Πανελλήνιο Κοριτσιών Κ21: Νίκη για την Γαία Δράμας και “τελικός” απέναντι στον ΠΑΟΚ

Τεράστια νίκη για την Γαία Δράμας, απέναντι στην Ένωση Ελασσόνας με 3-2 και πλέον η αυριανή αναμέτρηση με τον Πρωταθλητή Νεανίδων ΕΠΕΣΘ και αδιάφορο ΠΑΟΚ να είναι σημαντική για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στα του αγώνα οι Δραμινές, μπήκαν λίγο νωθρά στην αναμέτρηση και δεν μπόρεσαν να κρατήσουν υψηλό ρυθμό και έτσι έχασαν το πρώτο σετ με 14-25.

Με το ίδιο νόμισμα απάντησαν όμως στο δέυτερο σετ όπου με όπλο την σταθερότητα και την αποτελεσματικότητα κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με 25-12.

Στο τρίτο σετ η Ελλασόνα πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σετ κάνοντας το 1-2 με 25-18 και τα κορίτσια της Γαία Δράμας να ισοφαρίζουν σε 2-2 ξανά με 25-15.

Αφού την γλίτωσε δύο φορές από την ήττα και οδήγησε τον αγώνα στο ται μπρεικ, η Γαία ήταν καλύτερη και σε ένα σετ ντέρμπι κατάφερε να φύγει με την νίκη 3-2, κατακτώντας το 5ο σετ με 16-14.