ΕΠΣ Ξάνθης: Νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, πολλές ισοπαλίες και βροχή από γκολ! Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία στην Α’ Κατηγορία

Η πρωτοπόρος Αναγέννηση Θαλασσιάς έμεινε στο 1-1 με τον Αρη Πετεινού στην έδρα της, ισοφαρίζοντας μάλιστα δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα χάρη στον πρώτο σκορερ του πρωταθλήματος Πάρη Κοτόπουλου.

Ετσι έχασε μεν δυο πολυτιμους βαθμους και την διαφορά ασφαλείας, κατάφερε ωστόσο να διατηρήσει το πάνω χέρι και απόσταση ενός τριπόντου από τον δεύτερο Φίλιππο Δροσερού που επικράτησε με 5-0 του Ερμή Μάνδρας.

Το ματς της αγωνιστικής έγινε πάντως στο Σέλινο όπου ο τοπικος Άτλας και ο Παύλος Μελάς Κουτσού πέτυχαν από πέντε γκολ, δέκα συνολικά δηλαδή, σε ένα εντυπωσιακό σε εξέλιξη παιχνίδι. Ισοπαλία με σκορ 2-2 και στην αναμέτρηση του Εχίνου με τη Γενισέα αλλά και στο Απόλλων Ξάνθης – Ασπίδα Ξάνθης.

Ευκολο τρίποντο για την Κεντητή που είχε να αντιμετωπίει την Κεσσάνη Ερσμίου. Τέλος, η Βιστωνίδα δυσκολεύθηκε αλλά καθάρισε στο τελευταίο 20λεπτο τον Απόλλωνα Διομήδειας. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στην Α’ Κατηγορία, οι σκορερς και η βαθμολογία:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Απόλλων Ξάνθης – Ασπίδα Ξάνθης 0-0
ΑΟ Βιστωνίδας – Απόλλων Διομήδειας 2-0 (70′ Ευθυμιάδης, 85′ Αραμπατζής)
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Άρης Πετεινού 1-1 (80′ Κοτοπουλος – 60′ Τουραντζίδης)
Εχίνος Σπορ – Ελπίδα Γενισέας 2-2 (13′ Χατζηχασάνογλου, 25′ Καβαζ Μεμεταλή – 35′ Καραπαζαρλής, 90′ Ντουμπαν Τουράν)
Κεσσάνη Ερασμίου – Κεντητή Ξάνθης 0-3 α.α.
Άτλας Σελίνου – Παύλος Μελάς Κουτσού 5-5 (10′, 22′, 75′ Τσακιρίδης, 35′ Παπαευαγγέλου, 65′ Αδαμίδης, – 50′, 70′, 85′ Θεοφυλάκης, 62′ Τοπτσή Χασάν, 90′ Αλεξούδης)
Φίλιππος Δροσερού – Ερμής Μάνδρας 5-0 (2′ Ρεφίκογλου, 23′, 60′ Αλή Τασίν, 65′, 70′ Κοντογιαννίδης)

14. Κεσσάνη Ερασμίου 0 (12-55)*
Η Κεσσάνη Ερασμίου έχει τιμωρηθεί με -5 βαθμούς και μετά από τρεις μηδενισμούς αποβάλλεται από το πρωτάθλημα