LIVE από τα Πηγάδια για τα πλέι άουτ της Super League: ΑΟ Ξάνθη – Παναιτωλικός

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στο εξαιρετικά κρίσιμο ματς της Ξάνθης με τον Παναιτωλικό για την 3η αγωνιστική των πλει άουτ της Super League.

Καλησπέρα! Από αυτή την ανάρτηση θα μπορειτε να πληροφορηθείτε την εξέλιξη στο εξαιρετικά κρίσιμο ματς της Ξανθης με τον Παναιτωλικο για την 3η αγωνιστικη των πλέι οφ.

Ωρα 18:05 Ειναι ενα ματς “ο θανατος σου η ζωη μου”, αφου οι δυο ομάδες μάχονται για την αποφυγη του υποβιβασμου, μαζί με τον Πανιωνιο που τις ακολουθει

Ωρα 18:09 Με τη νικη της περασμένης Δευτερας επι της ΑΕΛ ο Παναιτωλικος βρέθηκε για πρωτη φορα στο πρωταθλημα έχοντας δυο ομάδες απο κάτω του και άρα σε θέση σωτηριας – απευθειας παραμονης. Ωστόσο η Ξανθη πρεπει να θυμοναστε οτι εχει ενα ματς λιγοτερο, αυτο με τον Ατρομητο την τεταρτη.

Ωρα 18:13 Για την Ξανθη εχει ξεκινησει σημερα μια εβδομαδα Γολγοθας, αφου το ερχομενο Σαββατο παει και στην Αθηνα να αντιμετωπισει εκτος εδρας τον Πανιωνιο που ειναι τρεις βαθμους πισω

Ωρα 18:16 Βεβαια αν κερδισει σημερα η Ξανθη, προσπερνα παλι τον Παναιτωλικο με ματς λιγότερο και σε μεγάλο βαθμο καθαρίζει ότι τουλάχιστον δεν θα κινδυνευσει με άμεσο υποβιβασμο

Ωρα 18:20 Θυμιζουμε οτι το μεγαλο ματς αρχιζει στις 19:30 και μεταδιδεται απευθειας απο την ΕΡΤ, ενω προσβαση σε κοσμο δεν υπαρχει αφου λογω κροονοϊου απαγορευεται η εισοδος και οι μαζικες συγκεντρωσεις

Ωρα 18:24 Βεβαια οι XanthiFans εχουν δωσει ραντεβου εξω απο το Αρένα για να δουν το ματς σε γιγαντοοθόνη

Ωρα 18:27 Οσοι εισερχονται στο γηπεδο οφειλουν πρωτα να θερμομετρουνται ενω υπαρχουν ορισμενα παιδια με μπουκαλια αντισηπτικα

Ωρα 18:31 Η Ξάνθη είναι αήττητη από τον Παναιτωλικό κοντά έξι χρόνια ανεξαρτητως έδρας! Δεν έχει χάσει τα τελευταία 11 πρωταθλήματος, με επτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Έχει κερδίσει ένα ακόμα παιχνίδι Κυπέλλου.

Ωρα 18:35 Για την ακρίβεια, ο Παναιτωλικός νίκησε για τελευταία φορά στις 2 Νοεμβρίου 2014, 5-2 στην έδρα του. Τότε ωστόσο συμπλήρωνε τέσσερις νίκες στα πέντε πρώτα μεταξύ τους! Αυτές είναι και οι μόνες που εχει πετύχει.

Ωρα 18:38 Πλέον σε 16 ματς η Ξάνθη μετρά 8 νίκες, ο Παναιτωλικός τις μισές και επίσης 4 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Ωρα 18:40 Σε σχέση με τις ισοπαλίες, αξίζει να σημειωθεί ότι τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων έχουν λήξει ισόπαλα. Στα 12 πρώτα είχαν μόλις μια ισοπαλία!

Ωρα 18:43  Με γηπεδούχο την Ξάνθη, ο Παναιτωλικός έφυγε με ισοπαλία στα δύο τελευταία ματς, αλλά από την πρώτη του επίσκεψη στις 3 Μαρτίου 2012, όταν είχε επικρατήσει με 1-0, δεν έκανε άλλη νίκη.

Ωρα 18:45 Μάλιστα μετά από εκείνη τη νίκη και πριν πάρει τις δύο ισοπαλίες έκανε πέντε διαδοχικές ήττες. Συνολικά η Ξάνθη μετρα 5 νίκες, μόλις μια ήττα και 2 ισοπαλίες στην έδρα της.

