Α2 Γυναικών: Χαμένη ευκαιρία για το διπλό η Ασπίδα! Λύγισε στην παράταση στην Κατερίνη

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ασπίδα στην Κατερίνη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής Α2 Γυναικών με αντίπαλο τον Πιερικό Αρχέλαο με 57-56 στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης αφού η κανονική διάρκεια ήρθε 50-50.

Η Ασπίδα ήθελε όσο τίποτα άλλο το θετικό αποτέλεσμα στην μάχη που δίνει στο πρωτάθλημα της Α2 και το παιχνίδι ήταν από την αρχή κλειστό με χαμηλό σκορ και τις δυο ομάδες να πορεύονται χέρι χέρι μέχρι το ημίχρονο.

Η Ασπίδα αν και χωρίς την Μαμαλίκατζη κατάφερε στο τέλος της τρίτης περιόδου να πάρει μια διαφορά της τάξης των 7 πόντων που έμοιαζε μεγάλη σε τόσο κλειστό παιχνίδι αλλά ο Πιερικός αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Μετά από τα τελευταία δραματικά λεπτά το παιχνίδι οδηγήθηκε σε παράταση όπου εν τέλει οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Διαιτητές ήταν οι Κοντογιάννης και Γεωργούλης.

Δεκάλεπτα 15-14, 24-26 (αποτέλεσμα ημιχρόνου), 33-40, 50-50 (κανονική διάρκεια), 57-56 (τελικό αποτέλεσμα μετά από παράταση).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 13 (1), Κιολέογλου 14 (2), Μάντζου, Ντριστέλλα 1, Γκοτζαμάνη 6, Λάππα 1, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα 2, Καρατάσιου 8 (2), Αρτεμισίου 12 (2), Ζαρκανέλα.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Παυλάκη 11, Καραλίδου 9, Τσακίρη 8, Ευθυμίου, Πετρίδου, Αντώνογλου 10, Σουλιώτη 10, Καρακώστα 8.