Επιτυχίες και εμπειρίες στην Ουγγαρία για πέντε μικρούς αθλητές από Φιλία Ορεστιάδας και Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Έζησαν πολύτιμη εμπειρία για το μέλλον, αποκόμισαν χρήσιμες παραστάσεις και κυρίως τέσταραν τις δυνάμεις τους μέσα από πολλούς αγώνες οι οκτώ ταλαντούχοι Έλληνες αθλητές της επιτραπέζιας αντισφαίρισης που συμμετείχαν το περασμένο τριήμερο (3-5 Ιανουαρίου) στη Βουδαπέστη στο ετήσιο Hungarian Mini Cadet Open.

Το τουρνουά έκλεισε με το αγώνισμα του απλού όπου τα παιδιά είχαν νέες αξιόλογες εμφανίσεις κι έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Τα υψηλότερα πλασαρίσματα είχαν ο Κωνσταντίνος Μηλικούδης της Φιλίας Ορεστιάδας στο Under 13 των αγοριών και η Άντζελα Νουρέ του Πανιωνίου Α.Ο. Χίου στο Under 11 των κοριτσιών, που βρέθηκαν στις θέσεις 9-16. Στο κυρίως ταμπλό προκρίθηκαν ακόμη ο Γιώργος Κάλλιας και ο Βαγγέλης Δερνεξής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο Under 13.

Επίσης, η Κατερίνα Αλεξούδη της Φιλίας Ορεστιάδας ήρθε 3η στους αγώνες «παρηγοριάς» για αθλήτριες έως 15 ετών, ενώ στην 8άδα του αντίστοιχου ταμπλό στο Under 13 και το Under 11 έφτασαν η Ζωή Καζάκου του Ο.Α. Χανίων και η Βασιλική Μπουλά του Πανιωνίου Χίου. Στον 1ο γύρο του consolation αποκλείστηκε ο πιο μικρός της… παρέας, ο μαθητής της 4ης δημοτικού Κωνσταντίνος Αλεξούδης από τη Φιλία Ορεστιάδας. Στην τεχνική καθοδήγηση ήταν τρεις προπονητές: O Ανδρέας Νικολακάκης του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ο Ανέστης Καριοφυλλίδης της Φιλίας Ορεστιάδας και η Ρούλα Λαμπρινίδη του Πανιωνίου Χίου. Τις Χιώτισσες αθλήτριες συνόδευσε και ο Σπύρος Μπουλάς (εθελοντικά) ως νοσηλευτικό-ιατρικό team του Πανιωνίου. Να δούμε όλα τα αποτελέσματα βάζοντας τις ηλικιακές κατηγορίες με τη σειρά:

Στο απλό των αγοριών Under 11 έγιναν 11 προκριματικά γκρουπ. Ο Αλεξούδης μετείχε στο 10ο γκρουπ. Έφτασε κοντά στην πρόκριση, αλλά κατετάγη 3ος ύστερα από τριπλή ισοβαθμία στη 2η θέση. Νίκησε τον Ούγγρο Σάμπολ Κόκαϊ (επικεφαλής) με 3-1 σετ κι έχασε 3-0 από τον Σλοβάκο Πάβολ Κόκαβετς και 3-2 από τον Γερμανό Πολ Γκίλερ (κάμφθηκε στην παράταση του 4ου σετ, ενώ το 5ο έληξε 11-8). Πήγε στο «παρηγοριάς» και ηττήθηκε στον 1ο γύρο από τον Αυστριακό Τζούλιαν Μέιερ με 3-0 σετ (7-11, 8-11, 8-11).

Στα αγόρια Under 13 έγιναν 12 προκριματικά γκρουπ. Ο Κάλλιας πήρε τη 2η προνομιούχο θέση στο 1ο γκρουπ. Επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μάρκ Ντένες από την Ουγγαρία και του Ράφαελ Έιτσερ από τη Γερμανία κι έχασε από τον επικεφαλής Ούγγρο Άκος Κοκάι με 3-2 (11-7 το «κόντρα» σετ). Αθλητής της διοργανώτριας χώρας σταμάτησε την πορεία του στον 1ο γύρο του αγωνίσματος. Κάμφθηκε από τον Ούγγρο Άνταμ Τσέρι με 3-0 σετ (9-11, 6-11, 6-11).

Ο Δερνεξής θριάμβευσε με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού του στο 7ο γκρουπ. Όχι μόνο κατέκτησε την πρωτιά, αλλά επικράτησε με 3-0 σετ σε όλα τα παιχνίδια του. Νίκησε κατά σειρά τον Σλοβάκο Λούκα Σέπεζι (επικεφαλής), τον Ούγγρο Άκος Κόνια και τον επίσης Ούγγρο Μάρσελ Κόζντα. Στον γύρο των «32» όμως, έπεσε πάνω στον Γάλλο Γιαν Κορτέ, που αποδίδει με την άμυνα και αποκλείστηκε με 3-0 σετ (5-11, 5-11, 4-11).