Ωρα 18:50 Θερμομετρουνται οσοι εισερχονται και στα δημοσιογραφικα όπως ο Βασίλης Αναστασιάδης που θα κάνει ρεπορτάζ αγωνιστικου χωρου για την ΕΡΤ

Ωρα 18:54 Μετράμε αντιστροδα, κατι περισσοτερο απο μιση ωρα για την εναρξη και οι ομαδες εχουν ξεκινησει την προθερμανση τους.

Ωρα 18:57 Υπενθυμιζεται οτι ο Παναιτωλικος παρασκηνιακα διαμαρτυρηθηκε για τον ορισμο του αγωνα στην Ξανθη επιδιωκοντας ουδετερο γηπεδο με το προσχημα των πολλων κορυσματων στην περιοχη

Ωρα 18:59 Επισημη ανακοινωση δεν υπηρξε βεβαια αλλα ηταν αρκετα οσα διερρευσαν αγρινιωτικα ΜΜΕ και στα οποια απαντησε η ΠΑΕ Ξανθη

Ωρα 19:03 Αξίζει να σημειωθεί ότι βάσει της απόφασης της Λιγκας, η διανυκτέρευση γίνεται εκτός νομού Ξάνθης και η αποστολή τυο Παναιτωλικου θα έρθει μόνο για το ματς και θα φύγει λογω των κρουσμάτων κορονοϊού.

Ωρα 19:08 Εχουμε πλεον και τις συνθέσεις των δυο ομαδων, τις έχουν φέρει στα δημοσιογραφικά όπου θα βρεθουν αυστηρα μέχρι 30 δημοσιογραφοι, ένας απο κάθε ΜΜΕ, βάσει της αποφασης της Λιγκας και της εισηγησης της Υγειονομικης Επιτροπης του κ. Τσιοδρα.

Ωρα 19:12 Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, η Ξάνθη επικράτησε στις 31 Αυγούστου στο Αγρίνιο με 2-1 με ανατροπή για την 2η αγωνιστική. Ειχε προηγηθεί στο 70′ με πέναλτι του Μπαϊροβιτς ο Παναιτωλικός αλλά στο 72’ με σουτ του Εντουάρντο ισοφάρισε η Ξάνθη και πήρε τη νίκη στο 77’ με αυτογκόλ Σανιά.

Ωρα 19:14 Στον β’ γύρο για την 15η αγωνιστική οι δυο ομάδες αναδειχθηκαν στα Πηγάδια ισόπαλες 0-0.

Ωρα 19:17 Ο τραυματίας Εντουαρτνο, σκορερ στο Αγρίνιο, ειναι η μόνη απουσία λόγω τραυματισμου του Νίκου Καραγεωργίου για το ματς. Από την άλλη, οι Αγρινιώτες ταξίδεψαν στην Καβάλα με πέντε απουσίες.

Ωρα 19:21 Σεντρα στο μεταξυ στο ματς της Τριπολης αναμεσα στον Αστερα και τον Ατρομητο για τα πλει αουτ επισης, αλλα δεν έχει ιδιαιτερη βαθμολογικη σημασια. Υπενθυμιζεται οτι για τα πλει οφ σε δυο ωρες εχουμε και το ντερμπι Ολυμπιακος – Παναθηναϊκος

Ωρα 19:25 Αξιζει να τονισουμε οτι πριν την εναρξη του αγωνα και μετα απο αιτημα της ΠΑΕ Ξανθη θα τηρηθει ενος λεπτου σιγη στη μνημη του Μπάμπη τσιλιγγιρίδη που έφυγε απο κοντά μας ξαφνικά πριν δέκα μέρες, παλαιμαχος παικτης του ΑΟΞ και του ΠΑΟΚ και αδελγος του συναδελφου δημοσιογραφου και καλου φιλου Γιαννη Τσιλιγγιριδη

Ωρα 19:28 Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (ΕΠΣ Αρκαδίας) με α’ βοηθό τον Κώστα Νικολαΐδη (ΕΠΣ Μακεδονίας), β’ βοηθό τον Αντώνη Σινιοράκη (ΕΠΣ Χανίων), 4ο διαιτητή τον Γιώρφο Βρέσκα, διαιτητή VAR τον Ευάγγελο Μανούχο και διαιτητή AVAR τον Τρύφωνα Πετρόπουλο.

