LIVE από τα Πηγάδια για την Super League: ΑΟ Ξάνθη – ΠΑΣ Λαμία

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – ΠΑΣ Λαμία για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα πληροφορηθείτε την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – Λαμία για την 23η αγωνιστική της Super League.

Ωρα 16:35 Ειναι ένα σημαντικό παιχνίδι στην τελική μάχη για την εξάδα, με τον ΑΟΞ να διεκδικεί την επιστροφή στις νίκες απέναντι στη Λαμία που είναι τρεις βαθμούς πίσω της και έχει επίσης θεωρητικά ελπίδες εξόδου στην Ευρώπη.

Ωρα 16:39 Η Ξανθη προέρχεται από το 0-0 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη αλλά και η Λαμία από το 0-0 με την Λάρισα.

Ωρα 16:43  Οι δυο ομάδες χαρακτηρίζονται για τα μη παραγωγικά μεταξύ τους παιχνίδια. Σε δυο ματς στα Πηγάδια πέρυσι και πρόπερσι, αμφότερα έληξαν 0-0.

Ωρα 16:45 Επίσης σε τρία ματς στη Λαμία, ενα επίσης έληξε 0-0. Στα άλλα δύο πέτυχαν από ένα γκολ η κάθε ομάδα και μοιραία έχουν από μία νίκη.

Ωρα 16:48 Συνεοώς η μικρή προϊστορία θέλει τρεις ισοπαλίες και από μια νίκη για καθε ομάδα σε πεντε ματς ανεξαρτητως έδρας. Στα Πηγάδια δυο ματς ισόπαλα χωρίς σκορ.

Ωρα 16:52 Δεν υπάρχει ακόμα κόσμος αρκετός στο γήπεδο, αλλά αυτήν την ώρα λήγουν και τα παιχνίδια σε τοπικό και Γ’ Εθνική.

Ωρα 16:57 Σε λιγότερο από 20 λεπτά η σέντρα και έχουμε συνθέσεις

Ωρα 16:59 H 11άδα για την Ξάνθη αποτελείται από τους: Αμπαντ, Μπαξεβανίδης, Τεσέιρα, Φοσέ, Σόσα, Καμαρά, Κασάδο, Καρασαλίδης, Μουλέν, Στάρτζεον, Κάστρο.

Ωρα 17:02 Για τη Λαμία, στην αρχική 11άδα είναι οι: Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βιγιάλμπα, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Νιάσε, Καραμάνος, Βασιλόγιαννης.

Ωρα 17:05 Ο Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) είναι διαιτητής του αγώνα με βοηθούς τους Πολυχρόνη Κωσταρά (Αιτ/νίας) και Λάζαρο Δημητριάδη (Μακεδονίας).

Ωρα 17:07 Τέταρτος ο Απόστολος Τζουμαλάκος (Σερρών) και στο VAR ο Ευαγγέλου.

Ωρα 17:09 Ερχεται καπως ο κοσμος πλεον, αλλά παραμένει άδειο το γήπεδο. Εχουν αποσυρθει οι δυο ομάδες

Ωρα 17:12 Τωρα ετοιμαζόμαστε για την είσοδο των δυο ομάδων, σε μια αγωνιστική που είναι αφιερωμένη στους μαχητές της ζωής, τα παιδιά που πάσχουν από ακρκίνο

Ωρα 17:15 Τωρα μπηκαν οι δυο ομαδες και παμε για εναρξη

1′ Εναρξη του αγωνα

4′ Ευκαιρια για την Ξάνθη. Ο Θεοδωρόπουλος αποκρούει κεφαλιά του Κάστρο και σουτ του Καμάρα

8′ Φάουλ του Μουλέν από αριστερά, κεφαλιά του Κάστρο, η μπάλα ψηλά άουτ

11′ Υποψία αντεπίθεσης για την Λαμία, κόβει ο Καρασαλίδης

15′ Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο του αγωνα χωρίς σπουδαία πράγματα, θεωρητικά πιο απειλητική η ομάδα της Ξάνθης

16′ Κόρνερ για την Ξάνθη έπειτα από κεφαλιά του Αντέτζο

18′ Κάρτα στον Σταρτζεον για θέατρο μετά από πτώση στην περιοχή, αλλά θα δούμε VAR γιατί δείχνει να υπάρχει επαφή.

