LIVE για την Super League οι αγώνες που ενδιαφέρουν την Ξάνθη: Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος και Παναιτωλικός – ΑΕΛ

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στους δυο αγωνες που ενδιαφέρουν την Ξάνθη για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

Καλησπέρα! Η Ξάνθη έχει μπλέξει σε περιπέτειες μετά την ήττα με 1-0 από τον Βόλο το Σάββατο και πλέον περιμένει με ενδιαφέρον τις αναμετρήσεις του Πανιωνίου και του Παναιτωλικού που την καταδιώκουν και έχουν προγραμματιστεί για το βράδυ της Δευτέρας.

Ωρα 19:25 Σε πέντε λεπτά ξεκινά στην Τρίπολη η αναμέτρηση του τοπικου Αστέρα με τον ουραγό Πανιώνιο, που πλέον απέχει 3 βαθμούς από τον Παναιτωλικό και τέσσερις από την ομάδα της Ξάνθης

Ωρα 19:28 Μισή ώρα αργότερα, στις 20:00 ξεκινά στο Αγρίνιο η αναμέτρηση του Παναιτωλικού με την ΑΕΛ. Η ομάδα του Αγρινίου έχει 17 βαθμούς ενώ η Ξάνθη μετά την τιμωρία της 18.

Ωρα 19:31 Εναρξη της αναμέτρησης στην Τρίπολη

Ωρα 19:35 Αξιζει να σημειωθεί ότι τοσο η ΑΕΛ όσο και ο Αστερας Τρίπολης παιζουν πλέον για το γόητρο, αφού μετά τις αδειοδοτήσεις που δόθηκαν δεν έχει καμία αξία η πρώτη θέση στα πλέι άουτ, που θα είναι και 7η στο πρωτάθλημα.

Ωρα 19:39 Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ο Παναιτωλικος και ο Πανιωνιςο που καταδιώκουν την Ξάνθη είναι οι μόνες ομάδες που δεν εξασφάλισαν αδειοδότηση σε πρώτη φάση. Ολες οι άλλες πήραν, της Ξάνθης συμπεριλαμβανομένης.

Ωρα 19:42 Παντως η μη αδειοδότηση απο την ΕΠΟ πλέον θα σημαίνει πέραν από τους περιορισμούς στις μεταγραφές μόνο αφαίρεση τριών βαθμών και όχι έξι, όπως ισχυσε πέρυσι (και εχει ο Πανιωνιος).

Ωρα 19:44 Δοκάρι για τον Πανιώνιο! Στο 9ο λεπτο ο Λυμπεράκης δοκίμασε τα πόδια του από τα 25 μέτρα, με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι της εστίας και στη συνέχεια να περνάει κόρνερ, από την πλάτη του Παπαδόπουλου!

Ωρα 19:46 Στο ξεκινημα του ματς ειχε μια ακομα σημαντικη φαση η ομάδα της Νέας Σμύρνης. Γύρισμα του Τσιλούλη, ο Λυμπεράκης έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά πέρασε άουτ.

Ωρα 19:50 Δοκάρι για τον Αστέρα! Μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Λουίς Φερνάντεθ έπιασε την κεφαλιά αλλά σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κότνικ! Αγγίζει το γκολ αυτή τη φορά ο Αστέρας Τρίπολης!

Ωρα 19:55 Στα μισά περίπου του πρώτου ημιχρόνου, παραμένει το Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος 0-0 στα γκολ και… 1-1 στα δοκάρια. Σε κάθε περίπτωση ισοπαλία

Ωρα 20:01 Εναρξη του αγωνα Παναιτωλικός – Λάρισα στο Αγρίνιο

Ωρα 20:04 Ο αγωνας του Αγρινίου μεταδίδεται από την ERT Sports ενώ αυτός της Τρίπολης από το Novasports 1.

Ωρα 20:07 Στην Τρίπολη έχουμε αναγκαστική αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Εμμανουηλίδης ένιωσε ενοχλήσεις και ο Δούμτσιος μπαίνει στη θέση του. Ο Λεωνίδας Βόκολος δεν θέλησε να ρισκάρει.

Ωρα 20:10 Στο Αγρίνιο μετά από διακοπή για πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Τζανακάκης το ματς συνεχίζεται, αλλά έχουμε αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους. Τσιγγάρας αντί Τζανακάκη

Ωρα 20:15 Στην Τρίπολη μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Τρομερή κούρσα του Τσιλούλη που πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, άφησε… μέτρα πίσω του τον Λουίς Φερνάντεθ και ξεπέρασε τον Ματρικάρντι, αλλά το σουτ που επιχείρησε έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος!