Ο Μηλικούδης ήταν επικεφαλής στο 11ο γκρουπ και δικαίωσε απόλυτα τον ρόλο του. Επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Ούγγρο Σόνγκορ Λόβας, του Ολλανδού Ματίας Σεουρβάτερ και του Ισραηλινού Μάτας Φους. Στους «32» νίκησε και τον Ούγγρο Γκέργκο Πάλος με 3-0 σετ (11-8, 11-7, 11-6) για να ηττηθεί αργότερα σε ντέρμπι με τον Γάλλο Έλιαν Μουσέ (6-11, 11-6, 12-14, 7-11) και να βρεθεί στις θέσεις 9-16.

Στα κορίτσια κάτω των 11 ετών σχηματίστηκαν 8 προκριματικά γκρουπ. Η Νουρέ ήταν φοβερά αποτελεσματική στο 4ο γκρουπ και κατέκτησε την πρωτιά χωρίς ήττα. Κατέβαλλε την Έβα Γκάο από τη Γερμανία (επικεφαλής) με 3-0 σετ, την Ουγγαρέζα Ναταλία Σουκς με 3-2 και την Ουκρανή Σοφία Τσουρμάνα με 3-1. Στον γύρο των «16» λύγισε από την Τσέχα διεθνή Τερέζα Κοβαρίκοβα με 3-1 σετ (11-6, 8-11, 10-12, 8-11).

Η Μπουλά πάλεψε γερά για την πρόκριση από το 3ο γκρουπ, αλλά τελικά αποκλείστηκε ως 3η. Έκαμψε τη Νόα Σαρόν από την Ισραήλ με 3-0 σετ και λύγισε με 3-1 από την Ουγγαρέζα Σόφι Μπαρσάι (επικεφαλής) και με 3-2 από την Ουκρανή Πολίνα Κριβόσεγια (προηγήθηκε 2-1, ενώ το 5ο σετ έληξε 11-8). Στο ταμπλό της «παρηγοριάς» ξεπέρασε αρχικά το υψηλό εμπόδιο της Νταρίνα Κολεσάροβα από τη Σλοβακία με 3-2 σετ (10-12, 14-12, 9-11, 11-1, 11-5) και αποκλείστηκε στην 8άδα, σε νέο «γεμάτο» ματς, από την Ουκρανή διεθνή Γιούλια Πέλουκ με 3-2 (8-11, 11-8, 12-10, 12-14, 12-14).

Στα κορίτσια έως 13 ετών έγιναν 10 γκρουπ. Η Καζάκου αγωνίστηκε στο 5ο γκρουπ αποκλείστηκε ως 4η, αλλά μπορούσε κάλλιστα να βρεθεί στην προνομιούχο δυάδα. Ενδεικτικό ότι λύγισε με 3-2 σετ από την Ουγγαρέζα Λάουρα Σορ (αν και προηγήθηκε με 2-0) και τη Σλοβάκα Σάρα Χαμπάροβα (11-9 το 5ο σετ). Από την επικεφαλής του ομίλου, την Ουγγαρέζα Ορσολία Γιάκαμπ ηττήθηκε με 3-0, αλλά τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στο όριο. Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια συνέχισε στο ταμπλό της «παρηγοριάς» κι αφού στον 1ο γύρο είχε bye απέκλεισε στη 16άδα με 3-0 σετ τη Σλοβάκα Βάντα Βανίσοβα (12-10, 12-10, 11-5). Στα προημιτελικά κάμφθηκε από την Ουκρανή διεθνή Κατερίνα Μπονταρένκο. Δημιούργησε προϋποθέσεις για αξιοσημείωτη νίκη όταν προηγήθηκε 2-0 σετ, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-2 (11-8, 14-12, 7-11, 6-11, 2-11).

Στα κορίτσια Under 15 δημιουργήθηκαν 8 προκριματικά γκρουπ. Η Αλεξούδη ήταν στο 3ο και αποκλείστηκε με την 3η θέση. Ξεπέρασε την Ουγγαρέζα Λίλα Μπρούκερ με 3-1 σετ και κάμφθηκε από τη Γερμανίδα Σοφία Ζάχραντνικ (επικεφαλής) με 3-0 σετ και την Ουγγαρέζα Μιρέλα Τράνγκελ επίσης με 3-0 (με τη μικρότερη διαφορά κρίθηκαν δύο σετ). Συνέχισε στο ταμπλό της «παρηγοριάς» κι έφτασε στα ημιτελικά. Εκεί δεν πρόλαβε να παίξει, πάντως πήρε την 3η θέση. Αρχικά νίκησε τη Λούσι Μκιβόρ από την Ιρλανδία με 3-1 σετ (11-8, 8-11, 11-6, 11-8). Στην 8άδα κατέβαλλε και την Ουκρανή Πολίνα Σιμπαχατούλινα με 3-0 (11-6, 11-6, 11-7) για να ηττηθεί 3-0 χωρίς αγώνα από την Ουγγαρέζα Λιλιάνα Νάγκι.