LIVE από τα Πηγάδια για την Super League: ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στο αγώνα της Ξάνθη με τον ΟΦΗ για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα μπορείτε να έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ωρα 14:45 Λίγος σχετικά κόσμος στα ηλιόλουστα Πηγάδια σε ένα κρίσιμο ματς για την εξάδα, καθώς έχουμε μπει στην τελική ευθεία

Ωρα 14:49 Αξίζει να σημειωθεί ότι υπάρχουν και καμια 20ρια οπαδοί του ΟΦΗ στο πέταλο, γεγονός που έχει κάνει εντύπωση

Ωρα 14:53 Αμπάντ, Λισγάρας, Τεσέιρα, Κοβάτσεβιτς, Σόσα, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μπαριέντος, Τζουρίτσκοβιτς, Τέρκι, Κάστρο οι έντεκα του Γιώργου Παράσχου

Ωρα 15:56 Ο Παρασχος δεν θα βρει απέναντι του τον πρώην παίκτη του στην Χαλκηδόνα Γιώργο Σίμο, που λόγω ίωσης έμεινε στην Κρήτη και ο ΟΦΗ ηρθε με τον βοηθό του Περικλή Παπαπαναγη

Ωρα 15:59 Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Βαζ, Φιγκεϊρέδο.

1′ Εναρξη του αγωνα

4′ Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ιωάννης Παπαδόπουλος του συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς από τον ίδιο σύνδεσμο τους Κ. Νικολαϊδη και Πέτρο Πάτρα. Τέταρτος ο Γεώργιος Τάσσης (Ηπείρου), VAR o Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς) και AVAR ο Παντελής Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής)

7′ Ο ΟΦΗ έχει εκτός του προπονητή του και τρεις σημαντικές απουσίες, καθώς εκτός αποστολής έχουν μείνει οι Σακόρ, Σεμέδο και Μάνος. Για τον Παπαπαναγη είναι το πρώτο ματς ως πρωτος προπονητής σε επαγγελματικό πρωτάθλημα, αλλά έχει καλή παράδοση σε βάρος της Ξάνθης καθώς έχει σκοράρει ως παίκτης στο γήπεδο του ΑΟΞ.

11′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Τζουρίτσκοβιτς, αλλά ο Σωτηρίου βγήκε γρήγορα και πρόλαβε τον Σέρβο μέσο. Γενικά έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά η Ξάνθη, αλλά δεν έχει απειλήσει σε αντίθεση με τον ΟΦΗ με μια επικίνδυνη σέντρα

13′ Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Λισγάρα.

18′ Χωρίς κάτι ιδιαιτερο ως τώρα στο ματς

21′ Ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μεγιάδο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Αμπάντ. Ωστόσο υπάρχουν διμαρτυρίες από τον ΟΦΗ για πέναλτι εκτός φάσης

23′ Δειχνει το VAR ο διαιτητής και πάει να το δει ο ιδιος

25′ Πεναλτι για τον ΟΦΗ. Ο Παπαδόπουλος θεωρεί πως υπάρχει παράβαση του Κασάβο πάνω στον Φιγκεϊρέδο. Δείχνει και κίτρινη στον Κασάδο.

27′ Γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας και έκανε το 0-1 για τον ΟΦΗ καθώς ο Αμπαντ πηγε στη γωνία. ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 1-0

29′ Ακυρώνεται το γκολ του ΟΦΗ! Ο παίκτης του ΟΦΗ βρήκε την μπάλα και με τα δύο πόδια, πρώτα ακουμπησε με το αριστερό, έκανε το πλασέ με το δεξί αλλά εκτέλεση πέναλτι σε δυο φασεις απαγορευεται. Παραμένει ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 0-0

31′ Kίτρινη κάρτα στον Κοροβέση. Συμπληρωνει επτά ο παικτης του ΟΦΗ

33′ Κιτρινη κάρτα και στο Εντουάρντο

36′ Πέναλτι για τον ΟΦΗ! Ο Σόσα ανέτρεψε τον Βαζ μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Παπαδόπουλος έδειξε το σημείο του πέναλτι. Χωρις να χρειαστει το παραμικρό VAR

38′ Γκολ για τον ΟΦΗ. Σκορερ ο Φιγκεϊρέδο! Αυτός κλήθηκε ν εκτελέσει το πέναλτι, έστειλε την μπάλα ψηλά και αριστερά, νικώντας τον Αμπάντ για το ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 0-1.

