Β’ Εθνική: ΓΑΣ από τα παλιά στο Στρατώνι, πάτησε γκάζι στο τελευταίο τέταρτο και έκανε περίπατο στο ντέρμπι

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του των τελευταίων ετών έκανε ο ΓΑΣ Κομοτηνή με το ισόβαθμο Στρατώνι στην Αρναία και το διέλυσε με 57-78 στο υποτιθέμενο ντέρμπι για την παραμονή μέχρι το επόμενο για την 14η αγωνιστική στο Βόρειο Όμιλο της Β’ Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν αμφιρροπο στο πρώτο πεντάλεπτο με το σκορ 9-11 για τους Θρακιώτες που ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 18-23 με την διαφορά να είναι στους 5 πόντους στο 15′ (25-30), αλλα και στο ημίχρονο (29-34).

Τα παιδιά του Νεοκλή Λεμονίδη έκαναν ένα καταπληκτικό ημίχρονο, έχοντας πολουραλισμό στην επίθεση και προηγήθηκαν 11 πόντους, 37-48 στο 26′ και 44-57 στο 30′. Με ένα σερί 0-5 η διαφορά έφτασε στους 18 στο 32′, 44-62 και πλέον όλα είχαν κριθεί. Το τελικό 57-78 φέρνει τους Κομοτηναίους στην μέση της βαθμολογίας με 6 νίκες και την επόμενη εβδομάδα με νίκη επί των Πέυκων ξεφεύγουν αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο ΓΑΣ είχε πρώτο σκόρερ με 14 πόντους τον Μαγουλά που επέστρεψε δριμύτερος στα γήπεδα, ενώ 12 είχε ο Λεχούδης, 11 ο Παλάσκας και 9 οι Λεπτοκαρύδης και Καδήρ. Από το Στρατώνι 14 ειχε ο Δασκαλόπουλος και 12 ο Φωτόγλου. Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Θεοδώρου, Τσιρτσιμαλης και Κουκουλεκιδης.

Δεκάλεπτα: 18-23, 29-34 (ημίχρονο), 44-57, 57-78 (τελικό αποτελεσμα)

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Ψευτογκάς 2, Χαλάτσης 8 (1), Μπαρζού, Κυριλής 5, Καραδήμας, Φωτόγλου 12, Σαμαράς 11 (2), Ιατρίδης, Θυμνιός 5, Δασκαλόπουλος 14.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Καρκατσέλης 5 (1), Λεπτοκαρίδης 9 (1), Μαστροδημήτρης 3, Παλάσκας 11 (3), Τσιρώζης, Λεχούδης 12, Κουτσοβασίλης 5 (1), Μαγουλάς 14 (4), Σπέντζος 3 (1), Χαλήλ Καδήρ 9, Τσουμπρής, Σταυριανόπουλος 7 (1).