Β’ Εθνική: Πάλεψε μέχρι τέλος στα Γρεβενά αλλά υπέκυψε στην παράταση ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Στο νήμα και πάλι έχασε την ευκαιρια ο ΓΑΣ Κομοτηνή για μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη μετά αυτην της πρεμιέρας στον Λαγκαδά αφού ηττήθηκε στην παράταση από την ομάδα του Πρωτέα Γρεβενών με 86-79 και έμεινε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη, δεν άφησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και ήταν στο -2 στο ημίχρονο (33-31).

Μάλιστα με τον Λεπτοκαρύδη σε εκπληκτική ημέρα που θύμισε τον παίκτη τον πρωτων αγωνιστικών πάρουν κατάφερε στο τέλος της τρίτης περιόδου να προηγηθεί 5 πόντους με 48-53 έχοντας ευστοχία από την γραμμλη του τριπόντου (12 συνολικα), ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα στο φινάλε και το ματς οδηγήθηκε στην παραταση με 67-67.

Εκεί στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Θρακιώτες με κακη ψυχολογία κατερρευσαν και ηττήθηκαν με 86-79 μένοντας 2 νίκες κάτω από τους Γρεβενιώτες.

Από τον ΓΑΣ 23 πόντους είχε ο Λεπτοκαρύδης, 15 είχαν οι Παλάσκας και Κουτσοβασίλης έχοντας οι δυο τους 9 τρίποντα (5 και 4 αντίστοιχα). Από τον Πρωτεα 23 είχε ο Μαλούτας και 14 ο Κλωναράς. Πλέον ο επόμενος αγώνας στην Κομοτηνή με την ΧΑΝΘ που ηττήθηκε από την Ευκαρπία είναι σαν τελικός για τους Θρακιώτες.

Δεκάλεπτα: 15-12, 33-31 (ημίχρονο), 48-53, 67-67 (κανονικός αγώνας), 86-79 (παράταση – τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Σιταρίδης-Δέλλας

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Τζιουβάρας, Σισμάνης 2, Μαλούτας 23 (5), Μιχαηλίδης 13 (2), Βλάχος 9. Μπέσσας 4, Τακίδης 5(1), Μαλιούρας 6, Μακρής 5 (1), Πεχλιβανίδης 6(2), Κλωναράς 14(1), Συλλάκος.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 23(2), Μαστροδημήτρης 8, Παλάσκας 15 (5), Λεχούδης 5, Κουτσοβασίλης 15 (4), Παπανδρεόπουλος 1 , Χαλήλ Καδήρ 1, Τσούμπρης , Καρκατσέλης, Σπέντζος 11(1), Γκουζελίδης, Κάλτσος .