Β’ Εθνική: Γνώρισε την ήττα ο ΓΑΣ στην Ευκαρπία και έμπλεξε για τα καλά στη βαθμολογία

Ήττα του ΓΑΣ Κομοτηνή στην δύσκολη έδρα της Ευκαρπίας με 86-72 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής, που σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα τον φέρνει σε οριακή θέση ως προς την υπόθεση παραμονή.

Ο ΓΑΣ πάλεψε για ένα ημίχρονο και ήταν μόλις ένα τρίποντο πίσω από την Ευκαρπία στην ανάπαυλα, αλλά όπως και την περασμένη αγωνιστική του στοίχισε το κακό τρίτο δεκάλεπτο και εκεί έχασε την επαφή του με το σκορ.

Κορυφαίοι για τους Κομοτηναίους ήταν οι Κουτσοβασίλης με 16 πόντους και 2 τρίποντα και Λεπτοκαρίδης με 15 πόντους και 3 τρίποντα.

Από την άλλη για τους παίχτες της Ευκαρπίας ξεχώρισαν οι Γκαβέζος με 20 και 1 τρίποντο, που ήταν και πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού, Βαρίτης με 15 και 4 τρίποντα και Πλεξίδας με 14 και 1 τρίποντο.

Διαιτητές: Παπαπέτρου Π.-Ξέρας-Καρακώστας

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-39 (αποτέλεσμα ημιχρόνου), 66-52, 86-72 (τελικό αποτέλεσμα).

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ (Νίκου): Πρεδάρης, Τουλούπης 6, Χαρτόπουλος, Γκαβέζος 20(1), Βαρίτης 15(4), Χατζημιχαηλίδης 4, Χολέβας 9, Ουλουσίδης 6, Απιδόπουλος 4, Πλεξίδας 14(1), Χατζίδης 2, Κιούρκας 6.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 15(3), Παλάσκας 9(3), Καρκατσέλης 3(1), Κυρίτσης, Λεχούδης 6, Κουτσοβασίλης 16(2), Μαγουλάς 9(1), Παπανδρεόπουλος 2, Σπέντζος 12, Χαλίλ.