Πρόωρος Ευρωπαϊκός αποκλεισμός για τους Εβρίτες του ΠΑΟΚ και του ΟΣΦΠ για το CEV CUP

Ευρωπαϊκή βραδιά, με αποκλεισμούς, η χθεσινή για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό, των πολλών Εβριτών στο ρόστερ τους.

Ξεκινώντας με το πρώτο χρονικά αγώνα, αυτό ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Ουκρανική Μπαρκόμ, ο Δικέφαλος, του Εβρίτη προπονητή Δεληκώστα, αυτοκτόνησε καθώς μετά την εκτός έδρας νίκη του στην Ουκρανία με 1-3 σετ, κατάφερε χθές να ηττηθεί στην κανονική διάρκεια με 0-3 (22-25, 21-25, 23-25) ενώ και η Μπάρκομ κατέκτησε το “Golden Set” με 14-16 και την πρόκριση στην επομένη φάση του θεσμού. Ενώ για τον ΠΑΟΚ, αγωνίστηκε και ο Ορεστιαδίτης, Δ. Κωνσταντινίδης, ο οποίος άλλαζε τον Στεφάνου σε θέση άμυνας.

Ο δεύτερος αγώνας ήταν αυτός ανάμεσα στην πανίσχυρη Μοντένα και τον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκοι” μετά την ήττα με 2-3 σετ στο Πειραιά την προηγούμενη εβδομάδα, διατηρούσαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση καθώς με νίκη 3-0 και 3-1 θα προκρινόταν απευθείας ενώ με νίκη 3-2 θα έστελνε τον αγώνα στο “golden set”. Βεβαίως η Μοντένα δεν έκανε τόσες αλλαγές στην σύνθεση της , σε σχέση με τον πρώτο αγώνα και κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 (25-18, 25-22, 25-22). Για τον Ολυμπιακό αγωνίστηκαν ελάχιστα, ο Εβρίτης κεντρικός Ανδρεάδης σημειώνοντας 2 πόντους (2/4 επ.) και ο Εβρίτης ακραίος Κουμεντάκης, ο οποίος σημείωσε 4 πόντους (3/4 επ., 1 άσσος).