Γ’ Εθνική: Πήρε το δήθεν ντέρμπι το Άβατο, βαριά ήττα Ορφέα, ανάσα η Άλεξ! Τα αποτελέσματα, οι σκορερς, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Σημαντική ήταν η 21η αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Ο Αρης Αβατου νίκησε στο ξανθιώτικο ντέρμπι με 4-0 τον Ηρακλή Ζυγού και εξασφάλισε την πιθανότατα την παραμονή του, ενω οι φιλοξενούμενοι υποβιβάστηκαν μαθηματικά.

Την ίδια ώρα ο Ορφέας Ξάνθης έκανε στάση και γνώριζε βαριά ήττα με 5-0 από τον πολύ φορμαρισμένο Αετό Ορφανού στο Οφρύνιο και έτσι τον έπιασε στην κορυφή η Αλεξανδρούπολη που νίκησε στο φινάλε το Κιλκίς και παρέμεινε στο παιχνίδι της παραμονής.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια οι πρωτοπόροι Πανσερραικός και Νέστος Χρυσούπολης επικράτησαν των Καμήλας και Θεολόγου, ενω στο ντερμπι της τρίτης θέσης το Παραλίμνιο επικράτησε του Πανδραμαικού.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής, οι σκόρερς, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική:

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Αετός Οφρυνίου – Ορφέας Ξάνθης 5-0  (21′ Παυλίδης, 35′ Τσίλογλου, 53′ Ουζούνογλου, 73′ Δουμάνης, 81′ Σαλπιγγίδης)
Άρης Αβάτου – Ηρακλής Νέου Ζυγού 4-0 (4′ Γκουτσίδης, 51′ Ζωσιμίδης, 53′ Γκέκας, 84′ Μουστάκης)
Ένωση Αλεξανδρούπολης – Κιλκισιακός 1-0 (89′ Πατσιώρας)
Νέστος Χρυσούπολης – Δόξα Θεολόγου Ποτού 3-2 (7′ Αδαμάκης, 18′ Ποδάρας, 32′ Κοβάτσης – 30′ Αντωνιάδης, 57′ Χιονίδης)
Απόλλων Παραλιμνίου – Πανδραμαϊκος 2-1 (49′ Ν’Λουντούλου, 68′ Καρυοφύλλης – 76′ Μπερούκας)
Πανσερραϊκός – Δόξα Κάτω Καμήλας 2-1 (8′ Καλί, 87′ Γκούρτσας – 69′ Κωνσταντίνου)
ΡΕΠΟ: Κεραυνός Πέρνης

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 21 ΑΓΩΝΕΣ):
1. Πανσερραϊκός 52 (55-13)
——————————–
2. Νέστος Χρυσούπολης 44 (34-20)
3. Απόλλων Παραλιμνίου 36 (28-15)*
4. Πανδραμαϊκός 36 (29-17)*
5. Αετός Οφρυνίου 35 (38-21)
6. Άρης Αβάτου 32 (32-22)*
7. Δόξα Κάτω Καμήλας 30 (35-26)
8. Ένωση Αλεξανδρούπολης 24 (16-23)*
——————————–
9. Ορφέας Ξάνθης 24 (21-34)*
10. Κεραυνός Πέρνης 15 (26-43)*
11. Κιλκισιακός 10 (13-45)
12. Δόξα Θεολόγου Ποτού 9 (12-40)
13. Ηρακλής Νέου Ζυγού 7 (8-25)
* Με αστερίσκο οι ομάδες που έκαναν ρεπό για τον β’ γύρο

Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΩΝ ΣΚΟΡΕΡΣ (ΣΕ 21 ΑΓΩΝΕΣ)
18 ΓΚΟΛ: Γκούρτσας (Πανσερραϊκός)
16 ΓΚΟΛ: Μπερούκας (Πανδραμαϊκός)
12 ΓΚΟΛ: Γκέκας (Άρης Αβάτου)
11 ΓΚΟΛ: Γαϊδαρτζής (Απόλλων Παραλιμνίου), Μπελμάνι (Πανδραμαϊκός), Λίτσκας (Νέστος Χρυσούπολης / Δόξα Δράμας)
7 ΓΚΟΛ: Σαλπιγγίδης (Αετός Οφρυνίου), Παυλίδης (Αετός Οφρυνίου), Δουμάνης (Αετός Οφρυνίου), Γεράκης (Δόξα Κάτω Καμήλας)
6 ΓΚΟΛ: Ζωσιμίδης (Άρης Αβάτου), Πτηνόπουλος (Πανσερραϊκός), Μπονέρης (Δόξα Κάτω Καμήλας)
5 ΓΚΟΛ: Κ. Πατσιώρας (Ένωση Αλεξανδρούπολης), Κουκουρίγκος (Ορφέας Ξάνθης), Αποστολίδης (Αετός Οφρυνίου), Αλ. Μελισσόπουλος (Κεραυνός Πέρνης), Κόνσι (Πανσερραϊκος), Αδαμάκης (Νέστος Χρυσούπολης), Κωνσταντίνου (Δόξα Κάτω Καμήλας)
4 ΓΚΟΛ: Χασιώτης (Ηρακλής Ζυγού), Κεχαγιάς (Δόξα Κάτω Καμήλας), Γεωργιάδης (Νέστος Χρυσούπολης), Γεωργιαδης (Πανσερραϊκος), Τσίλογλου (Αετός Οφρυνίου), Ενλουντούλου (Απόλλων Παραλιμνίου)
3 ΓΚΟΛ: Σαρηγιαννίδης (Αρης Αβάτου), Τορομανίδης (Ορφέας Ξάνθης), Ν. Μελισσόπουλος (Ορφέας Ξάνθης), Μπαντάνης (Κεραυνός Πέρνης), Κωνσταντάρας (Κεραυνός Πέρνης), Κυριακοπουλος (Κεραυνός Πέρνης), Ομπόσου (Πανσερραϊκός), Καλί (Πανσερραϊκος), Πολύζος (Πανσερραϊκος), Μπελίτσας (Κιλκισιακός), Πιπερτζής (Κιλκισιακός), Σαρέγκος (Δόξα Κάτω Καμήλας), Μίνγκας (Δόξα Κάτω Καμήλας), Καριοφύλλης (Απόλλων Παραλιμνίου), Λιάρας (Απόλλων Παραλιμνίου), Αντωνιάδης (Δόξα Θεολόγου), Χιονίδης (Δόξα Θεολόγου)
2 ΓΚΟΛ: Ιμπράμ Τανζου (Ορφέας Ξάνθης), Μαυρόπουλος (Ορφέας Ξάνθης), Ζιγκολάρι (Ορφέας Ξάνθης), Ξαντινίδης (Ορφέας Ξάνθης), Τσάπαρης (Αρης Αβάτου/ Πανσερραικός), Γκουτσίδης (Άρης Αβάτου), Βελή Χακάν (Άρης Αβάτου), Γκαβανόζης (Ένωση Αλεξανδρούπολης), Μαλτέζος (Ένωση Αλεξανδρούπολης), Ευθυμιάδης (Ένωση Αλεξανδρούπολης), Κωνσταντινίδης (Αετός Οφρυνίου), Καραγιαννίδης (Αετός Οφρυνίου), Λάσπατζης (Κεραυνός Πέρνης), Χατζηκυριάκου (Κεραυνός Πέρνης), Κόβατσης (Νέστος Χρυσούπολης), Φραγκούλης (Νέστος Χρυσούπολης), Λαζαρίδης (Νέστος Χρυσούπολης), Χαριτίδης (Νέστος Χρυσούπολης), Μπλιος (Νέστος Χρυσούπολης), Γιαννόπουλος (Απόλλων Παραλιμνίου), Παπαβασιλείου (Πανσερραϊκος), Πέτρου (Πανσερραϊκος), Τσιμίκας (Πανσερραϊκος), Λαμπογλου (Κιλκισιακος), Κουκουλέκης (Κιλκισιακός), Βλάτζιος (Δόξα Θεολόγου)
1 ΓΚΟΛ: Κομεσίδης (Ενωση Αλεξανδρούπολης), Παπαοικονόμου (Ένωση Αλεξανδρούπολης), Καρακασίδης (Ένωση Αλεξανδρούπολης), Λίτσιος (Ένωση Αλεξανδρούπολης), Τσορτανίδης (Ένωση Αλεξανδρούπολης), Ανδρεάδης (Νέστος Χρυσούπολης), Μπάμπουρας (Νέστος Χρυσούπολης), Δόντσος (Νέστος Χρυσούπολης), Ποδάρας (Νέστος Χρυσούπολης), Νάκας (Νέστος Χρυσούπολης), Ουζούνογλου (Αετός Οφρυνιου), Τουμανίδης (Αετός Οφρυνιου), Έλεζι (Αετός Οφρυνίου), Πανάγος (Αετός Οφρυνίου), Τσάκωνας (Κεραυνός Πέρνης), Ακασού(Κεραυνός Πέρνης), Βουκεμίροβιτς (Κεραυνός Πέρνης), Κλοκίδης (Κεραυνός Πέρνης), Τζουμάνης (Κεραυνός Πέρνης), Μενικου (Κεραυνός Πέρνης), Λ. Παπαδόπουλος (Κεραυνός Πέρνης/ Ορφέας Ξάνθης), Ανδρέου (Ηρακλής Ζυγού), Δημητριάδης (Ηρακλής Ζυγού), Κιουμουρτζής (Ηρακλής Ζυγού), Πανέρης (Ηρακλής Ζυγού), Γιανναράκης (Πανσερραϊκός), Διαμαντίδης (Πανσερραϊκός), Κασμερίδης (Πανσερραϊκος), Ζέρης (Πανσερραϊκός), Ζιώγας (Πανσερραϊκος), Μπάρδας (Πανσερραϊκος), Φαμπρίτσιο (Πανσερραϊκος), Ρούφος (Ορφέας Ξάνθης), Τσέκος (Ορφέας Ξάνθης), Κούτλας (Απόλλων Παραλιμνίου), Τοπαλ (Απόλλων Παραλιμνίου), Βασαρας (Απόλλων Παραλιμνίου), Κουτζαβασίλης (Απόλλων Παραλιμνίου), Τζελέπης (Πανδραμαϊκος), Αχαλινόπουλος (Πανδραμαϊκός), Διαμαντίδης (Πανδραμαϊκός), Μουστάκης (Άρης Αβάτου), Μπουνταγκίδης (Άρης Αβάτου), Χριστοφορίδης (Αρης Αβάτου), Καλαιτζίδης (Αρης Αβάτου), Μπουλούτ (Άρης Αβατου), Παπαδόπουλος (Δόξα Κάτω Καμήλας), Σιάκκας (Δόξα Κάτω Καμήλας), Αηδονιδης (Δόξα Κάτω Καμήλας), Τοχαμασβίλι (Δοξα Κάτω Καμήλας), Ζάντσιος (Δόξα Κάτω Καμήλας), Μπίλης (Δόξα Κάτω Καμήλας), Λάττα (Δόξα Θεολόγου), Μουσας (Δόξα Θεολόγου), Μπρατσιάνι (Δόξα Θεολόγου), Ανθουλάκης (Δόξα Θεολόγου), Δημητριάδης (Κιλκισιακός), Μυλωνάς (Κιλκισιακός)

