Α2 Ανδρών: Τεράστια νίκη του Ερμογένη απέναντι στην Καρδίτσα

Δις φορές από του χάρου τα δόντια επέστρεψε ο Ερμογένης Ξάνθης και πήρε μια τεράστια νίκη για την παραμονή και με τρίποντο απέναντι στην Καρδίτσα.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με πολλά προβλήματα για τον Ερμογένη σε επίθεση και υποδοχή με την Καρδίτσα να είναι αποτελεσματική σε όλα τα επίπεδα και να το κατακτούν με 21-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την Ξάνθη, η οποία βρέθηκε να χάνει με 8-14 και 14-20. Εκεί ο Ερμογένης έκανε αλλαγές και με ένα τρομερό ξέσπασμα ισοφάρισε σε 24-24 και πήρε το σετ με 28-26 γυρνώντας δυο φορές από την κόλαση και του χαμένου σετ αλλά και του 0-2.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και πήραν τα επόμενα 2 σετ με 25-18, 25-15, και την νίκη με 3-1 κατακτώντας ένα σημαντικό τρίποντα για την παραμονή.

ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παρασκευόπουλος): Μπανιώτης, Ανδρεάδης, Τερζόγλου, Άρμπυρος, Παυλίδης, Σκαρλατίδης, Χατζίδης (λ), Ματθαίος, Μετγιάζης