Ωρα 20:19 Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις του ημιχρόνου στην Τρίπολη

Ωρα 20:21 Στο Αγρίνιο καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό με προσωπική προσπάθεια του Φάρλεϊ Ρόσα που σουτάρει από πλάγια αριστερά μέσα από την περιοχή, αλλά αστοχεί.

Ωρα 20:22 Τέλος ημιχρόνου στην Τρίπολη. Χωρις τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος 0-0

Ωρα 20:28 Πρωτη καλή στιγμή για τη Λάρισα. Ο Βινίσιους μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά ο Φερνάντες μπλόκαρε εύκολα

Ωρα 20:31 Σε λιγο συμπληρώνεται ημίωρο και στο Αγρίνιο όπου πονάνε τα μάτια μας με αυτά που βλέπουμε, χωρίς σκορ και εκεί η αναμέτρηση.

Ωρα 20:36 Εναρξη στο δεύτερο ημίχρονο στην Τρίπολη.

Ωρα 20:42 Στο Αγρίνιο η καλύτερη φάση του αγώνα μέχρι στιγμής στο 42 ειναι για τιν Παναιτωλικό. Ο Φάρλεϊ Ρόσα μπαίνει από αριστερά, ελίσσεται, αλλά το πλασέ του από καλή θέση καταλήγει άουτ.

Ωρα 20:43 Δυο λεπτά οι καθυστερησεις του ημιχρόνου στο Αγρίνιο

Ωρα 20:45 Τελος πρώτου μέρους στο Αγρίνιο. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Παναιτωλικός – ΑΕΛ 0-0

Ωρα 20:50 Αν παραμείνουν τα κουλουράκια και στα δυο ματς, θα είναι ιδανικά αποτελέσματα για την Ξάνθη που θα παραμείνει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη έστω και σε ισοβαθμία με τον Παναιτωλικό ενώ δεν θα την πλησιάσει πιο πολύ παρά στους 3 βαθμούς ο Πανιώνιος

Ωρα 20:53 Για να έχετε εικόνα, αν τα ματς ληξουν ισόπαλα η Ξάνθη θα είναι ισόβαθμη με τον Παναιτωλικό στους 18 βαθμούς ενώ στους 15 θα είναι πίσω τους τελευταίος ο Πανιώνιος

Ωρα 20:55 Η Ξανθη θα ειναι πάνω από τον Παναιτωλικο στην ισοβαθμία γιατί στα μεταξυ τους ματς νικησε 2-1 στο Αγρίνιο ενώ οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 0-0 στα Πηγάδια.

Ωρα 20:57 Υπενθυμίζεται ότι η Ξάνθη υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική τον Παναιτωλικό ενώ πάντα θα πρέπει να θυμίζουμε ότι έχει χρωστούμενο και το ματς με τον Ατρόμητο

Ωρα 21:01 Μπρέικ για να δροσιστουν οι παικτες στην Τρίπολη και ενω εχουμε φτασει στο 70ο λεπτο και ο Αστέρας είναι αυτός που δείχνει πιο δυναμικός

Ωρα 21:03 Εναρξη του δευτερου ημιχρόνου στο Αγρίνιο

Ωρα 21:08 Τελευταίο τέταρτο στο παιχνίδι της Τρίπολης, πιέζει ο Αστέρας και ο Πανιώνιος ψάχνει την κόντρα για να σκοράρει.

Ωρα 21:10 Γκολ ο Παναιτωλικός. Ολέθριο λάθος του Μιχαήλ που έδειξε να ελέγχει από μια κόντρα ο Μουνιέ κλέβει και βγαίνει σε ξεκάθαρο τετ-α-τετ απέναντι από τον Κρίστινσον για το 1-0. Παναιτωλικός – ΑΕΛ 1-0

Ωρα 21:15 Δυο αλλαγες για τον Πανιωνιο. Μακσίμοβιτς αντί Τσιλούλη και Γρίβας αντί Λυμπεράκη.

Ωρα 21:18 Γκολ ο Παναιτωλικός. Φοβερή πάσα του Μουνιέ, για τον Ντάουντα που κατεβάζει άψογα την μπάλα και με δυνατό σουτ γράφει το 2-0. Καταιγιστικός ο Παναιτωλικός στην επανάληψη. Παναιτωλικός – ΑΕΛ 2-0

Ωρα 21:20 Πλεον ο Παναιτωλικος δειχνει να ξεπερνά την Ξάνθη στη βαθμολογία, ευτυχως για την ωρα ο Πανιωνιος δεν κερδίζει και μένει σε αποσταση 3 βαθμων. Μπαινουμε στις καθυστερησεις στην Τρίπολη

Ωρα 21:21 Μεγάλη φάση για τον Πανιώνιο στο 90! Σέντρα του Μακσίμοβιτς, ο Γρίβας προσπάθησε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή αλλά δεν βρήκε την μπάλα! Τρομερή φάση!

