B’ Eθνική: Μεγάλη νίκη για τον ΓΑΣ Κομοτηνή αν και πέταξε στο φινάλε διαφορά 25 πόντων κόντρα στον Πολύγυρο

Επιστροφή στις νίκες για τον ΓΑΣ Κομοτηνή απέναντι στον Πολύγυρο στο κλειστό της Κομοτηνής με 94-89 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και ανάσα βαθμολογική για τους Θρακιώτες που πέτυχαν την τέταρτή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΓΑΣ έκανε ένα καταπληκτικό κυρίως επιθετικά παιχνίδι για 32′ περίπου λεπτά αλλα κατόπιν έπαθε μπλακ και παραλίγο να το πλήρωνε. Οι Κομοτηναίοι προηγήθηκαν 47-39 στο ημίχρονο και 86-61 στο 32′ αλλα το +25 έγινε +10 στο 39′ 94-84 και με το τελικό 94-89 να αδικεί τους γηπεδούχους σε έναν επεισοδιακό αγώνα με διαπληκτισμούς στο φινάλε.

Από τον ΓΑΣ που την επόμενη αγωνιστική έχει θεωρητικά εύκολη αποστολή κόντρα στο χωρίς νίκη Πευκοχώρι, ο Λεπτοκαρίδης με 18 πόντους επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, 19 είχε ο Χαλήλ Καδήρ, 15 ο Σπέντζος και 16 ο Λεχούδης. Από τον Πολύγυρο 21 είχε ο Αλεξιάδης, 17 ο έμπειρος Ντισλής και 14 ο Γραβάνης.

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Τσιρτσιμάλης-Δέλλας

Τα δεκάλεπτα : 26-18, 47-39 (αποτέλεσμα ημιχρόνου), 81-61, 94-89 (τελικό αποτέλεσμα)

ΓΑΣ ΚOMOTHNH (Λεμονίδης): Καρκατσέλης 5(1), Λεπτοκαρίδης 18(4), Μαστροδημήτρης 8(2), Λεχούδης 16(1), Κουτσοβασίλης, Παπανδρεόπουλος 4, Σπέντζος 15(3), Χαληλ 19, Τσιρόζης 1, Σταυριανόπουλος 8, Κάλτσος, Γκιρίτσης.

ΠOΛΥΓΥΡΟΣ (Τσούρμας): Αμπατζίδης, Πιπιλιάρης 8, Ντισλής 17(2), Δεληγκάρης, Βλάχος 11(1), Παπαθανασίου 7(1), Νικολόπουλος, Νούκαρης 5(1), Αμούτζιας 5, Γραβάνης 14(1), Αλεξιάδης 21(3).