Γ’ Εθνική: Η μάχη για τις ομάδες της Θράκης και τους αντιπάλους τους τρεις στροφές πριν το τέλος

Όπως κάθε εβδομάδα, το ThrakiSportS σας παρουσιάζει τις εναπομείνασες αγωνιστικές στην Γ’ Εθνική που θα κρίνουν τελικά ποιες ομάδες θα παραμείνουν στην κατηγορία, δεδομένου ότι όλα δείχνουν πως ο πρωταθλητής έχει κριθεί.

Μία θέση παραμονής απομένει και αναμένεται να έχουμε τη μονομαχία ανάμεσα στον Ορφέα Ξάνθης και την Ένωση Αλεξανδρούπολης, χωρίς να την έχεουν εξασφαλίσει μαθηματικά Άβατο και Καμήλα που θέλουν 1-2 βαθμούς ή ίσως και κανένα ακόμα. Η Ένωση αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τον Ορφέα.

Υπενθυμίζεται ότι μόνον ο πρωταθλητής αποκτά δικαίωμα να ανέβει στην Football League με τον Πανσερραϊκό να είναι ήδη πρωταθλητής έχοντας 14 βαθμούς διαφορά ενώ απομένουν 3 αγώνες για αυτόν και τον δεύτερο Νέστο, ενώ από την 9η θέση και κάτω, οι πέντε τελευταίοι δηλαδή, υποβιβάζονται στα τοπικά πρωταθλήματα.

Πολύ κρίσιμη είναι η επόμενη αγωνιστική στο παιχνίδι που θα γίνει στην Ξάνθη, όπου θα κοντραριστούν ο Ορφέας Ξάνθης με την Ένωση Αλεξανδρούπολης με τους εβρίτες να είναι 4 βαθμούς πιο πάνω στη βαθμολογία, εχοντας κερδίσει 2-1 στην έδρα τους στον α’ γύρο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της κάθε ομάδας του πρωταθλήματος, παρουσιάζοντάς τες κατά την σειρά κατάταξής τους στον βαθμολογικό πίνακα, έχει ως εξής:

1. Πανσερραϊκός (58 βαθμοί): Αετό Οφρυνίου (εντός), ρεπό, Κιλκισιακό (εντός).

———————————————

2. Νέστος Χρυσούπολης (44 βαθμοί): Ρεπό, Κιλκισιακό (εκτός), Ηρακλή Νέου Ζυγού (εντός).

3. Απόλλων Παραλιμνίου (40 βαθμοί): Άρη Αβάτου (εντός), Ένωση Αλεξανδρούπολης (εκτός), Κεραυνό Πέρνης (εντός).

4. Αετός Ορφανού (38 βαθμοί): Πανσερραϊκό (εκτός), Άρη Αβάτου (εντός), ρεπό.

5. Πανδραμαϊκός (37 βαθμοί): Κεραυνό Πέρνης (εντός), Δόξα Κάτω Καμήλας (εκτός), Δόξα Θεολόγου Ποτού (εντός).

6. Άρης Αβάτου (36 βαθμοί): Απόλλων Παραλιμνίου (εκτός), Αετό Οφρυνίου (εκτός), Ένωση Αλεξανδρούπολης (εντός).

7. Δόξα Κάτω Καμήλας (33 βαθμοί): Ηρακλή Νέου Ζυγού (εκτός), Πανδραμαϊκό (εντός), Ορφέα Ξάνθης (εκτός).

8. Ένωση Αλεξανδρούπολης (30 βαθμοί): Ορφέα Ξάνθης (εκτός), Απόλλων Παραλιμνίου (εντός), Άρη Αβάτου (εκτός).

———————————————

9. Ορφέας Ξάνθης (26 βαθμοί): Ένωση Αλεξανδρούπολης (εντός), Κεραυνό Πέρνης (εκτός), Δόξα Κάτω Καμήλας (εντός).

10. Κεραυνός Πέρνης (15 βαθμοί): Πανδραμαϊκό (εκτός), Ορφέα Ξάνθης (εντός), Απόλλων Παραλιμνίου (εκτός).

11. Κιλκισιακός (13 βαθμοί): Δόξα Θεολόγου Ποτού (εκτός), Νέστο Χρυσούπολης (εντός), Πανσερραϊκό (εκτός).

12. Ηρακλής Νέου Ζυγού (10 βαθμοί): Δόξα Κάτω Καμήλας (εντός), Δόξα Θεολόγου Ποτού (εντός), Νέστο Χρυσούπολης (εκτός).

13. Δόξα Θεολόγου Ποτού (9 βαθμοί): Κιλκισιακό (εντός), Ηρακλή Νέου Ζυγού (εκτός), Πανδραμαϊκό (εκτός).