Volley League: Νέα ήττα για τον Εθνικό από τον Ηρακλή παρά την καλή εμφάνιση για δύο σετ

Καλή εμφάνιση από τον Εθνικό για δύο σετ, που όμως δεν ήταν αρκετά για να πάρει κάτι από το παιχνίδι με τον Ηρακλή και έτσι ηττήθηκε με 3-0 στην αναμέτρηση για την πρεμιέρα του β’ γύρου στην Volley League.

Τρεις ημέρες μετά την αναμέτρηση τους στο Κύπελλο οι δύο ομάδες συναντήθηκαν και πάλι στη Μίκρα και ο Ηρακλής πήρε νίκη κάνοντας πολλές εσωτερικές αλλαγές. Αρχικά διαγώνιος αγωνίστηκε ο Βερβεσιώτης αλλά στη συνέχεια το ρόλο αυτό πήρε ο Χήρας και ο Χατζηπαραδείσης πέρασε κεντρικός. Ο Ηρακλής ανέβηκε στους 13 βαθμούς κρατώντας την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ, αφήνοντας πίσω Παμβοχαϊκό και ΟΦΗ.

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη σε 10 αγώνες πρωταθλήματος για την ομάδα του Γιάννη Ορφανού παρότι αγωνίστηκε και πάλι με σύνθεση ανάγκης λόγω και της απουσίας του τραυματία Χάρη Σακόγλου. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έκανε ακόμα μία φιλότιμη προσπάθεια αλλά δεν ήταν αρκετή για να του δώσει τον πρώτο βαθμό στο πρωτάθλημα. Παρότι απέφυγε τα πολλά εύκολα λάθη ήταν πολύ αδύναμη στην επίθεση και γνώρισε φυσιολογικά την ήττα.

Τα δύο πρώτα σετ ο Εθνικός πάλεψε και κρατήθηκε κοντά στο σκορ αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει. Ο Ηρακλής με τον Χήρα, τον Μαυροβουνιώτη και τον Στουντζίνσκι ξέφυγε 17-14 στο πρώτο σετ. Ο Εθνικός κράτησε το -3 έως το 22-19 όταν μείωσε ο Χρηστουηλίας αλλά με σερί 3-0 από τους Μαυροβουνιώτη και μπλοκ του Χήρα τελείωσε το σετ 25-19.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα 10-6 αλλά ο Εθνικός στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα κατάφερε να κάνει σερί 5-0. Με τον Παπάζογλου στο σερβίς (πήρε και έναν άσσο) ο Εθνικός προσπέρασε 11-10. Ο ίδιος έχασε το σερβίς (11-11) και ο Στουντζίνσκι σε καλή μέρα κατάφερε να πάρει τρεις προσωπικούς πόντους για το 17-13. Ο Εθνικός πάλι με τον Χρηστουηλία μείωσε 22-20 αλλά όπως και στο 1ο σετ ο Ηρακλής με Χήρα, Μαυροβουνιώτη έκανε σερί 3-0 και έκλεισε το σετ 25-20 για το 2-0.

Το 3ο σετ ήταν τυπική διαδικασία καθώς ο Ηρακλής ξέφυγε 9-4 και με τον Χήρα να κάνει δεύτερη… καριέρα ως διαγώνιος πήρε προβάδισμα 15-6. Στο 22-14 ο Ηρακλής με νέο σερί 3-0 έφτασε στη νίκη. Οι πόντοι του Hρακλή προήλθαν από 2 άσσους, 8 μπλοκ, 49 επιθέσεις, 16 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης από 2 άσσους, 6 μπλοκ, 27 επιθέσεις και 18 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Ισκάς, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Μπέλος Ι., Παπαδοπούλου Χρ., Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-19
2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 25-20
3ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-14

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 15 (12/23επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (10/19επ., 1 μπλοκ, 75%υπ., 50%αρ.), Προύσαλης 3 (1/3επ., 2 μπλοκ, Βερβεσιώτης 4 (4/5επ.), Στουντζίνσκι 16 (15/22επ., 1 άσσος, 47%υπ., 19%αρ.), Πεντίδης 5 (5/8επ.) / Μπουράκης (λ. – 83%υπ., 33%αρ.), Στεφανίδης, Κεσεσίδης, Χατζηπαραδείσης 5 (2/2, 3 μπλοκ).

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας Κ. 10 (10/27επ. 48%υπ., 19%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 6 (2/6επ., 4 μπλοκ), Χατζόπουλος 2 (1/3π., 1 μπλοκ), Παπάζογλου 2 (2 άσσοι), Πιτακούδης 3 (2/13επ., 1 μπλοκ), Χρηστουηλίας 12 (12/22επ., 25%υπ., 12%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 63%υπ., 17%αρ.), Σισμανίδης, Λουμπούτης, Παλαβουζόπουλος.