40′ Χαμένα δειχνουν να τα εχουν οι παίκτες της Ξάνθης, εκνευρισμός στους φιλάθλους

44′ Λιγο πριν το τέλος η πρώτη τελική της Ξάνθης, χωρίς τύχη ομως

45′ Τεσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+4′ Τελος ημιχρόνου. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 0-1

Ωρα 15:50 Ο ΟΦΗ έχει βάλει τις νίκες για να πετύχει την πρώτη του νίκη στα Πηγάδια

Ωρα 15:54 Η τελευταια νικη του ΟΦΗ στην Ξάνθη ήταν το 2003, πριν μεταφερθεί η Ξάνθη εδώ

Ωρα 15:58 Γενικά η Ξάνθη είναι πολύ κακή για ακόμα ένα ματς και μένει να δουμε αν θα κάνει αλλαγές ο Παράσχος

46′ Εναρξη δευτερου μερους με διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Οι Σόσα, Τερκί εκτός οι Καρασαλίδης, Φοσέ εντός.

50′ Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή. Συμπληρωνει τέσσερις και θα λείψει σε ενα μελλοντικο παιχνιδι

53′ Ωραίο φαλτσαριστό σου του Φιγκεϊρέδο από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.

60′ Δεν απειλεί η Ξάνθη παρόλο που έχει ρίξει δεύτερο φορ ο Παράσχος. Κακή εμφάνιση μέχρι στιγμής, εν αναμονή της τρίτης αλλαγής

64′ Κίτρινη σε Νέιρα και Μπαξεβανίδη για διαμαρτυρίες στον διαιτητή.

65′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ντε Αμορίμ αντί του Τζουρίτσκοβιτς.

67′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βαζ εκτός, ο Μπράουν εντός.

70′ Την ίδια ώρα στο Πανιώνιος – Ατρόμητος 0-0 το σκορ. Ο Ατρόμητος θυμίζουμε ότι είναι ισόβαθμος με την Ξάνθη

73′ Ενα αουτ φαουλ του Κοβασεβιτς, μια κεφαλια αουτ του Φοσέ και ενα αστοχο σουτ του Ντε Αμοριμ στο τελευταιο πεντάλεπτο δείχνουν την διάθεση της Ξάνθης να απειλήσει

75′ Κιτρινη στον Καστρο για σκληρο φαουλ στον Κοροβεση

80′ Δεκα λεπτοα για το τελος της αναμετρησης

82′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Φιγκεϊρέδο βγήκε στην αντεπίθεση, απέφυγε τον Λισγάρα, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Αμπάντ.

84′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ο Φοσέ ισοφαρίζει. Σέντρα του Μπαξεβανίδη απ’ τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Κασάδο, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Φοσέ με ωραίο πλασέ νίκησε τον Σωτηρίου. ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 1-1

86′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νάστος στη θέση του τραυματία Κουτρουμπή.

87′ Γκολ για τον ΟΦΗ. Στην αντεπίθεση για τον Φιγκεϊρέδο. Ο Τσιλιανίδης συνεργάστηκε με τον Νέιρα, ο οποίος έστρωσε στον Φιγκεϊρέδο και εκείνος με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Αμπάντ. Μολις για τρία λεπτά κράτησε η χαρά. ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 1-2.

90′ Πεντε λεπτα οι καθυστερήσεις. Κίτρινη κάρτα στον Μαρινάκη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Φοσέ.

90+2′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη! Φοσέ ο σκορερ. Ο Εντουάρντο εκτέλεσε το φάουλ, ο Κάστρο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Φοσέ και ο Γάλλος με πλασέ εκανε το ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 2-2!

90+3′ VAR ελέγχει ο διαιτητής για πιθανό φάουλ

90+5′ Σέντρα δείχνει ο Παπαδόπουλος. ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 2-2 ενώ συμπληρώνονται τα πέντε λεπτα

90+7′ Κανείς δεν ξέρει πόσες καθυστερήσεις θα κρατήσει ο διαιτητής πλέον

90+9′ Τελος του αγώνα. Ο Παπαδόπιυλος δεν αφήνει την Ξάνθη να εκτελέσει κόρνερ και σφυρίζει λήξη στα σχεδόν δέκα λεπτά μετά το 90′ Τελικό αποτέλεσμα ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 2-2