ΕΠΣ Έβρου: Ο συνολικός απολογισμός του Άρδα Καστανέων για τη σεζόν 2019-20

Τον πρόωρο -λόγω διακοπής- τελικό αγωνιστικό απολογισμό για την σεζόν 2019-2020, με τις ομαδικές και ατομικές επιδόσεις έκανε ο Άρδας Καστανέων.

Αρχικά, στον απολογισμό αναφέρονται οι ομαδικές επιδόσεις της ομάδας των Καστανέων στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Έβρου (όπου αναδείχθηκε 3η) και στο Κύπελλο της ΕΠΣ (αποκλεισμός στην πρώτη φάση των νοκ-άουτ από τον Ατρόμητο Ασπρονερίου). Εν συνεχεία, τονίζονται οι ατομικές επιδόσεις των παικτών σε γκολ, ασίστ και λεπτά συμμετοχής.

Αναλυτικά:

Στην φετινή αγωνιστική περίοδο 2019-20 λοιπόν, ο αγωνιστικός απολογισμός της ομάδας μας ήταν να τερματίσουμε στην 3ή θέση της βαθμολογίας της Ά ΕΠΣ Έβρου, σε σύνολο 12 ομάδων, αγωνιζόμενοι όμως μόνο τις 16 απ’τις 22, λόγω της οριστικής διακοπής των ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων.
Στα 16 ματς πρωταθλήματος, ο Άρδας κατάφερε να συγκεντρώσει 29 βαθμούς έχοντας δώσει 9 παιχνίδια στην έδρα μας και 7 εκτός.
Στα 9 εντός έδρας παιχνίδια ο απολογισμός ήταν 7 νίκες, καμιά ισοπαλία και 2 ήττες με τέρματα 18 υπερ και 12 κατά, ενώ εκτός έδρας ο απολογισμός ήταν 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες με τέρματα 11 υπερ και 7 κατά.
Συνολικά είχαμε 9 νίκες, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες, ενώ στα τέρματα 29 υπερ και 19 κατά.
Στο κύπελλο η ομάδα μας πρόλαβε να δώσει μόλις 3 παιχνίδια καθώς η εντός έδρας ήττα απο το Ασπρονέρι της ΄Β κατηγορίας με σκορ 2-3 έφερε και τον αποκλεισμό – σοκ μόλις στην πρώτη φάση των νοκ-άουτ ματς. Στην φάση των ομίλων ο Άρδας προκρίθηκε ως πρώτος σε όμιλο τριών ομάδων κι έχοντας πετύχει 2 νίκες σε ισάριθμα ματς, 1-0 εντός έδρας τα Ρίζια και 0-2 εκτός το Ορμένιο.

Στα ατομικά στατιστικά την κορυφή σε συμμετοχές με 19 παιχνίδια κατέχουν οι : Καλφόπουλος, Καπετανίδης, Ναζίρης και Κώστας Ντινούδης.

Σε λεπτά συμμετοχής πρώτος και έχοντας το απόλυτο (19×90′) ήταν ο τερματοφύλακας της ομάδας μας Γιώργος Καλφόπουλος, έχοντας “γράψει” 1710′ αγωνιστικά λεπτά.

Στους σκορερ, πρώτος σκόρερ της ομάδας μας αναδείχθηκε ο Κώστας Ντινούδης έχοντας πετύχει 10 γκολ (9 για το πρωτάθλημα και 1 για το κύπελλο)

Πρώτος στις ασίστ αναδείχθηκε ο αρχηγός της ομάδας μας, Θανάσης Καπετανίδης, έχοντας προλάβει να μοιράσει συνολικά 8 ασιστ (7 για το πρωτάθλημα και 1 για το κύπελλο)

Τα συνολικά στατιστικά των ποδοσφαιριστών μας :

1. Γιώργος Καλφόπουλος | 19 συμ. – 1710′

2. Θανάσης Καπετανίδης | 19 συμ. – 1690′ / 5 γκολ – 9 ασίστ (7 πρωτ., 2 κυπ)

3. Βαλάντης Ναζίρης | 19 συμ. – 1526′

4. Κωνσταντίνος Ντινούδης | 19 συμ. – 1485′ / 10 γκολ (9 πρωτ., 1 κυπ.) – 3 ασίστ (2 πρωτ., 1 κυπ.) / 1 κόκκινη κάρτα

5. Άρης Χαρισιάδης | 18 συμ. – 1620′ / 1 κόκκινη κάρτα

6. Σταύρος Τσιρούδης | 18 συμ. – 1527′ / 9 γκολ (5 πρωτ., 4 κυπ.) – 3 ασίστ

7. Ορέστης Χατζηαγοράστου | 18 συμ. – 1293′ / 1 γκολ

8. Μανώλης Μάτσιος | 16 συμ. – 1064′

9. Γιάννης Γκαργκαβούζης | 16 συμ. – 1032′ / 1 γκολ

10. Χρήστος Παγωνίδης | 14 συμ. 1047′ / 3 γκολ – 4 ασίστ (3 πρωτ., 1 κυπ.) / 1 κόκκινη κάρτα

11. Γιάννης Καμπακίδης | 13 συμ. 301′ / 1 ασίστ στο κύπελλο

12. Στέλιος Μπαχτσεβανίδης | 12 συμ. – 786′

13. Παναγιώτης Ευσταθιάδης | 12 συμ. – 228′

14. Σάκης Πετράς | 11 συμ. – 921′ (αποχώρησε τον Δεκέμβρη)

15. Σπύρος Κασπαρίδης | 11 συμ. – 335′

16. Θανάσης Τσόντζορας | 8 συμ. – 613′ / 1 γκολ (αποχώρησε τον Δεκέμβρη)

17. Τάσος Αλμπανίδης | 8 συμ. – 254′

18. Στέλιος Ναλμπάντης | 6 συμ. – 533′ / 1 γκολ (ήρθε τον Ιανουάριο)

19. Αποστόλης Σαραντίδης | 5 συμ. – 405′ / 3 γκολ – 3 ασίστ (ήρθε τον Ιανουάριο)