Β’ Εθνική: Νίκη ανόδου με ανατροπή κόντρα στην αήττητη Προσοτσάνη για την Ασπίδα Ξάνθης

Πραγματοποιώντας μια καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Ασπίδα Ξάνθης επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της ελλιπούς από τις πολλές ιώσεις Προσοτσάνης με 30-28 ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει την ήττα με 28-25 του πρωτου γύρου χάνοντας το πλεονέκτημα σε τυχόν ισοβαθμία.

Η ομάδα της Ξάνθης έχοντας και τον Νίκο Καζαντζίδη σε έναν εντλος έδρας αγώνα δεν ξεκίνησε καλά σκοράροντας μετά το πεντάλεπτο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6 τερματα 9-15 στο 20′ μειώνοντας 15-18 στο ημίχρονο.

Στο β’ μερος μέιωσε 22-23 στο 40′, ισοφαρισε 26-26 στο 35′ και ξέφυγε 30-27 στο 55′ δείχνοντας οτι μπορεί να πετύχει πλην της νίκης και το +4. Ωστοσο οι Δραμινοί παράτον τραυματισμό του σκορερ τους Αχιλλέα Τόσκα μείωσαν και τελικά ηττήθηκαν με 32-30 αποτέλεσμα που τους ικανοποίησε όπως εξελίχθηκε η συναντηση παρα την πρωτη τους ήττα μετά από 8 σερί νίκες.

Από την Ασπιδα που πέτυχε την 5η σερί νίκη της 10 τέρματα είχε ο Αλέξανδρος Αγαθόνικος που πέτυχε 10 τέρματα, 5 ο Μουλάκης, 4 ο Μπρατίδης και 3 οι Καζαντζίδης, Ασκεπίδης, Πατσατζής. Απο τους Δραμινούς 10 είχε ο Φιδανάς και 5 οι Τόσκας, Μπουλούκης.

Διαιτητές: Παρασκευούδης – Αγγελίδης

Τα δεκάλεπτα: 0-4, 5-9, 7-11, 9-15, 12-15, 15-18 (ημίχρονο), 18-21, 22-23, 26-26, 27-27, 30-27, 32-30 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος 10, Ακτενίζογλου, Ασκεπίδης 3, Βασιλακόπουλος, Ευθυμίου, Θεοδωρόπουλος 2, Καζαντζίδης 3, Καλιωράκης, Καραμανώλης, Μόσχος, Μουλάκης 5, Μπρατίδης 4, Ναθαναηλίδης 2, Νικολαίδης, Πατσατζής 3, Σαλή Ογλού

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Βασιλείου, Δ. Βρασνάκης, Φιλίππου 3, Αστεριάδης, Μπουλούκης 5, Φιδανάς 10, Τόσκας 5, Κοτζαπαναγιώτης, Τσεπενέκης 1, Στεργιάκος 2, Τσίρκου 3, Βαγγ. Βρασνάκης, Ματτάς 1, Παπάζογλου