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22η, 29/2/2020)
Ορφέας Ξάνθης-Απόλλων Παραλιμνίου
Πανδραμαϊκός- Άρης Αβάτου
Ηρακλής Ζυγού-Ένωση Αλεξανδρούπολης
Δόξα Θεολόγου-Πανσερραϊκός
Νέστος Χρυσούπολης-Αετός Ορφανού
Κιλκισιακός-Κεραυνός Πέρνης
ΡEΠΟ: Δόξα Κάτω Καμήλας

Материалы по теме:

ΕΠΣ Ξάνθης: Μια ντουζίνα μεταγραφές για το Αβάτου που ανακοίνωσε Θωμαίδη
  Την 12η μεταγραφή του ολοκλήρωσε ο Άρης Αβάτου που συνεχίζει να ενισχύεται σε όλες τις γραμμές δημιουργώντας ένα ισχυρό σύνολο με στόχο την άνοδο ...
Κύπελλο Ελλάδος: Οι 20 της αποστολής του Άρη Αβάτου που γράφουν ιστορία απέναντι στον Ολυμπιακό
  από τον Γιώργο Μαραντά οι 20 παίκτες που θα έχει στην αποστολή της ομάδας του Άρη Αβάτου για τον αγώνα - γιορτή με τον ...
ΕΠΣ Ξάνθης: Το πρόγραμμα και οι διαιτητές στην πρεμιέρα για το 2014
Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης -  Ξαναρχίζει το πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας ΕΠΣ Ξάνθης, με αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις να διεξάγονται στο πλαίσιο της ...
Γ’ Εθνική: Όσα έγιναν στην πρεμιέρα του Ορφέα Ξάνθης με την Καρδία στην Μηχανιώνα
Πρεμιέρα αλλα ντεμπούτο στην κατηγορία για τον Ορφέα Ξάνθης και τον  ΑΟ Καρδίας στο γήπεδο Μηχανιώνας παρουσία 500 ατόμων με τις δυο ομάδες να ...
ΕΠΣ Ξάνθης: Ο μοναδικός τελικός της ιστορίας ανάμεσα σε Ασπίδα και Ορφέα πριν από 15 χρόνια
Όσο και αν ψάξει κανείς στην μεγάλη ιστορία τόσο του Ορφέα Ξάνθης όσο και της Ασπίδας, των δυο ομάδων που γέννησαν το 1967 τον ...