Στην τριάδα των κορυφαίων του 2019 ο Μιχαλεντζάκης παρέα με Τσιτσιπά, Αντετοκούνμπο, Στεφανίδη και Κορακάκη!!!

Ο ΠΣΑΤ ανακοίνωσε τους τρεις φιναλίστ κάθε κατηγορίας για τους κορυφαίους αθλητές στην Ελλάδα το 2019, μετά από την σχετική ψηφοφορία των δημοσιογράφων.

Στην τριάδα των ατόμων με αναπηρία έχει ψηφιστεί από τους επαγγελματίες αθλητικούς συντάκτες (ανάμεσά τους και πέντε συνεργάτες του ThrakiSportS που τυγχάνουν μέλη του ΠΣΑΤ) ο Εβρίτης πρωταθλητής της κολύμβησης Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης, ο οποίος έχει ως αντιπάλους τον στιβικό Μιχάλη Σεΐτη και τον παλαιστή Αλέξανδρο Παπαδάτο.

Στους αθλητές ξεχωρίζει η παρουσία στην τριάδα του φετινού MVP στο NBA Γιάννη Αντετοκούνμπο μαζί με τον τενίστα Στέφανο Τσιτσιπά που κλείνει την σεζόν στο Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης έχοντας κατακτήσει τα ATP Finals και τον κολυμβητή Κριστιάν Γκολομέεφ που κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στα 50 μέτρα ελεύθερο του παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου στην Κορέα.

Στις αθλήτριες οι τρεις βασικες υποψηφιες για κορυφαίες της χρονιάς είναι η Δραμινή σκοποβόλος Άννα Κορακάκη που συνέχισε να κατακτά διεθνείς τίτλους και φέτος, η επικοντρίστρια Κατερίνα Στεφανίδη που κατέκτησε μετάλλιο στο Παγκοσμιο Ανοιχτού Στιβου της Ντόχα αλλά και το διαμάντι των Diamond League και η τενίστρια Μαρία Σάκκαρη, παρόλο που δεν είχε περιληφθεί στις αρχικές επιλογές της Επιτροπής στην ενδεικτική λίστα που δόθηκε στους δημοσιογράφους.

Πριν από λίγες ημέρες, όταν είχε ανακοινωθεί η λίστα με τις υποψηφιότητες των αθλητικών βραβείων ΠΣΑΤ για τους κορυφαίους της χρονιάς αίσθηση είχε προκαλέσει ότι επίσης απουσιαζαν ο νταμπλούχος Ελλάδας στο ποδόσφαιρο ΠΑΟΚ αλλά και ο πρωταθλητής Ευρώπης με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο μπάσκετ Δημήτρης Ιτούδης. Τωρα που ο ΠΣΑΤ τώρα ανακοίνωσε τις τριάδες κάθε κατηγορίας, και οι προαναφερθέντες είναι μέσα σε αυτές.

Οι νικητές θα γίνουν γνωστοί την άλλη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου (18:00). Η ανακοίνωση του ΠΣΑΤ έχει ως εξής:

Αναλυτικά:

«Ολοκληρώθηκε σήμερα Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου, η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών – Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού το 2019, οι οποίοι και θα βραβευτούν στην 66η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί απευθείας τηλεοπτικά από την ΕΡΤ.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, η πρώτη 3άδα (κατά αλφαβητική σειρά) ανά Κατηγορία, έχει ως εξής:

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2019: ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΜΠΟ Γιάννης (Μπάσκετ), ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2019: ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή), ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (Τένις), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2019: Εθνική Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΠΙΤΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, ΠΑΟΚ ΑΝΔΡΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2019: ΙΤΟΥΔΗΣ Δημήτρης (Μπάσκετ), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Απόστολος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ Δημοσθένης  (Κολύμβηση), ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ Αλέξανδρος (Πάλη Κωφών), ΣΕΪΤΗΣ Μιχάλης (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΑΣΟΥΡΟΥ Εμμανουέλα (Τζούντο), ΣΜΑΡΑΓΔΗ Στέλλα (Στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΝΔΡΩΝ.

