Α2 Γυναικών: Γνώρισε την ήττα στην Καλαμαριά από τον Απόλλωνα η Ασπίδα

Ήττα για την Ασπίδα Ξάνθης από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς εκτός έδρας με 56-42 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α2 Γυναικών.

Στο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής στις 12:00, η Ασπίδα βρέθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο να κηνυγάει το σκορ απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα και έμεινε στο -10 στο ημίχρονο με το σκορ το 31-21. Η ομάδα του Απόλλωνα παρά τη μεγάλη πρωσπάθεια της Ασπίδας ήλεγξε την διαφορά σε όλη την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 56-42.

Κορυφαία για τον Απόλλωνα ήταν η Σιφναίου 12 πόντους ενώ για την Ασπίδα ξεχώρισε η Σουλιώτη, η οποία ήταν η μοναδική διψήφια, με 10.

Διαιτητές: Τοπαλίδης-Γρηγοριάδης

Δεκάλεπτα: 20-16, 31-21 (αποτέλεσμα ημιχρόνου) , 39-29, 56-42 (τελικό αποτέλεσμα).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Καρακασίδου): Οικονόμου 4, Σιφναίου 12, Παλάνη 3(1), Φλώρου 4, Ιγγλέζου 2, Καλαντίδου 2, Διαμαντίδου 11, Καϊμακτσή 11, Μαϊδάτση, Ζηππίδου, Διαμαντοπούλου 7.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Παυλάκη 5, Καραλίδου Σ. 6(1), Τσακίρη 7, Ευθυμίου, Μαμαλίγκατζη, Καραλή 2, Αντώνογλου 4, Πετρίδου, Σουλιώτη 10, Καρακώστα 4, Βαρελτζή 4.