Β’ Εθνική: Έκανε τα εύκολα δύσκολα o ΓΑΣ αλλά πήρε το πολύτιμο διπλό στην παράταση μέσα στην Λαμία!

Πολύτιμο διπλό πέτυχε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στην έδρα του Έσπερου Λαμίας με 76-84 στην παράταση στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής, αφού η κανονική διάρκεια τελείωσε με 68-68 σε ένα παιχνίδι που για πολλούς είχε τελειώσει από πολύ πιο πριν αφού ο ΓΑΣ μπήκε στην τελευταία περίοδο με ενα +14 που φαινόταν να ελέγχει.

Η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ξεκίνησε με ένα πολύ γρήγορο 3-13 στα πρώτα λεπτά, που έδειξε τις διαθέσεις των Θρακιωτών. Η πρώτη περίοδος ήταν σχεδόν τέλεια για τον ΓΑΣ ο οποίος κυριαρχούσε και έφτασε να κερδίζει με 13-28 στο τέλος αυτής.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με αφετηρία την άμυνα της δεύτερης περιόδου που δέχθηκε μόνο 7 πόντους, σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο που δέχθηκε 28, μείωσε σε 29-35 μπαίνοντας ουσιαστικά ξανά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο επίσης κυριάρχησε ο ΓΑΣ και με πολύ καλό μπάσκετ κατάφερε να ξαναανεβάσει την διαφορά στο 42-56 και να μπει με ένα σχετικά μεγάλο πλεονέκτημα στην τέτεταρτη περίοδο. Εκεί ο Έσπερος έπαιξε τα ρέστα του, σκόραρε 26 πόντους και ισοφάρισε σε 68-68 στα τελευταία δευτερόλεπτα στέλνοντας το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο και πραγματοποιόντας μια τεράστια ανατροπή.

Εν τέλει ο ΓΑΣ έδειξε μεγάλο χαρακτήρα και πήρε το παιχνίδι στην παράταση με 76-84, σκοράροντας 18 πόντους σε 5 λεπτά, εκμεταλλευόμενος φυσικά και της κούρασης των παιχτών του Έσπερου που κάλυψαν μια μεγάλη διαφορά, και έφυγε δίκαια και πανάξια με το μεγάλο διπλό σωτηρίας από την Λαμία.

Κορυφαίος με διαφορά από τους γηπεδούχους του Σοφογιάννη ήταν ο Τσιμίδης με 28 πόντους ενώ ο Κομοτηναίος Τάσος Γκιρίτσης που έχει φορέσει την φανέλα της ΑΕ Κομοτηνής έβαλε ένα καλάθι. Από την άλλη από τους παίχτες του Λεμονίδη ξεχώρισαν οι Κουτσοβασίλης με 16 και 4 τρίποντα και Λεχούδης με 16 και 2 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 13-28, 29-35 (ημίχρονο) , 42-56, 68-68 (κανονική διάρκεια), 78-86 (τελικό αποτέλεσμα).

Διαιτητές: Παγώνης-Καλογερόπουλος Ε.-Μπούγλος Π.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 6, Στογιάνοβιτς 10 (1), Ρουμελιώτης 15 (4), Τσιμίδης 28, Παπανικολάου 2, Φύκας 12 (1), Γκιρίτσης 2, Δαχρετζής 3.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, ΚουτσοβασΊλης 16 (4), Μαγουλάς 11, Παπανδρεόπουλος, Σπέντζος 10 (2), Χαλήλ 4, Σταυριανοπουλος 5 (1), Λεπτοκαρύδης 14 (1), Μαστροδημητρης, Παλάσκας 10 (2), Λεχούδης 16 (2).