Το έκανε συνήθεια! Πρωταθλητής Ελλάδος ο Κώστας Μπανιώτης για ακόμα μια φορά!!!

Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε ο άλτης της Ολυμπιάδας Κομοτηνής Κώστας Μπανιώτης για ακόμα μια φορά.

Ο τελικός του ύψους στο ΣΕΦ έμεινε χαμηλά και τελικά ο Θρακιώτης πρωταθλητής με 2.16μ κατέκτησε την πρώτη θέση.

Γενικά δεν ήταν καλός αγώνας, αφού το ύψος έμεινε τόσο χαμηλά. Οι αθλητές δεν μπόρεσαν να περάσου το 2.16μ.

Ετσι το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στο χαμηλό αυτό ύψος με τον Κομοτηναίο να έχει λιγότερες προσπάθειες.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Αντώνης Μέρλος και το χάλκινο ο Βασίλης Κωνστατίνου.

Συνολικά τέσσερις άλτες πέρασαν τα 2.16μ αλλά δεν κατάφεραν να περάσουν τα 2.22μ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο άλμα εις ύψος έγινε κατευθείαν τελικός χωρίς προκριματικό, ωστόσο το πρωί οι αθλητές ταλαιπωρήθηκαν και πήγαν στο ΣΕΦ καθώς ο προκριματικός είχε προγραμματιστεί κανονικά.