Volley League: Ήττα του Εθνικού στο ντέρμπι παραμονής

Ηττήθηκε με 0-3 σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης από τον Παμβοχαϊκό σε έναν αγώνα που χαρακτηρίστηκε ντέρμπι παραμονής καθώς όποια ομάδα κέρδιζε θα έκανε ένα μεγάλο βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Mε πρώτο σκόρερ τον Ηρακλή Παπαδόπουλο που σημείωσε 24 πόντους η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου σημείωσε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας και έφτασε τους 4 βαθμούς. Φιλότιμη προσπάθεια έκανε η νεανική ομάδα του Εθνικού και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το τρίτο σετ που θα την έβαζε στον αγώνα αλλά δεν αξιοποίησε το προβάδισμα που είχε στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ.

O Παμβοχαϊκός παρότι αγωνίστηκε πάλι χωρίς τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο είχε την εμπειρία και τις επιθετικές λύσεις που του έδωσαν δίκαια τη νίκη.

Με τις επιθέσεις του Λάππα ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα με προβάδισμα 9-5. Με τον Παπαδόπουλο Ηρακλή και τον Κανέλλο ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 4-0 και άνοιξε τη διαφορά σε νταμπλ σκορ 16-8. Με τον Κανέλλο να κυριαρχεί στο σετ και με νέο σερί 3-0 έκλεισε το σετ 25-13.

Αμφίρροπο μέχρι το 12-12 ήταν το 2ο σετ όπου ο Εθνικός ισορρόπησε την υποδοχή του και οι νεαροί παίκτες του έπαιξαν πιο ελεύθερα. Δύο επιθέσεις του Λάππα και ένα λάθος των γηπεδούχων έδωσαν προβάδισμα 16-13 για τον Παμβοχαϊκό. Ο Εθνικός το πάλεψε και με τον Χρηστουηλία να σηκώνει το βάρος των επιθέσεων μείωσε 22-21. Ο Χατζόπουλος όμως έχασε το σερβίς και ο Λάππας με τον Ηρακλή Παπαδόπουλο τελείωσαν το σετ 25-21 κάνοντας το 2-0 σετ.

Με το σερβίς και τις κόντρα επιθέσεις του Κώστα Δαλακούρα ο Εθνικός έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα με προβάδισμα 10-5. Οι ακρίτες διατήρησαν την διαφορά μέχρι το 13-9 αλλά εκεί η απειρία και η απογοήτευση έπαιξαν σημαντικό ρόλο. Με το σερβίς του Κωτσάκη και τα τελειώματα από Παπαδόπουλο, Λάνγκστον ο Παμβοχαίκός προσπέρασε 15-13 κάνοντας συνολικό σερί 6-0. Ο Εθνικός ακολούθησε στο σκορ μέχρι το 17-20 και εκεί με τον Λάππα στο σερβίς έγινε σερί 5-0 και τελείωσε ο αγώνας με 25-17 και 3-0 σετ για την ομάδα της Βόχας.