B’ Εθνική: Περίπατος στο ντέρμπι με το Κιλκίς και βουρ για τα μπαράζ για την Ασπίδα Ξάνθης!

Την πρόκριση στα μπαράζ ανόδου στην Α2 κατηγορία εξασφαλισε η Ασπίδα Ξάνθης επικρατώντας άνετα των Ποντίων Κιλκίς με 33-22 στο Αμοιρίδειο για την 13η αγωνιστική του 5ου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Η Ασπίδα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 10-3 στο 15′ με τους Κιλκισιώτες με σερί 0-3 να πάνε στα αποδυτήρια πίσω με 15-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Κιλκίς μείωσε 16-14 αλλα τα παιδιά του εορτάζοντα Θόδωρου Βαφειάδη δεν του χάλασαν την μέρα και του έκαναν δωρο παρά τις απουσίες την νίκη πρόκριση, όπως και στον συμπαίκτη τους Θόδωρο Βασιλακόπουλο, αν και ακόμα με ήττα 4 γκολ αυτοί θα προκρίνονταν.

Η διαφορά μεγάλωνε στο 40′ σε 20-16 και συνεχώς αυξάνονταν με τους Ποντιους να παραδίδονται στο φινάλε με το τελικό 33-22 να πανηγυριζεται εξαλλα από τους Ξανθιώτες και τους φίλους τους που βρέθηκαν στο Αμοιρίδειο.

Πρώτοι σκορερ για την Ασπίδα οι Αγαθονίκος και Θεοδωρόπουλος με 5 τέρματα, ενω σκόραραν όλοι οι παίκτες.

Στο ημίχρονο του αγώνα πραγματοποιήθηκε και η κλήρωση της λαχειοφόρου αγοράς, με τον νικητήριο λαχνό να είναι το νούμερο 0796 και τον τυχερό ή την τυχερή να κερδίζει μια ολοκαίνουργια τηλεόραση 42 ιντσών!

Πεντάλεπτα: 2-1, 7-2, 10-3, 11-6, 15-8, 15-11 (ημίχρονο), 16-14, 20-16, 22-17, 25-18, 29-20, 33-22 (τελικό).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος 5, Ακτενίζογλου 1, Ασκεπιδης 4, Βασιλακόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος 5, Καραμανώλης 1, Μόσχος, Κόλλιας 2, Ναθαναηλίδης 3, Νικολαίδης 1, Πατσατζής 3, Παπαδόπουλος 2, Λευθέρης 1, Πανδρακης 1, Χασμάς, Σαλή Ογλού 2