A2 Ανδρών: Τεράστια νίκη στο ντέρμπι της Θράκης για την ΑΕ Κομοτηνής επί του Ερμογένη

Σε έναν αγώνα με υψηλή ένταση, τέμπο και πολλές ωραίες φάσεις, η ΑΕ Κομοτηνής κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα του Ερμογένη Ξάνθης με 1-3, δημιουργώντας περισσότερο προβληματισμό στους Ξανθιώτες ενώ η ίδια διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση.

Στα του αγώνα, η ΑΕ Κομοτηνή κατάφερε να πρηγηθεί στο πρώτο σετ με μεγάλη διαφορά, 11-19, κατακτώντας το με 16-25.

O γηπεδούχος Ερμογένης αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1 καθώς προηγήθηκε με 19-13 κατακτώντας το σετ με 25-19.

Τα επόμενα δύο σετ είχαν χαρακτήρα ντέρμπι και μετα δύο να πηγαίνουν στην ΑΕ Κομοτηνής. Αρχικά στο τρίτο σετ η ομάδα του Κρεούζη προηγήθηκε με 14-18 και 21-23 καταφέροντας να κάνει το 1-2 με 22-25.

Στο τέταρτο σετ, παρότι η ΑΕ Κομοτηνής βρέθηκε μπροστά με 1-5 γρήγορα – γρήγορα, οι γηπεδούχοι μάζεψαν το σκορ σε 10-8 αλλά εκ νέου ξέσπασμα των Κομοτηναίων τους έφεραν μπροστά με 19-24. Ο Ερμογένης πήγε για το θαύμα έφτασε στον πόντο 23-24 αλλά τελικά η νίκη πήγε στην ΑΕ Κομοτηνής με 23-25.

ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παρασκευόπουλος): Ανδρεάδης, Τερζόγλου, Άρμπυρος, Παυλίδης, Χατζίδης (λ) / Μετγιάζης

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης):  Βλαχόπουλος, Αγγελης, Κυριακίδης, Δημητριάδης, Παπαγεωργίου, Χρυσοστόμου, Γεωργιόπουλος (λ) / Χατζόπουλος, Ποιμενιδης (λ), Γκόνας, Αιβαλιώτης, Κοβατσεβ