Volley League: Ηττήθηκε από την προτελευταία Ελπίδα και έκλεισε τον πρώτο γύρο χωρίς βαθμό ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Δεν ήταν καλός και φάνηκε από το ξεκίνημα κιολας του αγώνα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ο οποίος και υπέκυψε εύκολα στα χέρια της Ελπίδας Αμπελοκήπων και ηττήθηκε με 0-3 μεσα στην έδρα του, στο ντέρμπι των ουραγών τη 9ης αγωνιστικής.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγυρίζει ο ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων και μάλιστα εκτός έδρας στο φινάλε του πρώτου γύρου. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση στο ντέρμπι της επιβίωσης που έγινε στην Αλεξανδρούπολη επικράτησε του τοπικού Εθνικού με 3-0 σετ και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα ο Εθνικός βυθίστηκε ακόμα πιο πολύ.

Με όπλο το μπλοκ που απέφερε 14 πόντους (από 6 πόντους πήραν στο μπλοκ Μανωλάκης και Ιλουόνι) η Ελπίδα είχε τον έλεγχο σε όλο τον αγώνα με εξαίρεση το ξεκίνημα του 3ου σετ όπου ο Εθνικός πήρε μικρό προβάδισμα στο σκορ. Καλές εντυπώσεις άφησε για την Ελπίδα ο νέος πασαδόρος Πολωνός Μακόφσκι που σημείωσε και 5 πόντους.

Με πολύ καλή τακτική στο σερβίς και με τον Ιλουόνι να παίζει χωρίς αντίπαλο στο κέντρο η Ελπίδα μπήκε δυνατά και κατάφερε να τιθασεύσει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων. Έτσι από την αρχή του 1ου σετ είχε προβάδισμα με 8-3 το οποίο συντήρησε με διαφορά ασφαλείας 2-3 πόντων μέχρι και το 15-18. Από εκεί και πέρα με τον Καπετανίδη στο σερβίς η Ελπίδα έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 23-16 καθαρίζοντας το σετ με 25-17 από πόντο του Ιλουόνι.

Η Ελπίδα μπήκε δυνατά με προβάδισμα 7-2 και στο 2ο σετ, ενώ με τον Ιλουόνι να παίζει χωρίς αντίπαλο η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 14-4. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και το σετ έκλεισε 25-15 με πόντο του Μακόφσκι.

Ο Εθνικός έπαιξε τα ρέστα του στο 3ο σετ όταν προηγήθηκε 7-5 με τον Μπίκο. Η Ελπίδα απάντησε με τον Καπετανίδη και ισοφάρισε 7-7. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 13-13 πάλι με τον Μπίκο. Ο Ιλουόνι και ο Χαριδήμου αλλά και το λάθος των γηπεδούχων έφεραν σημαντικό σερί 3-0 για την Ελπίδα που ξέφυγε 16-13. Τα μπλοκ του Μανωλάκη έδωσαν την χαριστική βολή για τον Εθνικό καθώς η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 22-16 και ο αγώνας τελείωσε με πόντο του Χαριδήμου 25-20.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων ενώ του ΑΣ Ελπίδας Αμπελοκήπων προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων. Συνολικά ο αγώνα είχε διάρκεια μόλις μια ώρα, συγκεκριμένα 66 λεπτά.
1ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 17-25
2ο σετ: 3-8, 06-16, 12-21, 15-25
3ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 20-25

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Κ. Δαλακούρας 19 (16/32επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 67%υπ., 30%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 2 (1/5επ., 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 5 (2/3επ., 3 μπλοκ), Μπίκος 4 (4/14επ., 41%υπ., 12%αρ.), Παπάζογλου, Χρηστουηλίας 4 (3/7επ., 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ. – 44%υπ., 38%αρ.), Ζαχαρούλης, Πιτακούδης 3 (3/11επ.).
ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 10π. (2/3επ., 6 μπλοκ, 2 άσσοι), Χαριδήμου 15 (13/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μακόφσκι 5 (3/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καπετανίδης 10 (9/15επ., 1 άσσος50%υπ., 38%αρ.), Παπαδόπουλος Κυρ. 6 (3/6επ., 3 άσσοι, 69%υπ., 42%αρ.), Ιλουόνι 12 (6/9επ., 6 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 86%υπ., 71%αρ.).