Ωρα 21:24 Στο Αγρινιο έχουμε cooling break. Στην Τρίπολη παίζουμε τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

Ωρα 21:26 Τελος του αγωνα στην Τρίπολη. Ο Αστέρας Τρίπολης με τον Πανιώνιο μένουν ισόπαλοι χωρίς τέρματα, ο Πανιώνιος φτάνει ωστόσο πλέον σε απόσταση τριπόντου από την Ξάνθη (την οποία και υποδέχεται σε δυο εβδομάδες). Τελικό αποτέλεσμα: Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος 0-0

Ωρα 21:30 Μπορει ο Πανιωνιος να μένει τελευταιος αλλά ο Αστερας με αυτήν την ισοπαλία ειναι πρώτος στα πλέι άουτ, έχοντας βεβαια και ματς λιγότερο ο Ατρόμητος. Μην το ξεχναμε αυτο

Ωρα 21:34 Γκολ ο Παναιτωλικός. Ο Ρόσα πασάρει στον Μουνιέ, που με μια καταπληκτική λόμπα προς το απέναντι παράθυρο γράφει το Παναιτωλικός – ΑΕΛ 3-0.

Ωρα 21:40 Δεν ανατρέπεται πλέον αυτό το αποτέλεσμα, άρα θα πρέπει να θεωρουμε δεδομένο ότι την άλλη εβδομάδα η Ξάνθη θα πάει να αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό ευρισκόμενη δύο βαθμους πίσω του

Ωρα 21:42 Εννοειται οτι η Ξανθη εχει ματς λιγότερο, αυτό με τον Ατρομητο. Και αυτο να μην το ξεχναμε, ενω παντα ελπιζει και σε επιστροφη του -5 ή ανατροπή της υποθεσεης πολυϊδιοκτησιας στο CAS

Ωρα 21:45 Πλεον στην κορυφη των πλει άουτ ο Αστερας εχει 34 βαθμους, ο Ατρομητος 33 αλλα και ματς λιγοτερο, η Λαμία έχει 31 και η ΑΕΛ με τον Βολο 30.

Ωρα 21:47 Στην ουρα που μας ενδιαφέρει ο Παναιτωλικος σε λιγο θα προσπεράσει την Ξάνθη φτάνοντας στους 20 βαθμους. Ο ΑΟΞ με ματς λιγότερο έχει 18 ενώ στους 15, δηλαδή τρεις βαθμους πισω και σε αποσταση βολής είναι ο Πανιώνιος.

Ωρα 21:49 Πεντε λεπτά οι καθυστερήσεις στο Αγρινιο και ηδη παιζουμε το δευτερο.

Ωρα 21:53 Τέλος του αγώνα στο Αγρίνιο. Ο Παναιτωλικός σαρωτικός στην επανάληψη με δύο γκολ του Μουνιέ στο 53′ και στο 78′ και ένα του Ντάουντα στο 61′ από ασίστ του Γάλλου θα φτάσει σε μια σημαντική νίκη αφού βάζει από κάτω και την Ξάνθη με 20 πόντους, έναντι 18. Τελικό αποτέλεσμα: Παναιτωλικός – ΑΕΛ 3-0

Ωρα 21:55 Την άλλη αγωνιστική η Ξάνθη υποδέχεται τον Παναιτωλικο σε πολύ μεγάλο παιχνίδι όπως έχει εξελιχθεί. Κερδίζει η Ξάνθη, τον ξαναπροσπερνά και έχει ματς επιπλέον να δώσει για να καθαρίσει τη μπουγάδα. Αν κερδίσει ο Παναιτωλικος όμως, προσπερνά καθαρά αυτός τον ΑΟΞ ενώ ουδείς είναι σε θέση αυτή τη στιγμή να καταλάβει ποιον ευνοεί η ισοπαλία.

Ωρα 21:57 Ο Πανιώνιος από την πλευρά του παίζει την προσεχή Κυριακή στη Λαμία. Και την μεθεπόμενη υποδέχεται στη Νέα Σμύρνη την Ξάνθη, την οποία αν κερδίσει την φτάνει και πλεονεκτεί και στις ισοβαθμίες μαζί της.

Ωρα 21:59 Κοινώς η Ξάνθη έχει μπλέξει. Τελικά αποτελέσματα: Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος 0-0 και Παναιτωλικός – ΑΕΛ 3-0. Σε λίγο θα υπάρχει και αναλυτικό εκτενές ρεπορτάζ στο ThrakiSportS με τα σενάρια και τι σημαινουν τα αποτελεσματα αυτά για την Ξάνθη. Ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας, μείνετυε συντονισμένοι…