Ωρα 19:30 Παμε για εναρξη, πρωτα νεος λεπτου σιγη για τον Μπαμπη Τσιλιγγιρίδη

1′ Εναρξη του αγωνα και μεγάλη ευκαιρια για την Ξανθη στα 40 δευτερολεπτα με τον Τζουρίσκοβιτς μέσα από την περιοχή να σουταρει λιγο εξω απο το δεξι καθετο δοκαρι

3′ Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Καστρο

5′ Κίτρινη στον Ντίαζ

6′ Τριτη καλη στιγμη για την Ξανθη με τον Μπαριεντος να σουταρει πανω στα σωματα. Δεν εχει περασει την σεντρα ο Παναιτωλικος

10′ Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο με την  Ξάνθη να έχει «πιέσει» πιο πολύ και να πατάει καλύτερα μέχρι τώρα έχοντας και δύο μεγάλες ευκαιρίες

15′ Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Ντάλσιο. Δυο οι κιτρινες για τους φιλοξενουμενους

20′ Χωρις φάση στο τελευταίο δεκαλεπτο αλλα με την Ξανθη να εχει κατοχη και απολυτο έλεγχο. Δεν αφήνει τον Παναιτωλικό να κρατήσει μπάλα ενώ παράλληλα πιέζει μπροστά

23′ Βεβαια το 0-0 παραμένει και ενω έχουμε cooling break

28′ Διαμαρτυρίες από πλευράς Ξάνθης για τράβηγμα της φανέλας του Ντε Αμορίμ

30′ Κόρνερ για την Ξάνθη που «φορτώνει» την αριστερή της πλευρά με τον Ντε Αμορίμ. Δινεται επιθετικο φαουλ του Καρασαλιδη μετα την εκτελεση

32′ Σουτ του Μπαριέντος από πλάγια θέση, μπλόκαρε εύκολα ο Φερνάντεθ

33′ Τριτο σουτ εντος στοχου για την Ξανθη εναντι κανενος του Παναιτωλικου που εχει μολις 12 προωθησεις ένατι 35 της Ξανθης. Η κατοχη ειναι για τους θρακιωτες 64%-36% αλλα σκορ ακομα δεν υπαρχει

34′ Κίτρινη σε μέλος του τεχνικού επιτελείου της Ξάνθης

35′ Ο Ντε Αμορίμ πάτησε περιοχή, πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

38′ Η Ξάνθη βγήκε στο τρανζίσιον, αλλά ο Ντε Αμορίμ δεν βρήκε πάσα ή τελική

40′ Σουτ του Ντε Αμορίμ, ο Φερνάντεθ έπεσε και έδιωμε δύσκολα. Ειναι 9-0 οι τελικές για την Ξανθη

41′ Κεφαλιά του Κάστρο μετά από κίνηση απο δεξιά του Ντε Αμορίμ, η μπάλα πέρασε άουτ

42′ Πρωτη υποψια φασης για τον Παναιτωλικο. Παράλληλη του Ρόσα, ο Ντάουντα δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας

45′ Σουτ του Ρόσα, η μπάλα πέρασε άουτ. Πρωτη τελικη για τον Παναιτωλικο. Παμε στις καθυστερήσεις, θα ειναι δύο λεπτα.

45+1′ Πεναλτι για την Ξάνθη! Ο Μαλής ανέτρεψε τον Κάστρο και καταλογίστηκε πέναλτι

45+2′ Αποκρουει ο Φερνάντεθ. Εκτέλεσε ο Κάστρο, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε.

45+3′ Τελος πρωτου 45λεπτου χωρις σκορ. Η Ξανθη πατάει καλά, έχει επιθετικο μονόλογο, οι τελικές είναι 10-1 αλλά έχασε και πέναλτι στο τέλος και πλέον την ζώνουν τα φίδια. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΟ Ξάνθη – Παναιτωλικός 0-0

Ωρα 20:40 Αδικει την Ξανθη το αποτελεσμα του πρωτου μερους και μενει να φανει αν θα την τιμωρησει ο γνωστος νομος του ποδοσφαιρου

Ωρα 20:45 Να δουμε και αν θα κανουν διορθωτικες κινησεις οι δυο προπονητες με την εναρξη του β’ μερους

