Α2 Ανδρών: Ηττήθηκε στο τάι μπρέικ αλλά παραμένει ζωντανός ο Ερμογένης

Την ήττα με 2-3 γνώρισε ο Ερμογένης Ξάνθης από τον Πήγασο Πολίχνης και έτσι δεν μπόρεσε να κάνει τεράστιο βήμα παραμονής.

Σε έναν αγώνα ντέρμπι από τον πρώτο πόντο ο Ερμογένης βρέθηκε 11-12 πίσω στο σκορ αλλά ισοφάρισε σε 23-23 και με δύο πόντους ο Πήγασος έκανε το 0-1 με 23-25.

Από το δεύτερο σετ ο Ερμογένης Ξάνθης της ανατροπής, γυρνώντας τον αγώνα σε 2-1, αρχικά το 2ο σετ κατέκτησε με 25-21 και το 3ο με 25-18.

Στο 4ο σετ ο Ερμογένης “αποκοιμήθηκε” και ο Πήγασος το εκμεταλλεύτηκε κερδίζοντας με 15-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ρώσικη ρουλέτα του 5 σετ όπου η Ξάνθη ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 8-6. Ο Πήγασος έβγαλε τρομερή αντίδραση και προηγήθηκε με 11-14, κατακτώντας το σετ με 11-15 και την μεγάλη νίκη με 2-3.

ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ανδρεάδης, Σκαρλατίδης, Τερζόγλου, Μετγιάζης, Βογιατζής, Άρμπυρος, Μπανιώτης (Λ), Χατζίδης (Λ),