LIVE από τα Πηγάδια για τα πλέι άουτ της Super League: ΑΟ Ξάνθη – Αστέρας

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στον ΑΟ Ξάνθη και τον Αστερα Τρίπολης για την 6η και προτελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

Καλησπέρα! Προτελευταλια στροφή στα πλέι αουτ της Super League και ο ΑΟ Ξάνθη φιλοξενεί τον Αστερα Τρίπολης σε έναν αγωνα που θέλει οπωσδήποτε τη νίκη για να έχει το πλανω χέρι ενόψει τελευταίας αγωνιστικής.

Μισή ώρα πριν από την έναρξη του αγώνα, και οι 2 ομάδες προθερμάινονται στον αγωνιστικό χώρο. Σε ένα ζεστό απόγευμα στην Ξάνθη με 30οC.

Οι αρχικές 11αδες για τις 2 ομάδες είναι οι εξής:

Α.Ο. Ξάνθη : Άμπαντ, Καρασαλίδης, Ντε Αμορίμ, Φασίδης, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Στάρτζεον, Κάστρο, Μουλέν και Τερκί

Αστέρας Τρίπολης : Τσιφτσής, Πασαλίδης, Αντζούλας, Κώτσιρας, Τασούλης, Μουνάφο, Φερνάντεζ, Σιτο, Κρεσπι, Φερνάντεθ, Ριέρα

Διαιτητές της αναμέτρησης: Τζήλος με βοηθούς τους Νικολαίδη, Νατσιόπουλο και Καραντώνη. Φωτιάς στο VAR.

Ο Μίλαν Ράσταβατς, επιστρέφει στα πηγάδια μετά από 1 περίπου χρόνο όταν και προπονούσε την Ξάνθη

1′ Σέντρα στον αγώνα

6′ Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης ο οποίος ανοίγει νωρίς νωρίς το σκορ με 0-1

15′ Πρώτο τέταρτο του αγώνα με τον Αστέρα να έχει ευστοχήσει στην μοναδική καλή ευκαιρία που είχε και την Ξάνθη να προσπαθεί να απαντήσει με συνεχείς επιθέσεις

23′ Μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει η Ξάνθη από τα αριστερά όπως επιτίθεται με τον Τσίφτση να αποκρούι και να στέλνει την μπάλα κόρνερ

26′ Cooling Break για τις 2 ομάδες όπως προβλέπεται

40′ Πέντε λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και την Ξάνθη να συνεχίζει σταθερά την πίεση της, χωρίς όμως αποτέλεσμα

45’+ Δύο λεπτά έδωσε ο 4ος διαιτητής για τη λήξη του ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′ Έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για πέναλτι το οποίο δεν έδωσε ο Τζήλος. Το κόρνερ που ακολούθησε για την Ξάνθη, κατέληξε να μετουσιώνεται σε μια καλή τελική για την Ξάνθη με σουτ του Κοβάσεβιτς να καταλήγει στην αγκαλιά του Τσιφτσή

54′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο ο Κάστρο και τη θέση του παίρνει ο Φοσέρ

56′ Πρώτη επίθεση της Ξάνθης μετά από ώρα από τα δεξιά όπως επιτίθεται κερδίζοντας κόρνερ

56′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Ξάνθη ο Λισγάρας φέρνοντας το ματς στα ίσια, 1-1

59′ Συνεχίζει την πίεσή της η Ξάνθη με 2 απανωτά κόρνερ

64′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ξάνθη το οποίο εκτέλεσε ο Μουλέν αλλά απομάκρυνε το τοίχος του Αστέρα

67′ Πανέμορφη ενέργεια από τα δεξιά όπως επιτίθεται η Ξάνθη και ο νεαρός Αλέξανδρος Γκαργκαλατζίδης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα Τρίπολης κάνοντας την ολική ανατροπή με 2-1

70′ Μετά από 3λεπτη καθυστέρηση και τη βοήθεια του VAR ο Τζήλος ακυρώνει το γκολ της Ξάνθης σωστά καθώς ήταν χέρι στην αρχή της φάσης

80′ Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Στάρτζεον μπαίνει ο Τζουρίτζκοβιτς. Στη θέση του Καρασαλίδη μπαίνει ο Σόσα

84′ Πέναλτι καταλογίζει ο Τζήλος υπέρ του Αστέρα Τρίπολης με μεγάλη ευκολία. Την εσχάτη των ποινών αναλαμβάνει να εκτελέσει ο Φερνάντεθ ευστοχόντας κάνοντας το 1-2.

90′ Οκτώ λεπτά καθυστερήσεων έδωσε ο 4ος

90+4 Απίστευτη ευκαρία η Ξάνθη με τον Ντε Αμορίν ο οποίος χάνει εξ επαφής γκολ!

Τέλος στον αγώνα με την Ξάνθη να είναι πλέον με την πλάτη στον τοίχο και να χρειάζεται επιγόντως την νίκη τελευταία αγωνιστική για να ελπίζει σε σωτηρία!