B’ Εθνική: Τον «πλάκωσαν» τα Πεύκα! Κάκιστος ο ΓΑΣ, στα «σκουπίδια» η νίκη με το Στρατώνι

Πραγματοποιώντας μια από τις χειρότερες εμφάνισεις του τα τελευταία χρόνια ο ΓΑΣ Κομοτηνή πέταξε στα σκουπίδια την σπουδαία νίκη στο Στρατώνι και ηττήθηκε δίκαια από την ομάδα των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων με το βαρύ 46-73.

Οι φιλοξενούμενοι με 4/4 τρίποντα προηγηθηκαν 2-17 με τον ΓΑΣ να μειώνει στο δεκαλεπτο 12-20 και 28-33 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΓΑΣ ήταν κάκιστος η διαφορά εφτασε κοντά στους 20 πόντους 30-49 με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 37-52. Η διαφορά έφτασε στους 25 πόντους, 37-62 στο 34′ με το τελικό 46-73 να αποτυπώνει την διαφοπρά των δυο ομάδων στο γήπεδο.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του ΓΑΣ αυτός με τον δυαντό επίσης Ερμή Λαγκαδά στην Κομοτηνή με τους Θρακιώτες να θέλουν να διπλασιάσουν τις νίκες απέναντι στους Θεσσαλονικείς, αλλα και για να απομακρυνθούν από την ζώνη του υποβιβασμού μετά την γκελα με τα Πέυκα.

Για τον ΓΑΣ Κομοτηνή που πέτυχε μόλις 46 πόντους, 12 είχε ο Σπέντζος και 8 ο Λεπτοκαρύδης, ενω από τα Πεύκα 16 είχε ο Χατζηκυριακίδης με 5 τρίποντα, 11 ο Γεωργίου και 10 ο έμπειρος πλέι μέικερ Γιάννης Μητσάκης με παρελθόν σε ΓΑΣ Κομοτηνή και Ξάνθη.

Τα δεκάλεπτα:12-20, 28-33 (ημίχρονο), 37-52, 46-73 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Στ.-Παπαγερίδης-Παπαγεωργίου

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Λεπτοκαρίδης 8(1), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας 4, Λεχούδης 4, Κουτσοβασίλης 3, Μαγουλάς 3, Παπανδρεόπουλος, Ναλμπάντης 2, Σπέντζος 12, Χαλήλ 6, Σταυριανόπουλος 4(1)

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης):  Σιπιτάνος 7, Χατζηκυριακίδης 16(5), Γεωργίου 11(1), Κουντουρατζόγλου 6, Μαυρίδης 7, Ζιάκας 9(3), Κλωνάρας 5, Σικαλίδης, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 10(2), Λαζάρου, Σπρίτζιος