Volley League: Κακή εμφάνιση Κουμεντάκη στον πρώτο τελικό και μπρέικ του Παναθηναϊκού στου Ρέντη χωρίς συμμετοχή Μούχλια

Το πρώτο βήμα για τον τίτλο έκανε ο Παναθηναϊκός του Βασίλη Μούχλια σπάζοντας την έδρα του Ολυμπιακού, των Κουμεντάκη, Ανδρεάδη και Ριζόπουλου, κερδίζοντας με 0-3 μέσα στο Ρέντη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν από το πρώτο σετ σε εξαιρετική κατάσταση και με επίθεση και μπλοκ σε εξαιρετικά επίπεδα κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη νίκη και όπως δείχνει και το σκορ με σχετική ευκολία.

Το πρώτο σετ τελείωσε με 19-25 με ένα άουτ του Βουλκίδη από το σέρβις, το δεύτερο σετ τελείωσε με 22-25 με μπλοκ άουτ του Μαυροβούνιου ακραίου Τσάτσιτς ενώ και το τρίτο σετ έληξε με 19-25 με την σφραγίδα του Ράνκελ, κορυφαίου του αγώνα.

Από τους Θρακιώτες, ο Κουμεντάκης σημείωσε για τον Ολυμπιακό 4 πόντους (4/17 επ., 17% υπ. – 17% άριστες) κάνοντας μια κακή εμφάνιση, ο Ριζόπουλος αγωνίστηκε σε υποδοχή και άμυνα χωρίς να σημειώσει κάποιο ποσοστό ενώ ο Ανδρεάδης δεν αγωνίστηκε.

Τέλος από πλευράς του Παναθηναϊκού ο Βασίλης Μούχλιας δεν αγωνίστηκε καθόλου.