Γ’ Εθνική: Δεν μπόρεσε να αντισταθεί η Ασπίδα κόντρα στην ΜΕΝΤ

Ήττα για την Ασπίδα Ξάνθης με 97-64 κόντρα στην ΜΕΝΤ εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής Ανδρών.

Ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο εκεί που η ΜΕΝΤ κέρδισε με επιμέρους 25-10 και σε συνδυσμό με τους 5 πόντους που είχε στη φαρέτρα της από την πρώτη περίοδο έκανε το 51-31 στο ημίχρονο απλοποιόντας τα πράγματα σε μεγάλο βαθμό.

Τα πράγματα συνεχίστηκαν στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο με την διαφορά να μην ανεβαίνει ούτε να πέφτει εντυπωσιακά από το όριο των 20 πόντων, κάτι που ίσχυσε και για την τελευταία περίοδο καθώς η ΜΕΝΤ έφτασε την διαφορά στους 33 πόντους φτάνοντας στο τελικό 97-64.

Η Ασπίδα πλέον ετοιμάζεται για ένα κρίσιμο παιχνίδι με τον Μέγα Αλέξανδρο στην Ξάνθη, που έιναι στις δυνατότητές της να διεκδικήσει την νίκη.

Δεκάλεπτα: 26-21, 51-31 (αποτέλεσμα ημιχρόνου), 76-55, 97-64 (τελικό αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Τοπαλίδης

ΜΕΝΤ(Ντολόπουλος): Παπαπασχάλης 14(2), Ζυγόρης, Ζεϊμπέκης 12(4), Ρόπουτης 8, Γκύζης 11(1), Μιχαηλίδης 17(3), Μπέλλος, Γκαντίδης 4, Πασχαλίδης 8, Μανδράς 3, Σιόλογκας 20(1).
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Παναγιωτόπουλος): Παυλάκης, Παπαδάκης 3(1), Δώδος 9(3), Τερζάκης 1, Ανθης 2, Μπόζης 5, Παπαϊωάννου 4, Κουτσογιάννης 10, Μανδαλάκης 15(1), Μπουραζάνης 4, Καλαμπάκας 11(3), Καναράς.