Β’ Εθνική: Νίκη μετά από 2,5 χρόνια για την Ασπίδα στην Ξάνθη!

Η ομάδα του Θόδωρου Βαφειαδη στην πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση στην φετινή σεζόν επικράτησε και πανηγύρισε στην έδρα στο Αμοιρίδειο μετά 2,5 σχεδόν χρόνια με 27-23 επί του ελλειπούς Απόλλωνα Σταυρούπολης.

Η τελευταια της νίκη στην Ξάνθη ήταν τον Μάρτιο του 2017 όταν επικράτησε 27-20 του Δημοκριτείου.

Η Ασπίδα έστω και χωρίς τον Καζαντζίδη αλλα με Καλιωράκη, Μαργαρίτη, Πανδράκη και Σαλή Ογλού Γιλμάζ που απουσιθάζαν από την Προσοτσάνη κατάφερε από το πρώτο ημίχρονο, να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας και να τη διατηρήσει, ”κλειδώνοντας” παράλληλα τον αντίπαλο. Συγκεκριμένα στο ημίχρονο το σκορ έκλεισε στο +4 (12-8), ενώ η διαφορά ανέβηκε μέχρι το +6 (25-19 στο 50′)

Με όπλο την άμυνά της και σημαντική συμβολή των τερματοφυλάκων της, οι οποίοι ήταν σε καλή μέρα, οι Ξανθιώτες πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ και το διατήρησαν σχετικά εύκολα, δείχνοντας παράλληλα ψυχραιμία και μυαλό στα κενά διαστήματα και στις περιπτώσεις που έπαιζε με λιγότερο παίκτη λόγω δίλεπτης αποβολής.

Πρώτοι σκόρερ για την Ασπίδα ο Αγαθονίκος με 9 και ο Μουλάκης με 6 τέρματα, ενω για τον Απόλλωνα που είχε απουσίες και παρουσιάσθηκε με 12 παίκτες εκ των οποίων οι 4 ήταν γκολκίπερ, καθώς απουσίαζαν οι Βαφέας, Γκουγκούσης, Γκόγκας, Αλμπάνης, 11 είχε ο Λυμπούδης και 8 ο Μαυρίδης.

Πλεον η ομάδα του Βαφειάδη στρέφει την προσοχή της στον εκτός έδρας αγώνα με τον νεανικό και ανταγωνιστικό Πανσερραικό στις Σέρρες, την επόμενη Κυριακή το μεσημέρι.

Πενταλεπτα: 1-1, 3-2, 4-4, 5-5, 9-8, 12-8 (ημίχρονο),14-12, 17-13, 21-16, 23-18, 25-20, 27-23 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ:  Ευθυμίου (τ/φ), Χασμάς (τ/φ), Αγαθόνικος  9, Ακτενίζογλου, Βασιλακόπουλος, Καίκης, Καλιωράκης 3, Κόλλιας 4, Μαργαρίτης, Μουλάκης  6, Καραμανώλης 2, Νικολάιδης  3, Πανδράκης, Παπαδόπουλος, Πατσατζής, Σαλή Ογλου

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ: Παππάς, Διόμης 1, Λίτος, Φωτιάδης, Μίμης, Μπιτσιάνης 1, Τσακαλίδης 2, Λυμπούδης 11,  Μακρυγιάννης, Δουλαβέρης, Εμμανουηλίδης, Μαυρίδης 8