Β’ Εθνική: Ένα κακό τετράλεπτο στην τρίτη περίοδο με σερί 3-20 έφερε την ήττα του ΓΑΣ Κομοτηνή από τον Λαγκαδά

Καθοριστικό ήταν το κακό τρίτο δεκάλεπτο για τον ΓΑΣ Κομοτηνή που γνώρισε την ήττα απο τον Ερμή Λαγκαδά με 59-65 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή βρέθηκε με 9 πόντους μπροστά στο ημίχρονο και με διψήφιες διαφορές στην αρχή της τρίτης περιόδου, αλλά ο Ερμής με ένα μεγάλο σερί 3-20 σε μολις τεσσερα λεπτα (από το 39-28 στο 24′ 42-48 στο 28′) έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 5 (46-51). Στο τέλος πήρε την νίκη σε ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι.

Κορυφαίοι με διαφορά για τον ΓΑΣ ήταν οι Χαλήλ με 22 και Λεχούδης με 15 με 2 τρίποντα ενώ για τον Ερμή του Εβρίτη κόουτς Κυρούδη ξεχώρισε ο Μάρουσιτς με 25 με 5 τρίποντα. Ετσι στο τρίτο ματς μεταξύ των δυο ομάδων στη σεζόν (ειχαν παίξει και για το Κύπελλο) κανείς δεν μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα όντας γηπεδούχος.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 33-24 (ημίχρονο), 46-51, 59-65 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Δημάδης-Ζαχαριάδης

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 6, Παλάσκας 3(1), Καρκατσέλης, Λεχούδης 15(2), Τσούμπρης, Κουτσοβασίλης, Μαγουλάς 5(1), Παπανδρεόπουλος, Σταυριανόπουλος, Σπέντζος 8, Χαλίλ 22.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Κυρούδης): Μήνου 2, Αποστολίδης 2, Μάρουσιτς 25(5), Ελευθεριάδης 13(1), Πλιούκας 4(1), Σιώπης 9(1), Χριστοδούλου 10, Παρίτσης, Αβοκάτος, Ιατρίδης, Μπακάλης.