Ιστορική κούπα 10ετίας για τον Παναθηναϊκό με συμμετοχή και του Βασίλη Μούχλια

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο χρυσό σετ τον Ολυμπιακό στον μεγάλο τελικό του Λιγκ Καπ, σε έναν συγκλονιστικό αγώνα που ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ. Συμμετοχή στον τελικό είχε και ο Εβρίτης παίκτης του τριφυλλιού Βασίλης Μούχλιας ενώ για τον Ολυμπιακό πρωταγωνιστές της μεγάλης ανατροπής της ήττας του Ρέντη ήταν δύο άλλοι Εβριτες οι Κουμεντάκης και Ανδρεάδης.

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα τριών και πλέον ωρών ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει 3-2 σετ και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου τελικού.

Ο πρώτος τίτλος στην ιστορία του ελληνικού βόλεϊ που κρίθηκε στο χρυσό σετ είχε νικητή τον Παναθηναϊκό μετά από φοβερό ματς που είχε ανατροπές και κρίθηκε με δύο επιθέσεις του Μαυροβούνιου Τσάτσιτς που έκανε και το 15-13 στο χρυσό σετ.

Οι αθλητές και των δύο ομάδων έδωσαν τα ρέστα τους στο τερέν και διαφήμισαν το βόλεϊ.

Πολυτιμότερος αθλητής της διοργάνωσης αναδείχτηκε ο Δανός πασαδόρος του Παναθηναϊκού Αξέλ Γιάκομπσεν που έκανε ένα από τα καλύτερα ματς της καριέρας του.

Μεγάλη εμφάνιση για την αθηναϊκή ομάδα έκαναν οι Ζήσης, Ανδρεόπουλος και Ρανγκέλ ενώ ο Τσάτσιτς αναδείχτηκε ο παίκτης του χρυσού σετ.

Μοιραίος ο Αλέξανδρος Ράπτης που αγωνίστηκε παρότι είχε υψηλό πυρετό. Πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού ο Ραφαήλ Κουμεντάκης αλλά και ο Ανδρέας Ανδρεάδης που μετά την είσοδο τους στα μέσα του 2ου σετ έδωσαν λύσεις για τον Ολυμπιακό όσον αφορά το τελικό σκορ αλλά όχι και στο τάι μπρέικ που κρίθηκε στην αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα του Τσάτσιτς και τις εκπληκτικές άμυνες του Ζήση.

Ο «δαιμόνιος» Γιάκομπσεν

Με τον «δαιμόνιο» Δανό πασαδόρο Αξέλ Γιάκομπσεν να είναι αλάνθαστος στην κόντρα επίθεση και τους κεντρικούς να παίζουν χωρίς αντίπαλο στο φιλέ ο Παναθηναϊκός έκανε εντυπωσιακή είσοδο στον αγώνα και ειδικά μετά το 6-6. Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έκανε το 7-6 και πήγε στο σερβίς όπου πήρε άσσο και έδωσε την ευκαιρία σε για κόντρα του Πελεκούδα και ατομικό μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Γκέργκι για το 10-6. Στο 11-8 ο επόπτης έδωσε «μπλοκ άουτ» σε επίθεση του Γκέργκι αλλά στο βίντεο ρέφερι δικαιώθηκε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος καθώς η μπάλα ήταν «μπλοκ μέσα» και πόντος για τους πράσινους που ξέφυγαν 12-8. Οι πράσινοι διατήρησαν και αύξησαν τη διαφορά σε 18-13 όταν ο Πελεκούδας τελείωσε δύσκολη επίθεση. Ο Μουνιόθ έριξε στον αγώνα τον Κουμεντάκη αντί του Χουσάι και στο 21-16 απέσυρε και τον Γκέργκι δοκιμάζοντας τον Ριζόπουλο. Στο 23-16 ο Ολυμπιακός δικαιώθηκε σε βίντεο τσέκ μειώμοντας σε 23-17 αλλά δεν υπήρχε καθώς ο Τσάτσιτς με πάιπ από το «6» και άσσο τον Στάροβιτς έκλεισε το σετ 25-17 κάνοντας το 1-0.