19′ Σημείωσε την κάρτα και το ματς συνεχίζεται. Θεωρησε θέατρο ο Σιδηροπουλος την πτώση του Σταρτζεον από μαρκαρισμα του Τζανετοπουλου

20′ Καρτα και στον Καραμάνο

23′ Η Ξάνθη συνεχίζει να έχει τον έλεγχο, και την κατοχή χωρίς πάντως να έχει την κλασσική ευκαιρία ενώ η Λαμία ψάχνει τις αντεπιθέσεις στην συμπλήρωση του μισού πρώτου ημιχρόνου

28′ Στάρτζεον και Ασίγκμπα στο έδαφος έπειτα από σύγκρουση στον αέρα. Μεσα τα ιατρικά επιτελεία των ομάδων

30′ Ημίωρο στην αναμέτρηση, συνεχίζεται κανονικά το παιχνιδι, σηκωθηκαν μετά από μικρή διακοπή οι παίκτες αλλά είναι εκτός αγωνιστικού χώρου αυτη στη στιγμή, παίζουν αμφότερες με 10

32′ Σουτ του Κάστρο, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικούς, σουτ του Μπαξεβανίδη εκτός περιοχής, άστοχο.

33′ Κίτρινη στον Κάστρο για μαρκάρισμα στον Αντέτζο

35′ Μακρινό σουτ του Νιάσε, κανένα πρόβλημα για τον πορτιέρο της Ξάνθης Αμπάντ.

36′ Φάουλ του Μουλέν από αριστερά, προσπάθησε ο Φοσέ μέσα στην περιοχή αλλά έκοψαν οι της Λαμίας

37′ Κίτρινη στον Σόσα για φάουλ στον Ασίγκμπα

39′ Κίτρινη στον Βιγιάλμπα αυτή τη φορά για φάουλ

40′ Πεντε κίτρινες στο ματς μέχρι στιγμής, με την Ξάνθη να έχει στο 60-40 περίπου την κατοχή

41′  Σουτ του Εντουάρντο από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αδύναμο, μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.

45′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

45+3′ Τελος ημιχρόνου. Πολύ κακό πρώτο 45λεπτο και άσφαιρο, όπως και τα άλλα τέσσερα που έχουν διεξαχθεί στα Πηγάδια ανάμεσα στις δύο ομάδες στο παρελθόν. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΟ Ξάνθη – ΠΑΣ Λαμία 0-0

Ωρα 18:08 Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τελευταίο πενταλεπτο χαλάρωσε την πίεση η Ξανθη και ετσι υπηρξε εξισορροπηση στα στατιστικα της κατοχής

Ωρα 18:12 Μενει να φανει αν θα πάμε για νεα κουλουράκια ή αν η Ξανθη θα εκμεταλλευθεί την επιπρόσθετη κούραση της Λαμίας

Ωρα 18:17 Στο 0-0 ειναι και το ματς ανάμεσα σε Βόλο και Αστερα Τρίπολης που διεξάγεται την ίδια ωρα στη Μαγνησια

46′ Εναρξη του δευτερου ημιχρονου

47′ Κόρνερ για την Ξανθη αλλά ο Κάστρο δεν έπιασε όπως ήθελε την κεφαλιά.

52′ Αλλαγή για την Ξανθη σε λίγο. Ο Φοσέ κουτσαίνει και τη θέση του θα πάρει ο Τζουριτσκοβιτς

53′ Υποψία ευκαιριας για Λαμία. Σέντρα του Μπεχαράνο, κεφαλιά του Βασιλόγιαννη, η μπάλα όμως δεν έφτασε καν στον Αμπαντ.

