ με χρόνο 25.85, 8ος ο Θεοφάνης Μακρόπουλος του ΟΦΘΑ με επίδοση 26.77 και 13ος ο Αργύρης Τυλιγαδάς του ΟΦΘΑ με χρόνο 27.47.

Την 1η θέση στη Βόρεια Ελλάδα κατέκτησε στα 100 μέτρα ύπτιο γυναικών η Όλγα Δήμητρα Στούρα του ΟΦΘΑ με επίδοση 1.06.60 ενώ στο ίδιο αγώνισμα 8η αναδείχθηκε η Σοφία Δημητριάδου του ΟΦΘΑ με χρόνο 1.08.90.

Την 2η θέση στη Βόρεια Ελλάδα κατέκτησε στα 800 μέτρα μεικτή ατομική γυναικών η Όλγα Δημητρα Στούρα του ΟΦΘΑ με επίδοση 5.09.34.

Την 3η θέση στη Βόρεια Ελλάδα μεταξύ πέντε ομάδων κατέκτησε η σκυτάλη 4×100 μεικτή ομάδική ανδρών του ΟΦΘΑ με επίδοση 4.17.01.

Την 3η θέση στη Βόρεια Ελλάδα μεταξύ πέντε ομάδων κατέκτησε η σκυτάλη 4×100 μεικτή ομαδική γυναικών του ΟΦΘΑ με επίδοση 4.17.01.

Την 4η θέση στη Βόρεια Ελλάδα κατέκτησε στα 100 μέτρα πεταλούδα των ανδρών ο Τάσος Κούγκουλος του ΝΟΑ με επίδοση 56.68 ενώ στο ίδιο αγώνισμα στην 6η θέση βρέθηκε ο Δημήτρης Βαρσαμίδης, επίσης του ΝΟΑ, με χρόνο 56.92 και στην 8η ο Αργύρης Τυλιγαδάς του ΟΦΘΑ με χρόνο 58.30.

Την 4η θέση στη Βόρεια Ελλάδα κατέκτησε στα 100 μέτρα πεταλούδα γυναικών η Όλγα Δήμητρα Στούρα του ΟΦΘΑ με επίδοση 1.05.40.

Την 4η θέση στη Βόρεια Ελλάδα κατέκτησε στα 200 μέτρα ύπτιο γυναικών η Σοφία Δημητριάδου του ΟΦΘΑ με επίδοση 2.28.33.

Την 5η θέση στη Βόρεια Ελλάδα κατέκτησε στα 50 μέτρα ύπτιο ανδρών ο Τάσος Κούγκουλος του ΝΟΑ με επίδοση 27.18.

Την 6η θέση στη Βόρεια Ελλάδα κατέκτησε στα 50 μέτρα πρόσθιο ανδρών ο Θεοφάνης Μακρόπουλος του ΟΦΘΑ με επίδοση 30.37.

Την 6η θέση στη Βόρεια Ελλάδα κατέκτησε στα 100 μέτρα ελεύθερο ανδρών ο Δημήτρης Βαρσαμίδης του ΝΟΑ με επίδοση 53.52.

Την 11η θέση στη Βόρεια Ελλάδα κατέκτησε στα 50 μέτρα ύπτιο γυναικών η Σοφία Δημητριάδου του ΟΦΘΑ με επίδοση 32.24.

Αναμένεται η ενοποίηση των αποτελεσμάτων με αυτά στη Νότια Ελλάδα για την τελική κατάταξη του κάθε αθλητή στο φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.