Α2 Ανδρών: Εύκολη νίκη για τον Άθλο Ορεστιάδας και μόνος τρίτος

Την ήττα από το Πανόραμα την πρηγούμενη εβδομάδα υπερκέρασε ο Άθλος Ορεστιάδας κερδίζοντας με 3-1 τον Πήγασο Πολίχνης και έτσι απολαμβάνει μόνος του την τρίτη θέση του Βαθμολογικού πίνακα στο Βόρειο Όμιλο.

Μόνο ντέρμπι δεν ήταν ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες με τους Ορεστιαδίτες να επιβάλλουν από την πρώτη στιγμή τον δικό τους ρυθμό, με εξαίρεση το τρίτο σετ και να κάνουν επίδειξη δύναμης και έδρας. Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Άθλο μπροστά με 19-13 κάνοντας το 1-0, με 25-18.

Με την ίδια φόρα μπήκε και στο τρίτο σετ η ομάδα του Παναγιώτη Τσιακμάκη ξεκινώντας με το εντυπωσιακό 5-0, που έγινε πολύ γρήγορα 8-3 και 19-13 με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 με 25-15.

Ο Πήγασος Πολίχνης αντέδρασε στο τρίτο σετ θέλοντας να επιστρέψει στον αγώνα και την διεκδίκηση βαθμού ή βαθμών κάνοντας το 1-2 με 19-25.

Το τέταρτο και κρίσιμο σετ ήταν ένας περίπατος για τον Άθλο καθώς μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 9-3, 15-8, 21-13 κατακτώντας το σετ με 25-16 και συνεπώς την νίκη και το τρίποντο με 25-16.

ΆΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Τσιακμάκης): Σκαρλατίδης, Μαρκίδης, Καβαρατζής, Γραμματικάκης, Τριανταφυλλόπουλος, Καρδαμανίδης, Αρχοντούδης (λ) / Καρράς (λ), Λαχτάρας, Ράπτης