54′ Τωρα γινεται η αλλαγή. Εξω ο Φοσέ, μέσα ο Τζουρίτσκοβιτς

55′ Ευκαιρία για τη Λαμία. Σουτ του Βιγιάλμπα, λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά, μπλοκάρει ο Αμπαντ

57′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγωνα είναι για την Λαμία. Εκτέλεσε κόρνερ ο Βασιλόγιαννης, κεφαλιά του Καμαρά προς τα πίσω, στο δεύτερο δοκάρι, ο Νιάσε με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ

60′ Συμπληρώθηκε μια ώρα αγωνα. Η Ξάνθη πιέζει αλλά η Λαμία αμύνεται πολύ καλά και έχει κλείσει τους διαδρόμους – και είχε πλέον και την κορυφαία ευκαιρία του ματς. Μισή ώρα ακόμα.

64′ Σέντρα του Τζουρίτσκοβιτς από αριστερά, η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία της Ξάνθης και καταλήγει πλάγιο

65′ Πρώτη αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας θα πάρει τη θέση του Βιγιάλμπα.

70′ Εικοσι λεπτα πριν το τέλος, στο 0-0 είναι και το ματς του Βολου με τον Αστερα Τριπολης, αποτέλεσμα που κρατά τις δυο ομάδες πίσω από την Ξανθη

71′ Μεγαλες φασεις για Λαμία και μετά για την Ξάνθη στο ίδιο λεπτό. Ο Καρασαλίδης απέκρουσε το σουτ του Σάλιακα από το ύψος του πέναλτι, στην αντεπίθεση απείλησε και ο ΑΟΞ.

73′ Αλλαγή για την Ξανθη. Ο Κοβάτσεβιτς θα πάρει τη θέση του Καμαρά.

75′ Κακή εκτέλεση φάουλ από Τζουρίτσκοβιτς με το αριστερό, η μπάλα ψηλά άουτ.

78′ Σουτ του Εντουάρντο έξω από την περιοχή, απελπιστικά άουτ η μπάλα.

79′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Εντουάρντο θα βγει από τον αγώνα και θα μπει ο Ντε Αμορίμ.

80′ Απιστευτη ευκαιρία για την Λαμία. Στην κόντρα ο Σάλιακας βγηκε τετατετ και πλάσαρε τον Αμπαντ αλλά ο τελευταίος απέκρουσε.

81′ Αλλαγή για την Λαμία. Ο Τιρόνε θα πάρει τη θέση του Δημούτσου

83′ Επτα λεπτά πριν το τελος, γκολ στον Βολο για τον Αστέρα Τρίπολης

85′ Τεραστια ευκαιρια για την Ξανθη. Σουτ του Τζουρίτσκοβιτς η μπάλα στο δοκάρι για την Ξάνθη

87′ Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σασί πέρασε στον αγώνα

90′ Σουτ του Κοβάτσεβιτς αποκρούουν οι αμυντικοι, πιέζει η Ξανθη, τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

90+1′ Τελειωσε το ματς στον Βολο. Ο Αστερας Τριπολης νικησε και φτάνει τους 29 βαθμούς. Θα είναι ισόβαθμη με την Ξάνθη αν μείνει στο 0-0 το ματς με τη Λαμία

90+4′ Αουτ το πλασε του Κοβασεβιτς, μεγαλες συγκινησεις εχει το ματς στο τελος, πιεζει η Ξανθη για να πετύχει το γκολ της νικης, το γκολ της Ευρωπης

90+5′ Τελος του αγώνα. Ο Σιδηροπουλος σφυρίζει τρεις φορές και δείχνει τα αποδυτήρια. Κουλουράκια στα Πηγάδια. Τελικό αποτέλεσμα: Ξάνθη – Λαμία 0-0