Συγκλονιστικό 2ο σετ με κόκκινες κάρτες

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το 2ο σετ καθώς ο Ολυμπιακός με την είσοδο του Κουμεντάκη και το επεισόδιο του Ανδρεάδη με τον Ραγνκέλ κατάφερε να μπει στον αγώνα και στο φινάλε του σετ να γίνουν απίστευτες μάχες στο φιλέ. Ο Παναθηναϊκός από την αρχή του σετ ξέφυγε 4 πόντους και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 18-14. Εκεί ο Ανδρεάδης με τον Ρανγκέλ είχαν λογομαχία στο φιλέ και δέχτηκαν από μία κόκκινη. Το σκορ έγινε 19-15. Με τον Χουσάι στο σερβίς και τους Ανδρέαδη, Κουμεντάκη να σηκώνουν τον Ολυμπιακό στις πλάτες τους μείωσαν 19-18. Οι πράσινοι με φοβερή άμυνα του Ζήση και κόντρα επίθεση του Τσάτσιτς ξέφυγαν 23-19 και έδειχναν να κρατούν το σετ.

Η επίθεση του Φίνγκερ και το ατομικό μπλοκ του Κουμεντάκη στον Τσάτσιτς έβαλαν τον Ολυμπιακό στον αγώνα και η ισοφάριση ήρθε με τη νέα κόντρα του Κουμεντάκη και το άουτ του Τσάτσιτς (23-23). Το ντέρμπι πήρε φωτιά. Ο Παναθηναϊκός είχε όλα τα πλεονεκτήματα στο προβάδισμα με 24-23, 25-24 και 26-25 από επιθέσεις Τσάτσιτς και Στάροβιτς όμως ο Ολυμπιακός «έσβησε» και τις τρεις φορές το πράσινο προβάδισμα. Με δύο επιθέσεις του Κουμεντάκη και το χαμένο σερβίς του Στάροβιτς το ματς ήρθε στα ίσια 26-26. Ο Στάροβιτς με δύσκολη επίθεση έκανε το 27-26 και το σετ έκλεισε με κόντρα επίθεση πρώτου χρόνου από τον Ρανγκέλ για το 28-26 και το 2-0 σετ.

Μείωσε ο Ολυμπιακός με Κουμεντάκη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ και μάλιστα προηγήθηκε 6-2. Γρήγορα όμως ο ενθουσιασμός υποχώρησε, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο και με δίδυμο ακραίων τους Κουμεντάκη, Χουσάι κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει αλλά και να προσπεράσει με 9-8. Το «ερυθρόλευκο» σερβίς βρήκε ρυθμό και ο Φίνγκερ με τον Κουμεντάκη έδιναν εύκολα τη λύση. Ετσι ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-12. Ηταν φανερό πλέον πως ο Παναθηναϊκός δε μπορούσε να παρακολουθήσει τον πολύ καλό ρυθμό του Ολυμπιακού που πάση θυσία ήθελε το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Στο 14-18 ο Ράπτης παρότι είχε πυρετό μπήκε για να δώσει ανάσες στον Ανδρεόπουλο. Με πίεση στο σερβίς και τον Κουμεντάκη, Φίνγκερ σε μεγάλα κέφια ο Ολυμπιακός έκανε το 25-16 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Η «ερυθρόλευκη» ισοφάριση

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο 4ο σετ. Με τον Κουμεντάκη να είναι και πάλι ο παίκτης κλειδί και μαζί με τους Χουσάι και Κοκκινάκη ισορρόπησαν την υποδοχή και ξεκλείδωσαν το παιχνίδι του Τερβαπόρτι που κινούνταν γρήγορα στο φιλέ. Οι δύο ομάδες έκαναν ράλι μέχρι το 13-13 κι εκεί ο Κουμεντάκης πήρε δύο καθοριστικούς πόντους που έδωσαν καθοριστικό προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 15-13. Κρίσιμος ήταν και ο άσσος του Ριζόπουλου που μπήκε αλλαγή και έκανε το 18-15 για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα ασφαλείας τριών πόντων μέχρι και το 21-18 το οποίο όχι μόνο συντήρησαν αλλά και αύξησαν με επιθέσεις Κουμεντάκη, Χουσάι για το 25-19 και το 2-2 σετ.

