Β’ Εθνική: Στην κορυφή η Ασπίδα μετά την νίκη στην Σταυρούπολη σε αγώνα που ολοκληρώθηκε λίγο πριν τα μεσάνυχτα

Πραγματοποιώντας μια ακόμη καταπληκτική εμφάνιση η Ασπίδα Ξάνθης επικράτησε στο βραδινό ντέρμπι του Απόλλωνα Σταυρούπολης με 23-28 και σε συνδυασμό με την νέα ήττα της Προσοτσάνης πέρασε μόνη στην κορυφή.

Η ομάδα της Ξάνθης μπήκε καλά στο ματς παρα τις απουσίες των Μπρατίδη, Ασκεπίδη και παρόλο που είχε σε κακή μέρα τον σκόρερ της Αγαθόνικο που πέτυχε μόλις ένα γκολ, προηγήθηκε από την αρχή του ματς με την διαφορά να φτάνει στο +4, 8-12 στο 25′ και 12-15 στο ημίχρονο.

Το ξεκινημα ήταν κάκιστο με τον Απόλλωνα με σερί 5-0 να περνά 17-15 στο 35′ αλλά την Ασπίδα να σφίγγει στην άμυνα και να ισοφαρίζει 20-20 στο 50′ πριν την τελευταία αντεπίθεση. Εκεί πέρασε μπροστά, προηγήθηκε 21-23 στο 55′ και επικράτησε εύκολα στο φινάλε με 23-28 και με την 6η σερί νίκη της περασε μονη στην κορυφή μετά την ήττα της Προσοτσανης από τους Ποντιους Κιλκίς με 29-36.

Από την Ασπίδα 6 τέρματα είχε ο Θεοδωρόπουλος, 5 ο Κόλλιας, 4 ο Καζαντζίδης και 3 οι Καλιωράκης, Μουλάκης και Νικιολαίδης. Από την ομάδα της Σταυρούπολης 7 είχε ο Πέτσιος. Ο αγώνας μετά από αίτημα των γηπεδούχων ορίστηκε στις 9 το βράδυ και ολοκληρώθηκε περιπου στις 11 ώστε να χαρούν οι παίκτες την πανσέληνο.

Τα δεκάλεπτα: 0-2, 4-5, 5-8, 7-10, 8-12, 12-15 (ημίχρονο), 17-15, 17-16, 19-18, 20-20, 21-23, 23-28 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος 1, Ακτενίζογλου, Ευθυμίου, Θεοδωρόπουλος 6, Καζαντζίδης 4, Καλιωράκης 3, Καραμανώλης, Μόσχος, Κόλλιας 5, Μουλάκης 3, Ναθαναηλίδης 1, Νικολαίδης 3, Πατσατζής 2, Παπαδόπουλος, Χασμάς