ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Στον πόντο πήρε το ντέρμπι η Ολυμπιάδα κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Μεγάλο ντέρμπι με θέα την τετράδα είχαμε το βράδυ του Σαββάτου ανάμεσα σε Ολυμπιάδα και Εθνικό στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 71-70 σε ένα ματς που κρίθηκε στο νίμα.

Μετά την μεγάκη της νίκη η Ολυμπιάδα βρίσκεται στην τέταρτη θέση, κάτω από την Αγία Βαρβάρα ενώ ο Εθνικός έμεινε στη πέμπτη θέση παρέα με την Φιλία Ορεστιάδας.

Για μεγάλο χρονικό διάστημα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το ημίχρονο να τις βρίσκει ισόπαλες. Στο 3ο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα με ένα σερί 21-9 προηγήθηκε με διψήφια διαφορά, αλλά δε μπόρεσε να την κρατήσει. Παρόλα αυτά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, αν και την τελευταία επίθεση την είχαν οι «μπλε» αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Κορυφαίος για την Ολυμπιάδα ο αρχηγός Μιχάλης Γιαβρίδης με 24 πόντους εκ των οποίων οι 15 προήλθαν από 5 τρίποντα, ενώ 18 πόντους πρόσθεσε ο Δαβουδάνης ενώ από τον Εθνικό πρώτος σκόρερ (και συνολικά του αγώνα) ο Παπούδης με 26 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ 17 πρόσθεσε ο Τσάγιας.

Δεκάλεπτοα: 22-20, 36-36 (ημίχρονο), 57-45, 71-70 (τελικό αποτέλεσμα).

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γ. Κανδύλης): Χαλκιάς 9(2), Δρούμπαλης 4, Γιαβρίδης 24(5), Δαβουδάνης 18 (2), Τσιφλίκογλου 5(1), Ζιούτης 5, Σονωβίδης 2, Γαλαχουσίδης 4, Πεταλωτής.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Στ. Τελούδης): Σιταρίδης 3(1), Θεολογίδης 5(1), Σίσιου 4, Μίχος, Παπαδούδης 26(4), Τσάγιας 17(2), Γαλατάς, Γερακάκης, Πασσιάς, Κανάκης 15, Παπαλαμπίδης.