Β’ Εθνική: Φινάλε α’ γύρου με νίκη στην πρεμιέρα του 2020 για την Ασπίδα και επί της Δράμας

Ποδαρικό με νίκη στο 2020 για την Ασπίδα νίκη με 27-22 έναντια στην Γ.Ε Δράμας.

Σε ένα παιχνίδι με νωθρό ξεκίνημα για την Ασπίδα, όπου στο πεντάλεπτο χωρίς να σκοράρει βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-3 στο 5′ α΄΄α στο 15′ πέρασε 7-6 καταφέρνοντας και να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 4 τερμάτων (15-11).

Από εκεί και έπειτα η Ασπίδα παρέμεινε σε θέση οδηγού κρατώντας και αυξάνοντας ελαφρώς τη διαφορά έως το σφύριγμα της λήξης. επικρατωντας με 27-22 παίρνοντας την πέμπτη της νίκη.

Διακριθέντες επιθετικά ήταν οι Αγαθόνικος και Μπρατίδης με 7 τέρματα, ενώ 4 είχε ο Μουλάκης. Από την Δραμα 6 είχε ο Γιώργος Καραγιάννης και ο Παυλίδης.

Η Ασπίδα έφτασε τους 11 βαθμούς κλείνοντας τον πρώτο γύρο στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από την Προσοτσανη και στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρο του αντιμετωπίζει τον Μακεδών στην Ξάνθη.

Δεκάλεπτα: 0-3, 3-5, 7-6, 10-8, 13-10, 15-11 (ημίχρονο), 18-12, 19-15, 21-17, 22-19, 25-20, 27-22 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Μπέτμαν, Αγγελίδης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος 7, Ακτενίζογλου 1, Ασκεπίδης 1, Βασιλακόπουλος 2, Ευθυμίου, Θεοδωρόπουλος 3, Μόσχος, Μουλάκης 4, Μπρατίδης 7, Νικολαίδης, Πανδράκης, Παπαδόπουλος, Πατσατζής. Σαλή Ογλού 2

ΓΕ ΔΡΑΜΑΣ: Μπαρλιάτσας, Αντωνίου, Καραγιάννης, Αράπογλου, Καραγιάννης Γ. 6, Βελκόπουλος, Πετρίδης, Σερταρίδης, Παυλίδης 6, Ιορδανίδης, Νέπκος 5, Λιόντος 5