46′ Εναρξη του δευτερου ημιχρονου

50′ Χωρις ρυθμο το ματς στα πρωτα πεντε λεπτα

52′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, καθώς ο Τσιγγάρας μόνος απέναντι από τον Αμπάντ σούταρε πάνω του. Πρωτη μεγαλη στιγμη για τους φιλοξενουμενους

57′ Ελεγχος VAR για πέναλτι υπέρ της Ξάνθης σε μαρκάρισμα του Ντάλσιο επί του Ντε Αμορίμ

60′ Δινει το πεναλτι ο διαιτητής αφου ελεγξε ο ιδιος την φάση. Δευτερο πεναλτι για την Ξανθη

62′ Γκοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ο Τζουρίσκοβιτς ανελαβε την εκτέλεση αυτη τη φορά και ευστόχησε από την άσπρη βούλα και αφου για πεντε λεπτα δεν παιχτηκε ματς. ΑΟ Ξάνθη – Παναιτωλικος 1-0

65′ Σε κρισιμο σημειο μπαινει το γκολ για την Ξανθη και αλλαζει αρδην η ψυχολογια

69′ Κόκκινη στον Κάστρο. Ο Αργεντινός φορ έκανε σκληρό φάουλ με… καρατιά σηκώνοντας το ποδι ψηλά στον γκολκίπερ του Παναιτωλικού, τον βρισκει στο λαιμο με το ποδι. Αποβλήθηκε απευθείας ενω δεν ειχε ουτε κιτρινη η Ξανθη ως τωρα

70′ Διακοπη και για cooling break. Και αλλαγη για τους φιλοξενουμενους. Ο Ντουάρτε στη θέση του Αλβαρεζ

72′ Ξαναρχίζει το ματς αλλά με αυτά και με αυτά υπολογίστε ισως και 10 λεπτά καθυστερησεις

77′ Αλλαγες για την Ξανθη. Ο Στάρτζεον στη θέση του Τζουρίσκοβιτς και ο Φοσέ στη θέση του Ντε Αμορίμ.

80′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικο. Ο Μπαϊροβιτς στη θέση του Τσιγγάρα

83′ Γκολ για τον Παναιτωλικό. Ο Μπαϊροβιτς με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάντ ενώ οι Ξανθιωτες διαμαρτυρονταν και διαμαρτυρονται ακομα για το φάουλ που δόθηκε. Εξαλλοι πανηγυρισμοι για τους φιλοξενουμενους. ΑΟ Ξάνθη – Παναιτωλικός 1-1

84′ Κίτρινη στον πάγκο της Ξάνθης σε Καραγεωργιου ή Τσαλίκη που διαμαρτυρονται εντονα. Κιτρινη και στον Μπαϊροβιτς για τον πανηγυρισμό του

86′ Μακρινο σουτ του του Τερκί, η μπάλα πέρασε άουτ. Παραλίγο να απαντήσει η Ξάνθη

87′ Ο Αμπάντ πρόλαβε προ του Ντάουντα

88′ Κίτρινη ο Στάρτζεον. Μεγαλη ενταση στο ματς

90′ Νεα διπλη αλλαγη για τον Καραγεωργίου. Οι Φασίσης, Μουλέν στη θέση των Κοβάσεβιτς, Φασίδη. Οκτω λεπτα οι καθυστερήσεις

90+1′ Τεραστια ευκαιρια για την Ξανθη, ο Στάρτζεον σούταρε από καλή θέση, ο Κέβιν έβαλε σωτήρια την κόντρα και κορνερ. Κριμα

90+2′ Εκτελειται το κορνερ, νεο κορνερ. Εκτελειται, ο Στάρτζεον σούταρε από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρεις ευκαιριες σε δυο λεπτα

90+4′ Νεα προσάθεια για την Ξανθη με τον Σταρτζεον. Αλλαγη για τον Παναιτωλικο. Ο γνωστος μας Λουσερο μπαινει στην θεση του Μουνιε.

90+8′ Τεραστια ευκαιρια για την Ξανθη, σε αντεπιθεση αναπτυχθηκε απο αριετσρα, ειχε χωρο αλλα ο Σταρτζεον σούταρε από πολύ καλή θέση και ο Φερνάντεθ πανω στη γραμμη απέκρουσε με το πόδι

90+9′ Τελος του αγωνα με πολλη ενταση στο τελος. Τελικο αποτέλεσμα ΑΟ Ξάνθη – Παναιτωλικος 1-1