Γ’ Εθνική: Δώρο της Δόξας Καμήλας σε Αλεξανδρούπολη και Ορφέα Ξάνθης! Η νέα βαθμολογία

Η Δόξα Κάτω Καμήλας επικράτησε με 4-1 του Κεραυνού Πέρνης στην αναμέτρηση που άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Το αποτέλεσμα αυτό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως δώρο για τις ομάδες της Θρακης που διεκδικούν την παραμονή τους στην Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Ο Κεραυνός Πέρνης μετά από αυτήν την ήττα έμεινε στους 15 βαθμούς, ισόβαθμος με τον Ορφέα Ξάνθης που σε αυτήν την αγωνιστική έχει ρεπό.

Ετσι αφενός δεν προσπέρασε τον Ορφέα, αφετέρου δεν πλησίασε την Ενωση Αλεξανδρούπολης που με 18 βαθμούς βρίσκεται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αν λοιπόν η Αλεξανδρούπολη νικήσει την Κυριακή στην Θάσο την ουραγό Δόξα Θεολόγου θα αποκτήσει διαφορά έξι βαθμών από τους διώκτες της και πρακτικά 3 από τον Ορφέα, που θα έχει κάνει ρεπό, σε αντίθεση με τον Κεραυνό Πέρνης.

Από την άλλη, η Δόξα Κάτω Καμήλας με τη νίκη της αυτή δείχνει να διασφαλίζει την παραμονή της στην Γ’ Εθνική. Μάλιστα, προσπέρασε τον Άρη Αβάτου, φτάνοντας τους 27 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Κεχαγιά στο ημίωρο και αυτό ήταν το γκολ που χώριζε τις δυο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προϊδεάζοντας για ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο δεύτερο μέρος.

Ωστόσο στο δεκάλεπτο της επανάληψης ο Σαρέγκος έκανε το 2-0 και άλλα δέκα λεπτά μετά ο Τσομαχασβίλι καθάρισε τη νίκη για την Καμήλα. Μπορεί αμέσως να μείωσε ο Κωνσταντάρας σε 3-1 αλλά αυτό αποδείχθηκε το γκολ της τιμής για την Πέρνη. Ο Γεράκης λίγο πριν το τέλος εβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.