Επέτειος: 20 χρόνια από το ιστορικό 4-1 της ΑΕΚ στην Ξάνθη με δυο γκολ Ντέμη και άλλα δυο Μαλαδένη

Ήταν 12 Απριλίου του 2000, μια μέρα σαν και την σημερινή αλλά 20 χρόνια πριν, και τότε Κυριακή, όταν η Ξάνθη αντιμετώπιζε στο Νίκος Γκούμας της Νέας Φιλαδέλφειας την ΑΕΚ και γνώριζε μια ιστορική ήττα, αφού δεχόταν μεν 4 γκολ αλλά αμφότερα από… θρακιώτες ποδοσφαιριστές.

Η αναμέτρηση ήταν για την 27η αγωνιστική του τότε πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής και προκαλούσε ντελίριο ενθουσιασμού τους χιλιάδες φιλάθλους της Ένωσης, οι οποίοι τότε πέταγαν στα ουράνια καθώς στο γήπεδο έδινε το παρών και η μπασκετική ομάδα που αποθεώθηκε από τους φιλάθλους για την κατάκτηση λίγες μέρες πριν του Κυπέλλου Σαπόρτα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ΑΕΚ ήταν ο Ντέμης Νικολαΐδης και ο Χρήστος Μαλαδένης, καθώς με δύο προσωπικά τέρματα ο καθένας τους διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και χάρισαν στην ομάδα τους τους τρεις βαθμούς. Στο 19 λεπτό ο Νικολαΐδης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 38ο λεπτό ο Πάρις Ζουμπούλης ισοφάρισε για την ομάδα της Ξάνθης σε 1-1 και έδωσε άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Ζουμπούλης μόλις εκείνη την σεζόν είχε έρθει στην Ξάνθη προερχόμενος από την ΑΕΚ και σκόραρε ουσιαστικά σε βάρος της παλιάς του ομάδας.

Ωστόσο, η χαρά για την Skoda δεν κράτησε πολύ, καθώς πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 44′ και πάλι ο Νικολαΐδης έγραψε το 2-1. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Χρήστος Μαλαδένης, ο οποίος με δύο νέα τέρματα στο 81′ και στο 89′ σφράγισε τη νίκη της ΑΕΚ.

Χάρη σε εκείνα τα δύο γκολ που πέτυχαν ο καθένας τους, ο Ντέμης Νικολαϊδης και ο Χρήστος Μαλαδένης τυγχάνει να είναι και οι πρώτοι σκόρερς της ΑΕΚ στις αναμετρήσεις της με την Ξάνθη μαζί με τον Ισμαέλ Μπλάνκο. Ο καθένας τους έχει σκοράρει από 6 φορές.

15/10/17 Ξάνθη-ΑΕΚ 1-1 (1)

Από τρία γκολ κόντρα στην Ξάνθη έχουν οι Βασίλης Τσιάρτας, Τόνι Σαβέφσκι, Ντανιέλ Μπατίστα, Χρήστος Κωστής, Βασίλης Δημητριάδης και Ζόραν Σλίσκοβιτς.