Οι Κορυφαίοι των Κορυφαίων θα ανακοινωθούν στη διάρκεια της Εκδήλωσης του ΠΣΑΤ, στις 9 Δεκεμβρίου, όπου και θα τιμηθούν.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, εκτός των τριών (3) πρώτων:

 ΑΘΛΗΤΕΣ:

4.Βολικάκης Χρήστος (ποδηλασία), 5. Τεντόγλου Μίλτος (στίβος), 6. Γκαϊτατζής Πέτρος – Παπακωνσταντίνου Αντώνης (κωπηλασία), 7. Πετρούνιας Λευτέρης (ενόργανη γυμναστική), 8. Τεληκωστόγλου Απόστολος (ταεκβοντό), 9. Βιερίνια (ποδόσφαιρο), 10. Καλανδαρίδης Γιάννης-Παλαιοπάνος Θανάσης (κωπηλασία), 11. Κορωνάκης Βασίλης (μηχανοκίνητος αθλητισμός), 12. Μαυρομμάτης Νίκος (σκοποβολή), 13. Ντούσκος Στέφανος (κωπηλασία), 14. Φουντούλης Γιάννης (πόλο).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:

 4.Κωνσταντινίδου Ελένη (άρση βαρών), 5. Γκουντούρα Θεοδώρα (ξιφασκία), 6. Κυρίδου Μαρία-Μπούρμπου Χριστίνα (κωπηλασία), 7. Καρύδη Σπυριδούλα (στίβος), 8. Χατζηλιάδου Ελένη (Καράτε), 9. Κυριακοπούλου Νικόλ (στίβος), 10. Κυρίδου Ανέτα-Τσαμοπούλου Δήμητρα (κωπηλασία), 11. Μάλτση Εβίνα (μπάσκετ), 12. Κτενά Σοφία (τεχνική κολύμβηση), 13. Παπαχρήστου Παρασκευή (στίβος).

ΟΜΑΔΕΣ:

4. Ολυμπιακός Γυναίκες Πόλο, 5. Τετράκωπος άνευ πηδ. Εφήβων κωπηλασία, 6. Τετραπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Νέων Γυναικών Κ23 Κωπηλασία, 7. Ν.Ο. Βουλιαγμένης Γυναίκες Πόλο, 8. Εθνική Ομάδα Ανδρών Μπιτς Χάντμπολ , 9. Εθνική Ομάδα Εφήβων Μπάσκετ, 10. Εθνική Ομάδα Κορασίδων Πόλο, 11. Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών Πόλο, 12. Ολυμπιακός Άνδρες Βόλεϊ, 13. Θιναλιακός Κέρκυρα Ποδόσφαιρο.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:

 4. Οικονόμου Άκης (κολύμβηση), 5. Βασιλόπουλος Λάμπρος (ποδηλασία), 6. Βλάχος Θεόδωρος (πόλο), 7. Κριερ Μίτσελ (στίβος), 8. Κορακάκης Τάσος (σκοποβολή), 9. Δήμας Οδυσσέας (άρση βαρών), 10. Λουτσέσκου Ραζβάν (ποδόσφαιρο), 11. Αλμασίδης Χρήστος (ταεκβοντό), 12. Γιατράς Μάκης (μπάσκετ), 13. Δελενήκας Θανάσης (ξιφασκία), 14. Παυλίδης Χάρης (πόλο), 15. Ζαλμάς Νίκος (βόλεϊ), 16. Ριγανάς Νίκος (χάντμπολ).

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4. Στεφανουδάκης Μανώλης (στίβος), 5. Κωστάκης Γιάννης (κολύμβηση), 6. Πολυχρονίδης Γρηγόρης (μπότσια), 7. Τριανταφύλλου Πάνος (ξιφασκία), 8. Βαγενάς Μάριος Αθανάσιος (άρση βαρών σε πάγκο), 9. Ιωσηφίδης Νίκος (πάλη κωφών), 10. Μπακοχρήστος Δημήτρης (άρση βαρών σε πάγκο), 11. Νικολαϊδης Στράτος (στίβος), 12. Χατζηκυριάκος Μάριος (πιγκ πογκ).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4. Μπούσιου Φωτεινή (πιγκ πογκ), 5. Λουφάκη Κέλλη (ξιφασκία).

ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4. Εθνική Ομάδα Πινγκ Πονγκ».