Ανατροπή με το ίδιο… νόμισμα

Όπως ο Παναθηναϊκός στο Ρέντη, έτσι και ο Παναθηναϊκός στον Άγιο Θωμά κατάφερε να δείξει μέταλλο και αντοχές σε μία σκληρή έδρα και να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Πάντα με οδηγό τον Κουμεντάκη και τους Χουσάι, Κοκκινάκη να δένουν την υποδοχή ο Ολυμπιακός οργάνωσε το παιχνίδι του αλλά τη διαφορά την έκανε και πάλι ο Ριζόπουλος που μπήκε αλλαγή και με άσσο και δύο έμεσους πόντους έδωσε στον Ολυμπιακό προ προβάδισμα 11-7. Οι πράσινοι δεν είχαν λύσεις και ο Ολυμπιακός επικράτησε 15-10 και 3-2 οδηγώντας για πρώτη φορά την κατάκτηση ενός τίτλου στην Ελλάδα στο χρυσό σετ.

Το συγκλονιστικό χρυσό σετ

Στο δεύτερο τάι μπρέικ του τελικού ήταν και το πιο συγκλονιστικό του αγώνα με ανατροπές και συγκλονιστικές φάσεις που αποθέωσαν το βόλεϊ. Παρότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά με προβάδισμα 6-3 η επιστροφή του Ανδρεόπουλου ισχυροποίησε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και ο Γιάκομπσεν στηρίχτηκε πάνω σε Ρανγκέλ και Τσάτσιτς με τον δεύτερο να δείχνει τη μεγάλη του κλάση. Με το σερβίς του Πανταλέοντα ο Παναθηναϊκός βρήκε την κατάλληλη στιγμές την ώθηση που χρειάζονταν και με σερί 5-0 ύστερα από κόντρες Τσάτσιτς, Ραγνγκέλ προηγήθηκε 8-6. Ο Τσάτσιτς με άσσο έκανε το 12-9 και στη συνέχεια έγινε συγκλονιστική φάση με τον Κουμεντάκη να μειώνει 12-10. Με τον Χουσάι και το άουτ του Στάροβιτς έγινε το 13-13. Ο τίτλος κρέμονταν σε μία κλωστή. Ο Τσάτσις με επίθεση έκανε το 14-13 και στη συνέχεια με κόντρα επίθεση έγινε το 15-13 στο χρυσό σετ εν μέσω αποθέωσης.

Απονομές Παπαδόπουλος, Γιαννακόπουλος

Την απονομή στους νικητής έκανε ο πρόεδρος της Επιτροπής πρωταθλήματος Γιώργος Παπαδόπουλος και την απονομή στον MVP Αξέλ Γιάκομπσεν ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Πέρρος. Κομισάριος: Ιωαννίδης. Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Παπαθανασίου, Μαριδάκης. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Παπασηφάκη.Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-17

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 28-26

3ο σετ: 8-6, 12-16, 14-21, 16-25

4ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 19-25

5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 10-15

Χρυσό σετ: 2-5, 10-8, 12-9, 15-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 72 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15), Χρυσό σετ: 15-13 σε 169′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 22 (18/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 29% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 23 (17/45 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (12/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Πελεκούδας 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 51% υπ. – 34% άριστες), Μούχλιας, Ρουσόπουλος, Πανταλέων, Ράπτης 3 (3/9 επ., 43% υπ. – 14% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φινγκερ 31 (29/45 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 15 (13/31 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 46% άριστες), Βουλκίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Γκέργκι 1 (1/7 επ., 80% υπ. – 60% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 72% υπ. – 52% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 1 (1/1 επ.), Κουμεντάκη 21 (18/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 27% άριστες), Ριζόπουλος 2 (2 άσσοι).